Skončilo natáčení podzimní komedie Chata na prodej

Skončilo natáčení podzimní komedie Chata na prodej

Skončilo natáčení podzimní komedie Chata na prodej

Na konci listopadu skončilo natáčení komedie Chata na prodej, která s humorem a s citem pro absurdní situace vypráví příběh ze současnosti o posledním víkendu na rodinné chatě. Pod scénářem jsou podepsáni Lucie Bokšteflová společně s režisérem snímku Tomášem Pavlíčkem (Parádně pokecal). Film vzniká v produkci společnosti MasterFilm v koprodukci s Českou televizí – Filmovým centrem a podpořil ho Státní fond kinematografie.

Režisér Tomáš Pavlíček přibližuje téma snímku takto: „Chata na prodej je komedie o rodině, která se schází na chatě na poslední noc před jejím prodejem. Ještě před začátkem psaní scénáře jsem věděl, že chci natočit vtipný film o rodinných vztazích v současné době. A také bylo naprosto nutné, aby se vznikající film dotýkal nějakého bytostně českého fenoménu. Tento fenomén jsme našli právě v chatařství a v jeho rozdílném vnímání napříč generacemi.“Rodiče prodávají starou rodinnou chatu, pro kterou už nemají využití. Před předáním chaty novému majiteli se však matka (Ivana Chýlková) zarazí, co by to byli za rodinu, kdyby na chatě neuspořádali poslední pořádnou rodinnou slezinu? Zbytek rodiny neprojevuje přílišné nadšení, rodinná setkání bývají vždy dost náročná. Děda (Jan Kačer) už je duchem spíše nepřítomen, otec (David Vávra) rodinné akce odmítá, syn (Jan Strejcovský) je věčně přiopilý a ironicky glosuje svět kolem sebe včetně rozpadajícího se vztahu s jeho přítelkyní (Judit Bárdos). Jediná babička (Jana Synková) má opravdový zájem, ale pokládá všem až příliš upřímné dotazy. Dcera (Tereza Voříšková), stále pochybující o svém životě, na chatu pozve svého úspěšného německého přítele (Michael Pitthan), který se jediný na rodinný výlet těší. Představa rodinné idyly rychle skončí. Opravdové dobrodružství začne těsně nad ránem, když rodina zjistí, že se kamsi vytratil dědeček. Stopy vedou do lesa…

Režisér Tomáš Pavlíček, který se při psaní scénáře nechal inspirovat reálnými rodinnými historkami a postavami, film označuje jako osobní výpověď: „Nedokážu psát a režírovat situace, jejichž atmosféru jsem nezažil. Prvotním impulsem pro psaní bylo sledování mých rodičů během společných víkendů. Jelikož vlastní dvě chaty, častokrát se o víkendu stalo, že v sobotu se jede na jednu chatu, všechno se tam narychlo nějak pohrabe, zaopatří a v neděli se děje to samé na druhé chatě. Přišlo mi tragikomické, že na nějaký odpočinek není čas. Po pracovním týdnu se o víkendu pracuje na chatě a hodně se přitom spěchá. Ta lehká absurdita mě na tom začala bavit.“Filmový štáb v čele s kameramanem Janem Basetem Střítežským natáčel v reálné chatě v Posázaví, kde filmaři strávili většinu času. Dále se snímek realizoval v Pyšelích, Hořicích v Podkrkonoší, kolem Českého Šternberka a poblíž Dobříše. Jak prozradil režisér filmu Tomáš Pavlíček: „Hledali jsme lokace, které budou vhodné pro natáčení, ale současně jsme trvali na tom, aby měli své specifické kouzlo. Pevně věřím, že právě atmosféru originálních lokací se nám podařilo zachytit skvěle. Dost nám v tom pomohlo počasí a roční doba. Věřím, že tak magicky prosluněný podzim v českém filmu už dlouho nebyl.

V hlavních rolích matky a dcery se představí Ivana Chýlková a Tereza Voříšková, která si zahrála postavu dcery Ivany Chýlkové již poněkolikáté: „Ivanka mi hrála maminku už asi třikrát v životě, což nechápu, vzhledem k našemu výškovému rozdílu, který je asi tři metry. Ale ona říkala, že si takto vysoká připadá normálně a já si koneckonců také normálně připadám takhle malá. Máme se hodně rády, Ivanka mě zná od mých patnácti let. (…) Téma filmu se dotýká i mě osobně, protože je to náhled do absolutně šílené rodiny a moje rodina je podobná. Vyznačuje se tím, že se všichni hodně milujeme, ale zároveň i hodně nesnášíme. Na mojí rodině je zvláštní, že se sice hádáme, ale přesto se nás sejde pětadvacet či třicet příbuzných a spolu vydržíme.“Kouzlo lehce bláznivé filmové rodiny si pochvalovala rovněž Ivana Chýlková: „Je to temperamentní, vyhraněná rodina a mně to vlastně vyhovuje. Tohle se mi na ni líbí oproti jiným rodinám, které se sejdou u jídla a řeknou si, že to bylo pěkné, dobré a zase se rozejdou, to mi naopak přijde takové smutné. Tato filmová rodina má svoji jiskru a temperament, baví mě to.

Nezvykle do role otce byl obsazen David Vávra, který ocenil přirozenost - autenticitu své postavy: „Překvapivě zde hraju otce a cítím se u toho jako bych byl doma, v podstatě bych mohl chodit i v tom oblečení, ve kterém chodím na chalupě. Svým způsobem by scénář ani nemusel být napsaný, protože v něm mám mnohdy dialogy, které plynou stejně, jako když diskutuji s manželkou o nějakém problému v naší rodině.“Obsazování herců
u Chaty na prodej začalo probíhat, až když byl scénář ve finální fázi. Hercům tak nebyl psán scénář přímo na tělo. Jejich výběr komentuje režisér Tomáš Pavlíček takto: „Jakmile jsem se pro herce rozhodl, snažil jsem se jim dát velký prostor pro vlastní interpretaci postav a doufal jsem, že si do postav promítnou vlastní zkušenosti. Současně jsem herce obsazoval trochu proti jejich zavedenému vnímání a snažil jsem se, aby jejich herecký projev byl jedinečný. Davida Vávru uvidíte v roli otce rodiny v překvapivě civilní poloze. Ivana Chýlková hraje velmi přesně postavu lehce ironické, ale též emocionální matky. Tereza Voříšková je vynikající trochu hysterickou dcerou. A Jan Kačer a Jana Synková jsou v roli prarodičů prostě okouzlující.

Chatu na prodej uvede do našich kin v létě v roce 2018 distribuční společnost CinemArt.  „Pevně věřím, že jsme natočili komedii plnou postav a situací, které divák bude znát a lehce se na ně napojí. Každé rodinné setkaní je plné drobných hádek a konfliktů, ale stejně se scházíme, protože se navzájem potřebujeme. Tak se pojďte kouknout do kina, jak magická a nezapomenutelná může být jedna rodinná sešlost na chatě“, vzkazuje divákům režisér filmu Tomáš Pavlíček.