Zubní kazy se dokážou pořádně zakousnout do rodinného rozpočtu!

Zubní kazy se dokážou pořádně zakousnout do rodinného rozpočtu!

Zubní kazy se dokážou pořádně zakousnout do rodinného rozpočtu!

Zubní kazy se dokážou pořádně zakousnout do rodinného rozpočtu!

Zubní kaz a škody, které dokáže v naší ústní dutině napáchat, mohou leckdy pořádně zahýbat rodinným rozpočtem. Tím spíš, že nedávný průzkum* ukázal, že ceny za zubařské ošetření se výrazně liší jak podle toho, ve kterém kraji bydlíte, tak podle sazeb jednotlivých stomatologů. Amalgámová plomba vás může přijít na 300 Kč, ale také na 3 tisíce. A tzv. bílá plomba dokonce na 10 tisíc! Taková částka leckdy představuje měsíční výdaje čtyřčlenné domácnosti na jídlo!

CENY ZUBAŘSKÝCH ZÁKROKŮ*

Amalgámová dózovaná výplň 300 - 2 700 Kč
Fotokompozitní výplň (tzv. bílá plomba) 200 - 9 600 Kč
Léčba kořenových kanálků 150 - 14 000 Kč
Metalokeramická korunka fasetovaná (nejlevnější varianta) 1 315 - 10 000 Kč

Přestože účinnou cestou ke snížení takto významných zásahů do rodinného rozpočtu, s nimiž většina českých domácností nepočítá, a na které nemá vytvořený dostatečný finanční polštář, je dostatečná prevence, řada Čechů stále doufá, že jim se zubní kazy vyhnou. Považuje tak za zbytečné investovat do kvalitních past, kartáčků, fluoridačních gelů či pravidelné dentální hygieny. Když pak nastane situace, že musí vyhledat stomatologa a podstoupit finančně náročnější zákrok, někteří musí významně omezit jiné výdaje nebo dokonce podstoupení zákroku odloží na neurčito. Což jejich chrupu samozřejmě nijak neprospívá.

Proti číslům, kolik stojí ty nejběžnější stomatologické zákroky, které řeší právě následky rozvinutého zubního kazu, pak stojí jiná čísla – roční náklady na prostředky každodenní ústní hygieny:

 

Kvalitní zubní kartáček, který bychom měli měnit přibližně jednou za 2 -3 měsíce: 4 x 100 Kč
Zubní pasta, kterou stačí nanášet na kartáček jen v malém množství, a s jedním balením si vystačíme přibližně 2 měsíce: 6 x 70 Kč
Dentální nit, která pomáhá odstraňovat nečistoty z mezizubních prostor a předchází tak vzniku kazu v hůře dostupných místech: 4 x 70 Kč
Fluoridační gel, jehož malé množství stačí 1x týdně nanést na povrch zubů po běžném čištění a který zuby nejen chrání, ale dokáže i léčit počínající zubní kaz, 25g balení pokryje přibližně 3měsíční péči: 4 x 200 Kč

Roční náklady na tuto základní výbavu, která je pro správnou údržbu chrupu dostačující, představují částku přibližně 1 900 Kč. Na první pohled je tak zřejmé, že pravidelnou domácí péčí můžeme nejen předcházet vzniku zubního kazu a jeho návazným komplikacím, ale významným způsobem šetřit i naši peněženku.

Věděli jste, že…

Zdravotní pojišťovny hradí odbornou fluoridaci zubů, coby účinný prostředek pro prevenci zubního kazu, dospělým jednou za rok a dětem dvakrát do roka? Zuby se však vyplatí fluoridovat častěji. Pro pravidelnou domácí fluoridaci je pak vhodné použít fluoridační gel jakým je například léčivý přípravek elmex®gelée, dostupný pouze v lékárnách bez lékařského předpisu. Díky svým účinkům léčí počínající zubní kaz a minimalizuje riziko jeho vzniku tím, že obsahuje vysokou koncentraci aminfluoridů a fluoridu sodného a chrání povrch zubu před působením kyselin, jež našim zubům neprospívají. Použití gelu je velmi jednoduché, stačí jej jednou týdně aplikovat kartáčkem po běžném čištění zubů a nechat působit (nevyplachovat).

Elmex®gelée v balení 25 g je k dostání ve vašich lékárnách za doporučenou cenu 199 Kč. Více informací na www.zdravotni-poradna.cz.
Povinné sdělení u léčivého přípravku:
Elmex®gelée je lék k použití v dutině ústní. Obsahuje léčivé látky: směs aminfluoridů a fluorid sodný. Čtěte pečlivě příbalovou informaci!
*cenová mapa zveřejněná na základě průzkumu deníku MF Dnes zveřejněném 30. 5. 2016, která sledovala ceny ošetření placené pacientem nad rámec běžného zdravotního pojištění