ÚNAVA? Muži ji dospí, ženy si zvykly

ÚNAVA? Muži ji dospí, ženy si zvykly

ÚNAVA? Muži ji dospí, ženy si zvykly

ÚNAVA? Muži ji dospí, ženy si zvykly

Každý pátý člověk se denně cítí velmi unavený. Z žen se ke každodenní únavě přihlásila celá čtvrtina, u mužů jde pouze o 15 %. Zatímco velká část mužů, tedy téměř 43 %, řeší únavu delším spánkem a odpočinkem, každá čtvrtá žena si myslí, že tento stav k životu patří a už ho ani neřeší. Pocit každodenní únavy přitom klesá úměrně s výší měsíčního příjmu. I tyto informace přinesly výsledky průzkumu, který pro distributora doplňku stravy Floradix realizovala agentura STEM/MARK.

Floradix Gallexier 

Pospí si hlavně mladí, přesto jsou unavení

Únavu obvykle přičítáme nedostatku spánku. V této souvislosti je zajímavé, že kromě dětí, které nebyly do průzkumu zařazeny, spí nejdéle mladí lidé ve věku 15 až 29 let. Osm a více hodin denně z nich spí rovných 25 %. Přesto se ale cítí více unavení než lidé ve věku od 30 do 44 let, kteří spí výrazně méně.

Čtvrtina lidí ve věku 15 až 29 let spí denně osm a více hodin. Přesto se v průzkumu, který pro distributora doplňku stravy Floradix realizovala agentura STEM/MARK, ke každodenní únavě přihlásilo celých 20 % respondentů v této věkové skupině, několikrát týdně se cítí unavených téměř 37 %. Je to více než ve věkové skupině 30 až 44 let, kde se 18 % respondentů cítí unavených denně a 35 % několikrát v týdnu. Osm a více hodin spánku si přitom může dopřát jen 10 % lidí v této věkové skupině.

 

Místo kávy pomáhají peníze

Zažitou představou je unavený člověk třímající hrnek s kávou, energetický nápoj nebo alespoň sladkost. V rámci průzkumu pro distributora doplňku stravy Floradix se přitom k tomuto řešení únavy přihlásilo pouhých 12,5 % dotázaných. Pověst klasických „životabudičů“ v průzkumu zachránili lidé, kteří spí denně 6 a méně hodin, z nichž na ně spoléhá téměř 24 %.

Výsledky průzkumu nasvědčují tomu, že lépe než káva se v boji s pocitem únavy osvědčují peníze. Pocit únavy totiž u oslovených klesá s rostoucím měsíčním příjmem. Zatímco ve skupině s měsíčním příjmem pod 20 000 Kč se podle průzkumu cítí každý den unavených téměř 32 %, s rostoucím platem se každodenní pocit únavy snižuje až na 11 % u skupiny lidí s příjmem nad 40 000 Kč měsíčně.


Floradix Magnesium 

Odpočinek na úkor koníčků a rodiny

Na únavu nejvíce doplácejí volnočasové aktivy, které kvůli ní omezuje téměř 32 % dotázaných. Rovněž ve třetině případů má únava dopad na partnerský a rodinný život. V zaměstnání s ní bojuje přibližně čtvrtina respondentů.

Často opomíjená příčina únavy

Mezi nejčastěji jmenované příčiny únavy patří již zmíněný nedostatek spánku a spolu s ním také stres a příliš mnoho povinností.

„Celková únava, kterou občas pociťuje 50 % mužů a 56 % žen, je přitom jedním z hlavních projevů nedostatku železa, které si naše tělo nedokáže samo zajistit, ačkoliv je pro náš organismus nepostradatelným stopovým prvkem, který má významnou roli například při krvetvorbě. Téměř 40 % respondentů přitom vůbec neví, jaké projevy nedostatek železa signalizují,“ shrnuje zajímavé výsledky průzkumu Jana Getlíková, projektová manažerka ze společnosti LIFTEC CZ, která je distributorem doplňku stravy Floradix.

Floradix Železo + 

Kromě pocitu únavy a vyčerpání patří k projevům nedostatku železa například lámavé nehty, k nimž se v průzkumu přiznalo necelých 27 % žen, a suché a lámavé vlasy, které trápí 29 % oslovených žen. Nedostatek železa pak někdy v životě řešilo 32 % dotázaných žen, je přitom pravděpodobné, že řada dalších ani neví, že tímto problémem může trpět, protože jde o v podstatě nespecifické projevy, které v každodenním shonu často přehlížíme.