Vychází ART ROCK LINE 1971–1985!

Vychází ART ROCK LINE 1971–1985!

Vychází ART ROCK LINE 1971–1985!

VycháART ROCK LINE 1971–1985!
Šestý díl populární „Line” edice nabízí 150 minut skvělé československé rockové muziky!

Doba se možná až turbulentně mění, nicméně některé jistoty přetrvávají. Jednou z nich je, že na přelomu ledna a února přichází Supraphon s vítaným rozptýlením novoroční kocoviny a šedi v podobě nového dílu speciální dramaturgické „Line” edice. Ta mapuje vývoj české a slovenské hudební scény od doby beatové dál, přičemž letos vychází její už šestý díl s mnohé naznačujícím názvem Art Rock Line 1971–1985. Novinka navazuje na předchozí tituly Jazz Rock Line 1971–1981 (2020), Rock Line 1970–1974 (2019), Beat (Al)Boom 19681970 (2018), Big Beat Line 19651968 (2017) a Beatline 19671969 (2016). Podívejte se na video teaser: http://y2u.be/WOFElYCxlWg


 

„S tím žánrem byl vždycky trochu problém. Příznivci brilantní instrumentace, kompozičně a textově propojených monotematických alb i jejich občas až monstrózního scénického provedení jsou početní. Proti nim však stojí skoro stejně tolik vyznavačů drsné rockové energie, provokatérství zpívaných slov, strhující jednoduchosti a úlohy muziky jako revolučního kontrapunktu k mainstreamu,“ upozorňuje editor kompilace Karel Deniš v ediční poznámce v bookletu nového 2CD.

Řečené však nic nemění na skutečnosti, že fascinace „artovostí“ dala zahraniční i tuzemské hudební scéně celou řadu skutečných klenotů. Klenotů, které odolaly zubu času i odpůrcům tohoto svébytného směru, jenž byl kromě slova art často označován také jako progressive či progrock.

Podobně jako v zahraničí, i v tehdejším Československu (s jen drobným zpožděním) se řada muzikantů vydala na své objevitelské hudební cesty v letech sedmdesátých a začátku let osmdesátých. Z více ohledů to bylo logické (ač zdejší podmínky i podoby byly přeci jen trochu prostší), když se muzikanti v předchozí dekádě mladistvě energicky bigbítoví proměnili v suverénní pány nástrojů a dospělé lidi, řešící obsahem i formou složitější témata. Svůj díl ale samozřejmě hrála i potřeba hledání normalizačně průchozích rockových témat s často lehce jinotajným obsahem.Ač leccos ze zmíněného reflektují již předchozí díly ze supraphonské „Line“ edice, aktuální novinka téma shrnuje s výhledem až do poloviny osmdesátých letech. Art rock tehdy sice již přestal být takovým fenoménem jako v předchozí dekádě, stále však zůstal fascinující hledačskou cestou možné stylové i hudební progrese. Tradičně zásadní úloha rockové Prahy byla v tomto případě mohutně doplněna brněnskými a bratislavskými kapelami, v moravském případě vycházejícími z vokální tvorby, v tom slovenském využívajícími unikátnosti talentů instrumentalistů.

Art Rock Line 1971-1985 čítá celkem 36 zvukově remasterovaných nahrávek pečlivě vybraných z katalogů Supraphonu, Pantonu a Opusu. Najdete tu stylově asi nejslavnější artrockové sestavy, tedy Blue Effect, Synkopy, Barnodaj/Progres a Collegium Musicum, ale žánr progresivního rocku je nahlédnut i šířeji. Nechybí tedy kytarově brilantní Griglákova Fermata, Petřinův Super-robot či Jandův Abraxas, sborová mimořádnost C&K Vocalu nebo Ursinyho či Spáleného komplexní umělecká jedinečnost. Vydařené albové/pódiové projekty Olympicu a Petra Nováka pak dokreslují epochu rockově nevlídnou, překonávanou pomocí kvalitních českých textů a vysokého podílu cenzuru méně provokující nezpívané složky skladeb. V bookletu 2CD – jak je u „Line“ edice dobrým zvykem – je to vše doplněno průvodním komentářem, krátkými profily výše zmíněných i původními dobovými obaly.

ART ROCK LINE 1971-1985: ABRAXAS / BARNODAJ / BLUE EFFECT / COLLEGIUM MUSICUM / C&K VOCAL / DEŽO URSINY & BURČIAK / FERMATA / JAN SPÁLENÝ / PETR NOVÁK / PROGRES 2 / OLYMPIC / OTA PETŘINA & SUPER-ROBOT / SYNKOPY 61