Wendy Holden v České republice 3.-5.10.2016

Wendy Holden v České republice 3.-5.10.2016

Wendy Holden v České republice 3.-5.10.2016

Wendy Holden Narodili se aby přežili

Připomínka válečné hrůzy se šťastným koncem
Tři mladé matky a jejich neobyčejné příběhy odvahy, utrpení a přežití

Mezi milionem obětí holokaustu, které byly v roce 1944 poslány do koncentračního tábora Osvětim-Birkenau, prošly Priska, Rachel i Anka jeho branami s tajemstvím – všechny tři právě otěhotněly, a svému osudu musely čelit samy, bez manžela. S obrovským strachem z budoucnosti, poté, co už ztratily tolik svých blízkých, se tyto mladé ženy upnuly k tomu jedinému, co jim v životě zbylo: zachránit sebe a své nenarozené dítě. Jedna z matek pocházela z Třebechovic pod Orebem, druhá z Bratislavy a třetí z polské Lodže.

 

Kniha mapuje neuvěřitelné příběhy těchto tří žen – nejdříve do Osvětimi, pak do německého pracovního tábora, kde, polomrtvé hlady a udřené z nelidské práce, se snažily zakrýt svůj zdravotní stav. A nakonec je čekala pekelná 17denní cesta vlakem s tisíci dalšími vězni přes západní a jižní Čechy do tábora smrti v rakouském Mauthausenu. A když už se zdálo, že tuto cestu nepřežijí, podařilo se několika hrdinům z Horní Břízy dát potřebným trochu jídla a vody.

Přeložil Miroslav Jindra a Irma Kolinská
349 Kč | vázaná bez přebalu | 312 stran | 155 x 235 mm


Wendy Holden

Britská novinářka a spisovatelka Wendy Holdenová (1961) pracovala nejprve v Daily Telegraph a dalších prestižních denících. Na přelomu tisíciletí začala vydávat knihy, z nichž nejúspěšnější byly např. autobiografie americké herečky Goldie Hawnové A Lotus Grows in the Mud nebo kniha vzpomínek vdovy po Franku Sinatrovi Barbary s názvem Lady Blue Eyes. Obě se staly bestsellery New York Times a Sunday Times, tedy slavily úspěch na obou stranách Atlantiku. Nyní to samé zažívá s knihou Narodili se, aby přežili (Born Survivors) o třech ženách, které zatajily své těhotenství u bran koncentračního tábora. Tu dávala dohromady za pomoci přeživších i místních pamětníků z Čech, Polska, Slovenska i Německa.

Její návštěva v ČR, společně se třemi „dětmi“, které se narodily v koncentráku, je součástí mezinárodního turné.