Zítra prozradí novou pravdu o známé rodině

Zítra prozradí novou pravdu o známé rodině

Zítra prozradí novou pravdu o známé rodině

„Připadal jsem si trochu směšně. Dědek klečí v krajině a prosí, aby se mu vrátil chlapecký věk…,“ píše Zdeněk Svěrák v úvodu své knihy Po strništi bos, za kterou dostal čtenářskou cenu Magnesia Litera. A která se nyní v režii jeho syna Jana přetavila v očekávaný český film. Vedle Zdenka a Jana Svěrákových jej zítra v Domě České televize, v 15:00, představí herci Ondřej Vetchý, Tereza Voříšková a Petra Špalková.

Zdeněk Svěrák začal scénář k filmu Po strništi bos psát před třinácti lety. Jeho nový film je paradoxně tím nejstarším. Je lyrickým filmem o dětství a hrdinství, který uzavírá tematickou tetralogii společné tvorby Svěrákových o jedné generaci. „Už Obecná škola byla o dětství mého tatínka, Kolja potom o dospělosti a Vratné lahve o jeho stáří,“ podotýká Jan Svěrák„Když ty čtyři filmy dáte za sebe, tak můžete na pozadí osudů jednoho hrdiny pozorovat velkou část naší historie ve dvacátém století,“ připomíná režisér. Děj se tak vrací k letům, která volně předcházejí první společné práci otce a syna Svěrákových, Obecné škole.
 
Odehrává se za druhé světové války, kdy rodina Edy Součka musela odjet z města a žít na venkově. Sedmiletý Eda se musí vypořádat s partou místních kluků a také tam odhalí jedno dramatické rodinné tajemství. „Ten film je o odvaze. Chlapeček hledá odvahu v tatínkovi, v sobě a snaží se nebýt zbabělec. Je tam namíchaný humor s dojetím a dramatem, nikdy nevíte, co přijde, jestli se budete smát nebo plakat,“ přibližuje Jan Svěrák.

Scénář k filmu vznikal dlouho. „Pořád se nám to nedařilo dostatečně zdramatizovat. Až po třinácti letech si konečně domyslel hlavní postavu, které se říká Vlk,“ říká Jan k práci svého otce. Ve filmu strýce Vlka hraje Oldřich KaiserJana Třísku tentokrát čeká jiná role než v Obecné škole, bude hrát dědečka. „Jedná se o překrásný scénář, tak dobrý jsem nečetl léta letoucí,“ říká ke své roli Jan Tříska.
 
Do hlavních rolí rodičů dětského hrdiny Edy obsadil Jan Svěrák Terezu Voříškovou a Ondřeje Vetchého. Edu hraje Alois Grec. Ve filmu se i tentokrát objeví Zdeněk Svěrák - jako ředitel školy, jejž v Obecné škole ztvárnil Rudolf Hrušínský. Premiéra snímku, který vzniká v koprodukci České televize, je naplánována na 17. srpna.  

Svoji novinku představí delegace zítra, 6. 7. V 15:00, v Domě České televize na Divadelním náměstí v Karlových Varech.

Po strništi bos // režie: Jan Svěrák // scénář: Zdeněk Svěrák // kreativní producent ČT:  Helena Uldrichová // kamera: Vladimír Smutný //producent: Biograf Jan Svěrák Pictures // výkonný producent: Monika Effenbergerová a David Rauch // koproducent: Phoenix Film, Novinski, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, innogy a Barrandov Studios // hrají: Ondřej Vetchý, Tereza Voříšková, Petra Špalková, Ondřej Kaiser, Jan Tříska, Zdeněk Svěrák, Hynek Čermák, Alois Grec a další.