Ukažte svým dětem vzpomínky na vaše mládí

Ukažte svým dětem vzpomínky na vaše mládí

Ukažte svým dětem vzpomínky na vaše mládí

Retro Pedro

Ukažte svým dětem vzpomínky na vaše mládí

 Chlapec v širokém sombréru, cena 1 Kčs, velké růžové bubliny, sladká ovocná příchuť a především veselé vzpomínky dnešních nejen pětatřicátníků. Přesně taková byla žvýkačka Pedro, oblíbená pochoutka dětí vyrůstajících v socialismu. Její podoba se sice lehce změnila, ale chuť zůstává už od roku 1968 stejná a tak i vy můžete svým ratolestem ukázat kousek svého dětství.

Kočičí jazýčky, polárkový sníh, čokoláda s oblékací panenkou, Antiperle nebo Pedro, to byly oblíbené pochoutky, které k našemu dětství patřily a které jsme s chutí mlsali. Socialistických značek, které přežily revoluci, není mnoho. Právě žvýkačka Pedro, která patřila k nejlevnějším pochutinám, její cena byla dlouhodobě totiž pouhou 1 Kčs, dodnes patří k těm, na které dospělí vzpomínají s nostalgií a úsměvem na rtech. Víte ale něco o její historii?

Úplně první Pedro sjelo z výrobního pásu v roce 1968 a byla vyrobená podle receptury amerických a kanadských žvýkaček. Okamžitě si mezi lidmi a především dětmi získala velkou oblibu a patřila k tradiční pochutině. Žvýkačka se těšila největší oblibě v 70. a 80. letech, kdy se jí vyrobilo na 900 tun ročně, a téměř neměla konkurenci. Ostatních žvýkaček, jako bylo například Bajo, Pupu, Rekord nebo Sevak, se vyrábělo o polovinu méně. Ještě počátkem 90. let probíhala výroba Pedro žvýkaček a byla do nich přidávána zábavná tetování a samolepky. Postupně ale byla výroba v roce 1994 zastavena.

Zajímavostí je, že se Pedro vyrábělo po vzoru amerických žvýkaček i se skořicovou příchutí. Nikdy ale nedosáhlo takové obliby, jako je typická jahodová chuť klasického Pedra.

Kluk v sombréru se na české pulty vrátil a vy tak můžete svým dětem ukázat kousek svého dětství, tu malou růžovou kostičku, kterou všichni dobře známe a se kterou jsme se s kamarády předháněli, kdo dokáže vytvořit největší bublinu. A ani oblíbené tetování s veselými motivy nechybí!