Nový ruský film, Zachránit Leningrad, jde do českých kin

Nový ruský film, Zachránit Leningrad, jde do českých kin

Nový ruský film, Zachránit Leningrad, jde do českých kin

Výročí ukončení blokády Leningradu připomene česká premiéra filmu

Zachránit Leningrad

27. ledna 2019 uplyne 75 let od ukončení blokády Leningradu nacistickými vojsky během druhé světové války. Toto výročí připomíná nový ruský film Zachránit Leningrad popisující osud jednoho z člunů, který měl odvézt do bezpečí obyvatele obléhaného města, avšak kvůli bouři se snaha o útěk změnila v tragédii. Česká premiéra filmu proběhne 11. února 2019 v pražském kině Lucerna.

Děj filmu ukazuje život v obléhaném Leningradu a útěk z něj na příběhu dvou zamilovaných mladých lidí. Odehrává se převážně na dřevěném člunu 752 taženém remorkérem, na kterém se pokusilo uniknout až 1700 lidí.„Když jsem se dozvěděl o tragédii člunu 752, byl jsem šokován a napsal jsem vládě, že by si tato událost zasloužila pomník přímo v Petrohradu. Šlo o jedny z prvních obětí blokády Leningradu a to dokonce o více jak tisíc lidí, kteří zahynuli během jedné noci! Rozhodl jsem se, že tento tragický příběh ukážu na plátně a začal jsem psát scénář,“ uvádí Alexej Kozlov, producent, autor scénáře a režisér filmu.

Film se natáčel tři roky a hraje v něm celkem 3 680 lidí. Je unikátní svými masovými scénami na potápějícím se člunu, ve kterých denně natáčelo přes 300 herců a komparzistů.Zajímavostí je, že hlavní protagonistku filmu Mariju Melnikovovou si režisér vybral v jejích 14 letech a film se začal natáčet až o dva roky později. Tato psychologicky a fyzicky náročná role byla jejím filmovým debutem.

Další zajímavostí je, že ač je ve filmu mnoho dramatických scén a postavy bojují s rozběsněnými živly, neobjevil se zde jediný kaskadér.

Promítání filmu v Česku proběhne v rámci Ozvěn festivalu Nový ruský film, jenž se uskutečnil na podzim roku 2018 a jehož druhý ročník proběhne v září 2019.

Více o festivalu a doprovodném programu naleznete na webu http://novyruskyfilm.cz/