PŘÍSNĚ TAJNÉ: HRUBÁ NEMRAVNOST

PŘÍSNĚ TAJNÉ: HRUBÁ NEMRAVNOST

PŘÍSNĚ TAJNÉ: HRUBÁ NEMRAVNOST

Tomáš Dianiška - Braňo Holiček

Přísně tajné: Hrubá nemravnost aneb Jak Alan zachránil svět a narostly mu kozy

Divadlo pod Palmovkou ve spolupráci s Divadlem F. X. Kalby připravuje pražskou premiéru inscenace PŘÍSNĚ TAJNÉ: HRUBÁ NEMRAVNOST. Inscenace bude uváděna ve Studiu Palmoffka, které bylo otevřeno na podzim 2015 a stalo se platformou pro mladé autorské projekty. Po velkém úspěchu v Liberci, kde je PŘÍSNĚ TAJNÉ: HRUBÁ NEMRAVNOST v současnosti nejdéle uváděnou hrou na repertoáru (premiéru měla před pěti lety na apríla 1. dubna 2011), se tvůrci se rozhodli představit svou komedii i pražskému publiku.

Divoká jevištní féerie pro tři herce volně vychází z pozoruhodného a dojemného života geniálního britského matematika a kryptoanalytika Alana Turinga, který je považovaný za jednoho ze zakladatelů moderní informatiky. Alan Turing byl ale také homosexuál a provozování homosexuálního styku bylo v Anglii až do šedesátých let klasifikováno jako trestný čin, což se mu stalo osudným. Během druhé světové války vedl tým vědců, který prolomil kód německého šifrovacího stroje Enigma a pomohl tak uspíšit konec války o několik let. Navzdory těmto zásluhám ho Královna Alžběta II. omilostnila teprve před čtyřmi roky, tedy po více než půl století po jeho smrti. O jeho životě byl natočen film Kód Enigmy (The Imitation Game).

Divadlo F. X. Kalby, jeden ze souborů spolupracujících se Studiem Palmoffka, se dlouhodobě vyjadřuje k tématům, které rezonují současnou společností. Jejich první inscenace pro Studio Palmoffka - 1000 věcí, co mě serou aneb tvoje bába je komedie - vychází z populárního internetového blogu a stala se stále vyprodaným diváckým hitem.

 

Inscenaci nazkoušel režisér Braňo Holiček, držitel ceny Alfréda Radoka. Scénu vytvořil výtvarník Richard Loskot, laureát ceny Jindřicha Chalupeckého. Do tvůrčího týmu dále patří autor textu a představitel hlavní role Tomáš Dianiška, herci Karolína Baranová, Jakub Albrecht a dramaturg Národního divadla Jan Tošovský.

Hra, plná drsného humoru a vynikajících hereckých výkonů sklidila úspěch na mnoha mezinárodních divadelních festivalech.

Premiéra PŘÍSNĚ TAJNÉ: HRUBÁ NEMRAVNOST se uskuteční 21. ledna od 19:30 ve Studiu Palmoffka. Další reprízy jsou naplánované na 3. února a 31. března.