Vagamundos, výživová poradkyně pomazaných hlav a situace v rozhlase z pohledu vedení

Vagamundos, výživová poradkyně pomazaných hlav a situace v rozhlase z pohledu vedení

Vagamundos, výživová poradkyně pomazaných hlav a situace v rozhlase z pohledu vedení

V dalším dílu Show Jana Krause se představí herci Pavel Liška a Jan Révai, dietoložka královské rodiny Gabriele Peacock Báňová a ředitel ČRo René Zavoral.

Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 13. června ve 21.35 na Primě.

Prvními hosty dnešního večera jsou herci a kamarádi, kteří nedávno podnikli na svých motorkách dobrodružnou tříměsíční cestu po Střední Americe, Pavel Liška a Jan Révai. Na cestě je doprovázel ještě také režisér a kameraman Hynek Bernard. Jen tři vandráci, Vagamundos (jak si začali říkat), s tím, co jejich motorky uvezou. „Točili jsme se všichni tři navzájem,“ upřesňuje Jan Révai a Pavel Liška doplňuje, že plánem bylo neplánovat. „Dlouho jsme si lámali hlavu nad tím, jak tu cestu udělat jinak, protože tohle není nic novýho,“ vzpomíná Pavel, „ale pak jsme zjistili, že nejlepší je neplánovat a že nám všechno spadne z nebe. A ono to tak bylo.“ Pánové už podobné cesty absolvovali, ale necítili se na nich prý sami sebou, a tak to chtěli vyzkoušet po svém. Na místo si nechali dopravit motorky a projeli celou oblast naskrz, z Panamy do Mexika. „Spali jsme ve stanech, a hlavně jsme se snažili spát v divoké přírodě, občas jsme museli spát v hotelu, penzionu nebo hostelu, abychom dobili kamery a stáhli disky,“ vypráví Honza a nad ukázkami fotografií z cesty, které Jan Kraus promítá divákům, vzpomíná: „Podařilo se nám dostat na ostrůvky indiánského kmene Kuna u Panamy, což nám doporučil etnolog, pan profesor Stingl, Ale vzhledem k tomu, že on to viděl před 40 lety, došlo mezi tím přeci jen k určitému vývoji…“ Na prezentovaných fotografiích budeme mít možnost vidět také vynález Pavla Lišky, který neklamně připomíná záchodové prkýnko na čtyřech nožkách. „To jsem vymyslel na chatě, když mi bylo deset,“ pátrá vynálezce v paměti, „má to patenty, takže se ty nohy dají složit a dá se to na motorku.“ Když se jede na tak dlouhou cestu, někdo podle Pavla řeší, jak bude spát, někdo to, jak bude jíst, a on řešil tohle… „Je to pro mě klíčový okamžik. Říkal jsem si, že někde budu čtvrt roku dřepět, což strašně nemám rád a je mi to nepříjemný, takže spojím nevyhnutelné s příjemným a realizoval jsem tohle. No a na umístění si pak vybírám místa s hezkým výhledem.“ Do toho vstupuje se svou vzpomínkou Jan Révai: „Zároveň s tím ale měl problém, protože to chtěl uvést do filmu, a tak si nastavil kameru, posadil se, vykonal potřebu a… nemohl to jít vypnout.“ „Já jsem pak promluvil k tomu střihači, kterého jsem tehdy ještě neznal, a řekl jsem, že teď se střihne a já si to půjdu vypnout,“ vysvětluje Pavel Liška. Na závěr oba pánové konstatují, že i když to byla především sranda, tři měsíce byla opravdu hodně dlouhá doba. „My jsme jeli jako tři chlapi, kteří vnímají věci podobně a chtějí i podobné věci zažívat, ale ta ponorka přesto přijde. Když jsme v Guatemale pocítili, že už se máme trochu dost, tak jsme si ji každý projel sám. A bylo to skvělý! Pro mě to byly nejkrásnější čtyři dny,“ tvrdí se smíchem Pavel. „Já jsem si to užil minimálně stejně dobře,“ doplňuje Jan.

Výživová poradkyně anglických celebrit a jedna ze dvou Češek, které byly pozvané na nedávnou královskou svatbu prince Harryho a Meghan Markl, Gabriele Peacock Báňová bude dalším hostem. „V šestnácti letech jsem vyhrála soutěž Miss Arpels, což byla pařížská firma, která hledala tvář pro svůj parfém,“ vzpomíná na počátek své kariéry bývalá modelka, která dnes vede v Londýně vlastní, velice úspěšnou praxi. Mezi jejími klienty je řada celebrit. „V mé praxi je diskrétnost velice důležitá,“ říká na vysvětlenou, proč nechce přímo jmenovat členy královské rodiny, kteří jsou jejími klienty. „Když jsem v Anglii dostudovala vysokou školu, obor zdravotní vědy a výživová terapie, přemýšlela jsem, co dál. A v tu chvíli jsem se dozvěděla, že se otevírá klinika v centru Londýna, a mně se hrozně líbilo to, co dělají, že nabízejí komplexní péči, a všichni specialisté spolupracují. Myslím si, že je to velice důležité. A přes tuto kliniku jsem poznala hodně svých pacientů a další pak přišli, protože se o mně od někoho dozvěděli.“ Ke všem svým pacientům se však prý snaží přistupovat stejně, bez ohledu na popularitu a společenské postavení. A Janu Krausovi předává malý dáreček – výživové doplňky podle jejího vlastního konceptu. „Kdybyste potřeboval vypadat úžasně. Uvnitř jsou sáčky a po dobu třech dnů to budete užívat. Třetí den budete nejkrásnější,“ slibuje a předává ještě jeden, na uklidnění nervů. A na závěr také radu: „Jíme příliš mnoho karbohydrátů, například chleba, a naopak jíme málo dobrých bílkovin. Přitom je to velice důležité pro hladinu cukru v krvi, což pak ovlivňuje spoustu dalších věcí, například kolik máte energie, jak spíte, jestli přibíráte, nebo hubnete atd. Takže já doporučuju, aby každé jídlo mělo v sobě nějakou tu bílkovinu. A bílkoviny jsou většinou všechno to, co pochází ze zvířat, tedy mléčné produkty, kvalitní maso, ryby.“ Slovo diety vůbec nemá v oblibě a nárazové diety považuje za zcela bezpředmětné. Naopak doporučuje jíst každé tři hodiny kvalitní a vyvážené jídlo, velikost porce je podle ní velice individuální záležitost. „Většinou radím jíst velkou snídani, normální oběd, dále mezi třetí a čtvrtou odpoledne nějakou dobrou svačinu a na závěr nějakou lehkou večeři. Moje přesvědčení je takové, ať si lidé dělají, co chtějí, nejsem tu od toho, abych soudila váš život a to, co máte nebo nemáte dělat, žijte si život tak, jak chcete, já vám ho udělám lepší a zdravější.“

Dnešní plejádu hostů pak uzavře generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, kterého se Jan Kraus přeptá na nedávný spor v rozhlase, týkající se nevyváženosti reportáže o hospodaření Agrofertu, který se rozhořel mezi novináři a vedením rozhlasu a jehož vyznění nějak vyšumělo do neurčita. „To je takové typické české řešení a myslím, že je vlastně pravdivé,“ reaguje pan Zavoral, „my jsem si tam každý našel kus své pravdy. My jsme si to s kolegou Pokorným vyříkali a zase jsme si tak nějak padli do náruče a všechno je v pořádku.“ Jan Kraus si zase posteskne nad tím, že se mu nelíbí, jak do vysílání Českého rozhlasu vstupují volající diváci, navíc většinou stále ti samí. Pan ředitel kvituje s radostí to, jak se moderátor orientuje a předá mu jako dárek knihu vydanou k letošnímu 95. výročí vzniku rozhlasového vysílání. Rodina Jana Krause má totiž k rozhlasu velice úzký vztah. Řeč ovšem dojde také na chystané propouštění v rozhlase. „Chystáme se propustit asi sto až sto dvacet lidí,“ přisvědčuje René Zavoral, „a ušetřené peníze chci zase vrátit lidem zvýšením platů.“ Jaké další obměny v rozhlase chystá pan ředitel? Kde chce hledat nové tváře? A jak velký je jeho nejbližší tým? To a mnohem více se dozvíte v dalším díle oblíbeného pořadu Show Jana Krause již dnes večer na Primě!