Tento týden vychází dosud nepublikovaná pohádka Marka Twaina Ztracený princ Margarín

Tento týden vychází dosud nepublikovaná pohádka Marka Twaina Ztracený princ Margarín

Tento týden vychází dosud nepublikovaná pohádka Marka Twaina Ztracený princ Margarín

Vychází dosud nepublikovaná pohádka Marka Twaina Ztracený princ Margarín

Dosud nepublikovaný pohádkový příběh od světoznámého vypravěče Marka Twaina o odvážném chlapci Johnnym s názvem Ztracený princ Margarín vydává v říjnu letošního roku společnost Euromedia v dětském nakladatelství Pikola. Zapomenutá pohádka vznikla před více než 130 lety v Paříži a její vydání znamená pro celý svět literární událost roku.

 

Jednoho večera, ve vzdálených 80. letech 19. století, se zrodil pohádkový příběh, který na své objevení čekal více než celé století. Tehdy, v jednom pařížském hotelu, si Mark Twain povídal se svými dcerami, když ho vyzvaly k vyprávění pohádky. A tak dnes již světoznámý autor sáhl po jednom z obrázkových magazínů, které měl po ruce, a nechal se inspirovat k příběhu o chudém a odvážném chlapci Johnnym, který rozumí řeči zvířat a nebojí se postavit samotnému králi. Příběh však zůstal nedopsán a ukrytý v archivu přečkal desítky let – až donedávna, kdy byl Twainův šestnáctistránkový rukopis objeven v jeho pozůstalosti. Nadaný tvůrce dětských příběhů Philip Stead se ho ujal a tvůrčím způsobem a s respektem k jeho tvůrci příběh dovyprávěl do pohádkového konce.

V pohádce od legendárního amerického autora Marka Twaina Ztracený princ Margarín najde zalíbení každý čtenář – od fanoušků klasických dětských knih jako Letopisy Narnie po čtenáře oblíbených příběhů pro děti a dospělé jako například Princezna Nevěsta. Knihu doprovázejí nádherné ilustrace oceňované výtvarnice Erin Steadové, která dokáže s precizností a citem vykreslit osobnost literárních hrdinů. Kniha je určena dětem od 6 let.

Mark Twain (1835–1910)

Americký povídkář, romanopisec, humorista, vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens. Ve 13 letech začal pracovat jako sazečský učeň v místním časopise v americkém městě Hannibal v Missouri – jeho cesta k literatuře tak vedla přes žurnalistiku. Do města Hannibal později zasadil i své nejznámější příběhy Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna. Ve dvaadvaceti letech se vyučil lodivodem parníku na řece Mississippi, zde získal své pozdější jméno Mark Twain. Při pobývání na Divokém západě USA přispíval humornými zprávami a povídkami do nevadských časopisů, posléze své působení rozšířil o tisk v San Franciscu a později do velkých deníků v New Yorku. Z okruhu humoristických novinářů se postupně propracoval mezi hodnotné a oceňované autory. Jako novinář napsal humornou povídku Pověstný skákavý žabák z okresu Calaveras, která se stala velmi populární a přitáhla k autorovi pozornost. Dobře přijaty byly také cestopisy.

Twain, Mark: Ztracený princ Margarín. Vychází 13. 10. 2017, cena 299 Kč, počet str. 152, nakl. značka Pikola.