Nový přístroj MIRI, který dokáže významně zvýšit šance na otěhotnění, poprvé v České republice

Nový přístroj MIRI, který dokáže významně zvýšit šance na otěhotnění, poprvé v České republice

Nový přístroj MIRI, který dokáže významně zvýšit šance na otěhotnění, poprvé v České republice

Jako první v Česku má klinika Repromeda k dispozici přístroj MIRI Time-lapse s 12 pozicemi fungující jako inkubátor pro embrya. Kromě funkce inkubátoru je současně schopný i nepřetržitě sledovat vývoj embryí, díky čemuž jim dokáže poskytnout tu nejlepší péči a také významně zvýšit šance na otěhotnění každého páru, který podstupuje léčbu neplodnosti. Tento nový postup kultivace a sledování embryí navíc nenahrazuje při léčbě žádné již zavedené postupy, ale naopak se skvěle doplňuje například s preimplantačním genetickým testováním embryí,, které je na klinice Repromeda při IVF standardem.


V čem je přístroj unikátní?

Pokud je vajíčko oplodněno spermií v těle ženy, musí se vzniklé embryo nejprve „uhnízdit“ v děložní sliznici, kde se začne postupně vyvíjet. Toto přirozené prostředí se přístroj MIRI snaží co nejlépe napodobit, embryo vzniklé při umělém oplodnění se tak v inkubátoru cítí v podstatě stejně jako v těle matky. „Přístroj nabízí embryím pacientů tu nejlepší péči a také vlastní prostor – tedy oddělenou komůrku – k samotné kultivaci. V praxi to znamená, že embrya každého páru jsou umístěna do jedné z dvanácti vyhřívaných komůrek. My pak díky tomu můžeme sledovat jejich individuální růst a rozvoj během celého procesu, což nám umožňuje vybrat pro transfer do dělohy ženy to nejkvalitnější embryo. Tím se i výrazně zvyšují šance na otěhotnění,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, PhD., ředitelka reprodukčního centra Repromeda. MIRI také umožňuje regulovat hladinu kyslíku, ale i zachytit, pokud je s embryi něco v nepořádku, například pokud dochází k poruchám dělení buněk nebo k jejich fragmentaci.

 

Jde to i bez mikroskopu

Přístroj MIRI je kromě inkubátoru vybavený i kamerou, která dokáže nepřetržitě sledovat vývoj embryí. Díky této funkci nazvané time-lapse monitoring není již nutné embrya z inkubátoru během kultivace přemísťovat a kontrolovat je pod mikroskopem. Při tomto procesu tak nedochází k narušení stálých podmínek, teplota i složení atmosféry při vývoji embryí zůstávají v této fázi neměnné. Díky sledování embryí je navíc možné ještě lépe vybrat embrya pro následující preimplantační genetické testování a tím i u pacientů zvýšit úspěšnost léčby neplodnosti.

Více informací naleznete zde.