Show Jana Krause: umělecký páreček, postmoderní farář bojující proti nudě a mladý kreslíř

Show Jana Krause: umělecký páreček, postmoderní farář bojující proti nudě a mladý kreslíř

Show Jana Krause: umělecký páreček, postmoderní farář bojující proti nudě a mladý kreslíř

Show Jana Krause: umělecký páreček, postmoderní farář bojující proti nudě a mladý kreslíř

V dalším dílu Show Jana Krause se představí herecko-taneční pár Marie Doležalová a Marek Zelinka, kněz Zbygniew Czendlik a kreslíř Jonáš Ledecký.
Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 21. září ve 21.35 na Primě.

 

Úvod dnešního večera bude patřit hned dvěma hostům, herečce Marii Doležalové a tanečníkovi Marku Zelinkovi, dvojici, která se ke svému vztahu „protančila“ v televizní taneční soutěži. „Když mě Marek poprvé viděl, tak to byla dost smutná reakce,“ vzpomíná Marie na své seznámení s Markem, který si prý vždycky přál mít za partnerku herečku, „on mě vůbec neznal a mě to urazilo. Zeptal se mě, co dělám, což je pro herečku opravdu skvělá otázka… Moje reakce byla možná trochu namyšlená, ale já jsem na to opáčila, jestli byl tři roky ve vězení, že mě nezná!“ Nedá se říct, že by si padli do oka hned, neboť Marie dokonce usilovala o to, aby jí v soutěži tanečního partnera vyměnili. „Řekla jsem, že ho moc nechci, protože mi začal říkat něco o tom, že bychom mohli tancovat čaču na Hare Krišna. A toho jsem se opravdu lekla.“ Pak spolu ovšem zašli na kávu a začali se domlouvat, jak budou trénovat a jak se zhostí úkolu. „Od té chvíle jsem věděla, že je blbost ho měnit. Ne že bych už v tu chvíli myslela na něco osobního, ale tušila jsem, že to bude perfektně fungovat,“ dodává herečka. První osobnější impulsy začal vysílat Marek, jak sám přiznává: „Měl jsem jako instruktor trochu výhodnější pozici v našem vztahu, ale nezneužíval jsem to, neříkal jsem – musíš se ke mně blíž přitisknout – apod. Ono to prostě vyplynulo.“ Oba partneři spolu vystupují dodnes, mají projekty, ve kterých se prolíná tanec i divadlo. „Měl jsem vždycky moc rád latinu, ale dnes už dělám jiný věci,“ vypráví Marek, „už se na to nezaměřuju, protože konkrétně u společenského tance se mi moc nelíbí, kam se to posunulo. Je to mnohem víc sport, výkon, už tam není nějaký ten příběh, co třeba ještě před dvaceti lety lidi v tom páru v choreografiích měli. To je dnes už dávno mrtvý, všichni už jedou jen maximální techniku, výkon, sport, dopink…“ A jaký styl tance by jako odborníci poradili Janu Krausovi coby nejoptimálnější pro seznámení se?

 

Dalším hostem, který dnes zavítá do Show Jana Krause, je televizní a rozhlasový moderátor, ale zároveň a především velmi neortodoxní katolický farář Zbygniew Czendlik, jenž si díky svým názorům a pro církev ne zcela typickým způsobům získal velkou popularitu mezi mladými lidmi, což je v dnešní době úplná rarita. „Tím zásadním problémem je nuda. Nuda zabíjí úplně všechno. Nuda je to nejhorší, co může být,“ rozohňuje se duchovní, „to zdůrazňuji i při kázáních novomanželům! A když už nuda, tak alespoň krátká, proto to u mě netrvá dlouho. Já mám krátkou mši.“ Své promluvy ke shromáždění věřících ve svém kostele v Lanškrouně se pan Czendlik snaží prokládat humorem a také si zakládá na své nedokonalé češtině. „Já nechci, aby byla moje čeština dokonalá, protože naopak dokonalé věci jsou nudné. A já jsem takový nedokonalý tvor, myslím jako člověk, jako farář…“ Tohoto přiznání okamžitě využívá Jan Kraus s dotazem na neřesti. „Jedním takovým mým handicapem je kouření,“ přiznává kněz, kterého vzápětí napadá, že kdyby se do kadidla přidávala marihuana, možná by to přitáhlo do kostela více mladých lidí. Neotřelých nápadů a názorů má ostatně daleko více, a to se týká například i žen a celibátu. „Myslím, že ženy pro mě nejsou problém, daleko spíše jsem pro ně problémem já,“ reaguje Zbygniew Czendlik, který má podle svých slov na dveřích obývacího pokoje nápis – Budit jen v případě požáru či zrušení celibátu –, na moderátorovu poznámku, o tom, že postava faráře byla pro ženy odjakživa čímsi nedosažitelná, a proto přitažlivá. „Ženy jsou v mém životě bezesporu důležité. A často opakuji, že miluji ženy, ale jsem šťastný, že doma žádnou nemám. Nemám ani žádnou hospodyni. Ale mám dvě paní asistentky – jdeme s dobou.“ Věk svých spolupracovnic sice neprozradí, zato se ale diváci dozvědí, jaké problémy by podle tohoto moderně smýšlejícího kněze měl v dnešním korektním světě Ježíšek…

 

Posledním hostem večera je výtvarník a muzikant Jonáš Ledecký, který přinese moderátorovi Janu Krausovi jako pozornost svou poslední knihu, komiksový příběh věnovaný Karlu IV. „Přišel jsem za Zdeňkem Ležákem a on mi řekl, že se mu líbí, jak kreslím komiksy takovým americkým stylem, což tady moc lidí nedělá. A zároveň zrovna dostal od jednoho nakladatelství zadání, aby udělal k 700. výročí narození Karla IV. komiks,“ vypráví Jonáš, jak se dostal k tomuto projektu, na němž se podílel i jeho dlouholetý spolupracovník Matyáš Namai, který dělala coloring. „Což znamená, že to vybarví. Známe se už dlouho, ze školy, a už jsme spolu dělali spoustu věcí. Sám to nedělám, protože jsem barvoslepý. Poznám sice, že je to vybarvený, ale mám posunuté barevné vidění,“ prozrazuje na sebe Jonáš Ledecký, syn zpěváka a skladatele Janka Ledeckého a bratr úspěšné lyžařky a snowboardistky Ester. „Protože jsme vždy trávili zimu ve Špindlu, i já jsem hodně jezdil na snowboardu, ale na rozdíl od své sestry nejsem soutěživý. Navíc mě časem začala předjíždět,“ vzpomíná výtvarník, kterému se mimo jiné vybaví i jeho velký sportovní úspěch, když asi v osmi letech předjel na závodech dnešní olympijskou vítězku Evu Samkovou. A v čem leze Jonáš do zelí svému otci? To a mnohem více se dozvíte v dalším díle oblíbené Show Jana Krause dnes večer na Primě!