Obraz Léto Antonína Slavíčka znovu na výstavě, přijďte do Arthouse Hejtmánek

Obraz Léto Antonína Slavíčka znovu na výstavě, přijďte do Arthouse Hejtmánek

Obraz Léto Antonína Slavíčka znovu na výstavě, přijďte do Arthouse Hejtmánek

V pondělí 7. června začíná v pražské síni Arthouse Hejtmánek předaukční výstava, jejíž ozdobou je i výjimečný obraz Léto význačného českého impresionisty Antonína Slavíčka (1870–1910). Velkoformátový obraz z malířova nejlepšího období pochází ze sbírky architekta Jana Kotěry a naposledy byl vystaven v roce 1961 - na veřejnosti se tak znovu objevuje po šedesáti letech. Jeho vyvolávací cena je 5,5 milionů korun. Aukce se bude konat 17. června a uskuteční se venku, v zahradě aukčního domu. Slavíčkovo Léto a další dražená díla si lze prohlédnout na předaukční výstavě až do 16. června, otevřena bude denně od 11 do 18 hodin v Goetheho ulici 17/2 v Praze-Bubenči. Vstup na výstavu je zdarma.

„Slavíčkův obraz Léto z roku 1897 překvapuje v několika aspektech. Především tím, že jde o jeden z největších a nejvýznamnějších Slavíčkových obrazů na trhu, a dále tím, že toto mistrovské dílo bylo už sedmkrát úspěšně vystavováno po celé Evropě, což vždy podtrhuje kvalitu a prestiž obrazu,“ říká Tomáš Hejtmánek, majitel aukční síně. „Ne náhodou je Slavíček pokládán za nejslavnějšího českého impresionistu a Léto plné jasu a energie patří k dílům z jeho nejlepšího období,“ dodává Hejtmánek. „Zdravý a střídmý naturel, nejsilnější z českých krajinářů, jehož malířská armatura je tak prostá, a přece tak koncízní,“ chválil Slavíčka například Karel Čapek při příležitosti 26. výstavy Spolku výtvarných umělců Mánes v Praze.

Slavíčkův obraz, zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu, pochází ze slavné sbírky architekta Jana Kotěry, od jehož narození uplyne letos 150 let. Dílo bylo naposledy k vidění na souborné Slavíčkově výstavě v Jízdárně Pražského hradu v roce 1961.

Aukce zahrnuje vedle obrazů už tradičně také nábytek, sochy, starožitnosti a design. Zajímavostí je pak i obraz syna Antonína Slavíčka Jana Slavíčka (1900–1970). Obraz se jmenuje Zátiší s rozkrojeným pomerančem (1936). Jan Slavíček po otcově předčasné smrti (v necelých čtyřiceti letech spáchal sebevraždu) navázal na jeho odkaz a stal se respektovaným umělcem. Bravurně provedené zátiší, jimiž byl Jan Slavíček proslulý, bude vyvoláváno za 90 000 korun.

Výstava je zároveň jedinečnou příležitostí, jak bubenečskou usedlost i její zahradu, rovněž plnou pozoruhodných uměleckých předmětům, navštívit - a při příležitostí předaukční výstavy dokonce zdarma. A to stojí rozhodně zato: Arthouse Hejtmánek manželů Marie a Tomáše Hemánkových je dům zasvěcený umění a patří k nějkrásnějším vilám v Praze. A kdo dává přednost pohodlí domova, všechny dražené položky, které tentokrát zahrnují díla J. Čapka, J. Zrzavého, J. Anderleho, Z. Milera, B. Matala, A. Šimotové a mnoha dalších umělců, si lze prohlédnout i přes webové stránky Arthousu, kde je už vyvěšen aukční katalog.

www.arthousehejtmanek.cz

Aukce nabízí i řadu překrásných uměleckých předmětů s náboženskými tématy, mezi nimiž vyniká tato Pieta vytvořená před rokem 1500 (foto Arthouse Hejmánek)