Očima Josefa Klímy mapují zločin 90. let – Ivan Roubal, pětinásobný vrah

Očima Josefa Klímy mapují zločin 90. let – Ivan Roubal, pětinásobný vrah

Očima Josefa Klímy mapují zločin 90. let – Ivan Roubal, pětinásobný vrah

Pořad Očima Josefa Klímy naváže na dokudrama Já, Kajínek v sérii unikátních reportáží zaměřených na zločin 90. let. V další z nich připomene kauzu jednoho z největších sériových zabijáků v Česku, pětinásobného vraha Ivana Roubala.

O Roubalovi mluví Jiří Kajínek v dokumentu Já, Kajínek jako o člověku, který mu byl díky jeho vtipům sympatický.

V pořadu Očima Josefa Klímy uvidí diváci ale odvrácenou tvář Roubala. „Ve speciální reportáži chceme ukázat případ Ivana Roubala v širších souvislostech. Jeho případ totiž zdaleka není úsměvný, naopak zrůdný. On je příkladem toho, že vraždy byly v 90. letech nejsnazším způsobem, jak se dostat k zisku nebo majetku,“ říká Josef Klíma.

Ivan Roubal se svými komplici podle soudu v roce 1994 přepadl autopůjčovnu, dva majitele svázal do kozelce – a ti se udusili. Soud prokázal i vraždy dvou důchodců a taxikáře. Další tři vraždy, ze kterých byl obžalovaný, se u soudu prokázat nepodařilo. Roubal vraždil kvůli majetkovému prospěchu. Za pět vražd dostal doživotí, zemřel v roce 2015.

Známý je i kauzou, kdy po ministerstvu spravedlnosti požadoval sedmimilionové odškodnění. Tvrdil totiž, že ve vězení nemá dostatečnou lékařkou péči. Soud jeho žalobu zamítl.

„Chceme navázat na tento jedinečný dokument a ukázat, jak vypadal obecně zločin v době, o níž Jiří Kajínek mluví. A také připomenout, kteří zločinci se proslavili už před ním. Tehdejší elitní detektivové, státní zástupci i lidé, kteří se pohybovali na hraně zákona, přibližují, jak se tenkrát kradlo, podvádělo a loupilo a jak se s tím policie vyrovnávala,“ říká k chystanému speciálu Josef Klíma.

Hned po exkluzivní zpovědi Já, Kajínek sledujte pořad Očima Josefa Klímy, ve 21.25 v neděli na Primě.