Orchestr Hvězdných válek vystoupí zítra na Dvořákově Praze

Orchestr Hvězdných válek vystoupí zítra na Dvořákově Praze

Orchestr Hvězdných válek vystoupí zítra na Dvořákově Praze

Narozeniny Antonína Dvořáka oslaví London Symphony Orchestra s Jiřím Bártou jedním z nejkrásnějších koncertů

Dvořákova Praha přivítá ve čtvrtek 8. září další z prestižních zahraničních orchestrů. Ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí London Symphony Orchestra, nejstarší z londýnských symfonických těles, v čele s italským dirigentem Gianandreou Nosedou. V den, kdy si připomínáme 175. výročí narození Antonína Dvořáka, doprovodí tento orchestr našeho předního violoncellistu Jiřího Bártu při Dvořákově Koncertě pro violoncello a orchestr h moll. Tento koncert patří mezi nejkrásnější a také nejhranější koncertantní skladby pro sólové nástroje v hudební historii. Dramaturgie Dvořákovy Prahy si proto dává obzvlášť záležet na výběru interpretů, v loňském roce zazněl v podání Yo-Yo My a České filharmonie, letos jej provede v opačném gardu zahraniční orchestr a špičkový český interpret. V druhé části večera zazní Symfonie č. 2 e moll Sergeje Rachmaninova, zvukově opojný, pozdně romantický opus ruského autora. London Symphony Orchestra patří mezi nejstarší a nejvýznamnější orchestry světa.

 

V dalších dnech láká Dvořákova Praha na komorní koncerty v čele s Danielem Hopem, pianistou Ivo Kahánkem a tenoristou Pavlem Černochem. Více informací na www.dvorakovapraha.cz.

London Symphony Orchestra vznikl v roce 1905 a od počátku byl spojen s významnými osobnostmi britské i světové hudební historie: Hansem Richterem, Sirem Edwardem Elgarem a Sirem Thomasem Beechamem. V dalším běhu času s londýnskými symfoniky spojili svoji tvůrčí cestu takoví dirigenti, jako Pierre Monteux, André Previn, Leonard Bernstein, Claudio Abbado, Sir Colin Davis nebo Valery Gergiev, kterého v příštím roce vystřídá na postu šéfdirigenta Sir Simon Rattle. Orchestr, který je zřejmě nejnahrávanějším tělesem historie, první nahrávku pořídil již v roce 1912. Je rovněž spjat s významným fenoménem 20. a 21. století: Hudba k více než 200 filmům činí od roku 1935 z London Symphony Orchestra také nepřehlédnutelnou součást filmové historie. Z těch nejznámějších filmů, v nichž zazní londýnští symfonikové, jmenujme několik částí série o čarodějnickém učni Harry Potterovi, Supermana a zejména zásadní dílo, přesahující svým významem svět filmu i hudby: Star Wars George Lucase.

Renomovaný italský dirigent Gianandrea Noseda patří mezi dirigentskou špičku. Aktuálně zastává post hlavního dirigenta orchestru v Teatro Regio di Torino v Itálii a pravidelně hostuje v Metropolitní opeře v New Yorku, londýnské Covent Garden aj. Jiří Bárta je jedním z nejvýraznějších českých hudebníků, kteří se úspěšně prosadili i na mezinárodní scéně. Jiří Bárta se zapsal do historie Dvořákovy Prahy také tím, že byl v roce 2014 prvním kurátorem komorní řady festivalu.

 

V závěru prvního festivalového týdne nabízí Dvořákova Praha dále koncerty komorní řady, jejímž kurátorem je poprvé v historii festivalu zahraničí umělec, Daniel Hope. V pátek 9. září zazní komorní hudba Dvořákových současníků a přátel Johannese Brahmse a Petra Iljiče Čajkovského v podání houslisty Daniela Hopea, violisty Paula Neubauera, violoncellistky Josephine Knight, našich houslistů Jana Mráčka, Jakuba Fišera a violoncellisty Ivana Vokáče. S naším Ivem Kahánkem u klavíru, houslistou Jakubem Fišerem, americkým violistou Paulem Neubauerem a britskou violistkou Josephine Knight v Anežském klášteře vzdají hold Dvořákově komorní hudbě s klavírem v sobotu 10. září. Neděle 11. září pak bude patřit zejména málo uváděnému ranému Dvořákovu písňovému cyklu Cypřiše v podání tenoristy Pavla Černocha a klavíristy Ivo Kahánka, jehož uvedení díky provedení v češtině českým pěvcem bude vlastně novodobou premiérou.

Vstupenky na všechny festivalové koncerty je možné zakoupit on-line na www.dvorakovapraha.cz, ve Vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy v Palackého ulici č. 1, v pokladně Rudolfina a v předprodejní síti Ticketpro. Pořadatelé nabízejí vedle odměn za věrnost také slevy pro studenty, učitele a seniory, členství v Klubu mladých a další výhody.

Dvořákova Praha 2016 – přehled programových řad

Světové orchestry

Význačné zahraniční orchestry, dirigenti a sólisté

5 / 9, pondělí Staatskapelle Dresden, Christian Thielemann, Nikolaj Znaider
6 / 9, úterý Zurich Chamber Orchestra, Daniel Hope, Ivo Kahánek
8 / 9, čtvrtek London Symphony Orchestra, Gianandrea Noseda, Jiří Bárta
14 / 9, středa Kremerata Baltica, Gidon Kremer, Clara-Jumi Kang
24 / 9, sobota Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Antonio Pappano, Gil

Shaham

Dvořák Collection III

Symfonické básně a koncertní předehry Antonína Dvořáka
15 / 9, čtvrtek Česká filharmonie, Jakub Hrůša
23 / 9, pátek Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek, Pražský filharmonický sbor, Lukáš Vasilek,
Svatopluk Sem

ČESKÁ FILHARMONIE

Rezidenční orchestr Dvořákovy Prahy
12 / 9, pondělí Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek, Hilary Hahn
15 / 9, čtvrtek Česká filharmonie, Jakub Hrůša
23 / 9, pátek Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek, Pražský filharmonický sbor, Lukáš Vasilek,
Svatopluk Sem

Komorní řada

Kurátor Daniel Hope
6 / 9, úterý Zurich Chamber Orchestra, Daniel Hope, Ivo Kahánek
9 / 9, pátek Daniel Hope, Paul Neubauer, Josephine Knight, Jan Mráček, Jakub Fišer, Ivan
Vokáč
10 / 9, sobota Daniel Hope, Jakub Fišer, Paul Neubauer, Josephine Knight, Ivo Kahánek
11 / 9, neděle Pavel Černoch, Ivo Kahánek
19 / 9, pondělí Daniel Hope, Paul Neubauer, David Finckel, Wu Han

RECITÁL

13 / 9, úterý Boris Berezovsky

SPIRITUÁLNÍ KONCERT / SPIRITUAL CONCERT

Duchovní hudba v katedrále sv. Víta
20 / 9, úterý Tallis Scholars, Peter Philips, Martinů Voices, Lukáš Vasilek, Kvarteto

Martinů, Marie Fajtová, Lukáš Moťka, Břetislav Kotrba, Karel Kučera

Den D

Debutový den
16 / 9, pátek Louis Schwizgebel

Benjamin Beilman

Dvořákova Praha 2016 – doprovodný program

Po stopách Antonína Dvořáka
4 / 9, neděle Ivo Kahánek, David Mareček

Dvořák matiné
17 / 9, sobota Anima Eterna, Jos van Immerseel

Rodinný den
17 / 9, sobota Igudesman & Joo

Dvořákova Praha

umělecký ředitel Marek Vrabec
Festival Dvořákova Praha se koná pod záštitou Bohuslava Sobotky, předsedy vlády ČR, a Adriany Krnáčové, primátorky hl. města Prahy.
Generální partner: investiční skupina KKCG
Za podpory: hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR
Hlavní partneři: Sazka, KIKA
Partneři koncertů: DaDa, Cemio, Fast Forward, Lékárny Magistra, LED multimédia, S.E.N.
Hlavní mediální partneři: Česká televize, Český rozhlas, mediální skupina Mafra
Mediální partneři: Opera Plus, Harmonie, Classic Praha, Forbes Česko, Žena a život, Lidové noviny, Reporter, Literární noviny, Týdeník Rozhlas, Expres FM,
Prager Zeitung, Scéna.cz, Expats.cz
Oficiální vůz: BMW
Neziskový partner: Nadace Proměny
Speciální poděkování: Česká filharmonie, Městská část Praha 1, Národní galerie v Praze, Národní muzeum – Muzeum Antonína Dvořáka, Společnost Antonína Dvořáka, Správa Pražského hradu