Premiera inscenace Laskavé bohyně

Premiera inscenace Laskavé bohyně

Premiera inscenace Laskavé bohyně

Páteční premiéra v Divadle pod Palmovkou

26. února uvedlo Divadlo pod Palmovkou letošní šestou (!) premiéru – dramatizaci cenami ověnčeného románu Jonathana Littella Laskavé bohyně v režii Michala Langa.

Román Jonathana Littella je právem považován za jedno ze stěžejních děl současné světové literatury. Fiktivní paměti Maximiliena Aueho zachycují s nebývalou otevřeností, přesností a historickou věrností osudy jednoho mladého, dobře zajištěného, vzdělaného a víceméně „slušného esesáka“, který se stal masovým vrahem.

Autorem dramatizace 900 stránkového románu Jonathana Littella Laskavé bohyně je dramaturg Slovenského národního divadla Daniel Majling. I pro divadelní zpracování zůstal základní příběh stejný. Hra je vlastně studií toho, jak se z kultivovaného člověka, který je vzdělaný a rozumí vážné hudbě a poezii, stane fašista a vrahoun. Homosexuál a člen zpravodajských služeb SS Aue prostě jen plní rozkazy shora – nejdřív zabíjet muže, pak zabíjet všechny a pak se s tím vyrovnat.

 

Režisér Michal Lang chápe obzvlášť v dnešní době toto nesmírně silné téma nejen jako „…důkladné zmapování toho, jak náckovství vyrůstá z maloměšťáctví, z měšťákova strachu o ty svoje jistoty. Když se měšťák začne bát, je velice snadno manipulovatelný, lehce se z něj pod vedením nějakého „velkého ducha“ stane xenofob a rasista. Však sám Aue ve hře říká: Podívejte, tohle se stalo mně, a mohlo se to velmi snadno stát i vám. Máte štěstí, že jste nezažili válku – možná byste se za jiných podmínek zachovali úplně stejně jako já.“

V hlavní roli diváci uvidí Jana Teplého. V dalších rolí se pak představí např. Ondřej Volejník, Zuzana Slavíková, Ondřej Veselý, Martin Hruška, Ivan Jiřík, Zdeněk Kupka, Stanislav Šárský a další.

První reprízy jsou 1. a 19. března. Dubnové (9. 4.) a květnové reprízy této inscenace budou uváděny v rámci divadelní přehlídky Svět knihy na jevišti. Každý divák obdrží jako bonus kupon s 50% slevou ze vstupného na Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy (12. -15. 5. 2016) na Výstavišti v Holešovicích.

Do konce sezony Divadlo pod Palmovkou uvede ještě 12. března inscenaci Nikolaje Peneva Náměsíčná komedie aneb Kankán u starého mládence od Seana O´Caseye, dále v dubnu Shakespearův Večer tříkrálový v režii Ivana Krejčího a v květnu obnovenou premiéru Krvavé svatby Federica Garcíi Lorcy v režii Michala Langa.