Nový celovečerní dokument Miroslava Janka Normální autistický film vstupuje do kin již tento týden

Nový celovečerní dokument Miroslava Janka Normální autistický film vstupuje do kin již tento týden

Nový celovečerní dokument Miroslava Janka Normální autistický film vstupuje do kin již tento týden

Nový celovečerní dokument Miroslava Janka Normální autistický film vstupuje do kin již tento týden

Premiérou 9. listopadu v pražském Kině Pilotů vstoupí do českých kin pozoruhodný film Miroslava Janka Normální autistický film. Přední český dokumentarista s unikátním autorským viděním v něm zachytil normální život pohledem pěti normálních dětí, které ovšem společnost opatřila nálepkou „autista“ – Lukáše, Denisy, Majdy, Marjamky a jejího brášky Ahmeda. Normální autistický film má na kontě první oficiální úspěch v podobě hlavní ceny na 20. Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, pozitivní přijetí se mu dostalo i minulý týden na mezinárodním festivalu DOK Leipzig.

 

Kdo jsou protagonisté Normálního autistického filmu? Upřímný, přemýšlivý Lukáš má osobitý smysl pro humor, miluje film a píše vlastní scénáře. Klavírní virtuos Denis dokáže zahrát náročné skladby vážné hudby, je nesmírně inteligentní a sečtělý. Malého prince zbožňuje natolik, že se k němu neustále vrací. Majda zase ráda rapuje, a jelikož se ničeho neostýchá, okolní svět ve svých textech obnažuje s odzbrojující přesností. Marjamka dokáže vyprávět dlouhé příběhy v angličtině, její neúnavný bráška Ahmed je zase neobyčejně přátelský…. Vzkaz, který autor Miroslav Janek prostřednictvím záběrů ze života těchto pěti obdivuhodných dětí posílá společnosti, nám, neurotypickým osobám, je jasný: „Přestaňme fenomén autismu jednou provždy vnímat jako lékařskou diagnózu a pokusme se mu porozumět jako fascinujícímu, byť často jen obtížně rozluštitelnému způsobu myšlení. Neboť kdo má určit, co je normální: žít ve spěchu a stresu a přehlížet absurdity moderní doby, nebo spíš ve světě toužebně hledat řád, ticho a klid, tedy podmínky, které kdysi bývaly normou?“

 

„Když jsme téměř před třemi lety práce na tomto filmu zahajovali, měli jsme jen omezenou představu o tom, jak bude film vypadat. Je nesmírně zajímavé vidět, jak se původní vágní idea díky citlivosti a zkušenostem Miroslava Janka mění ve výsledek, o který jeví zájem festivaly z celého světa,“ dodává producent filmu Jan Macola, z produkční společnosti Mimesis Film.

Minulý týden soutěžil Normální autistický film na 59. Mezinárodním festivalu dokumentárních a animovaných filmů v Lipsku, kde se představil v konkurenci novinek tvůrců jako je Vitaly Mansky, Sergei Loznitsa, Heidi Specogna, Serhiy Bukovsky nebo Valeria Bruni Tedeschi a zaznamenal velký divácký ohlas. Letos v létě Normální autistický film reprezentoval Českou republiku v oficiální soutěži dokumentárních filmů na MFF Karlovy Vary a dočkal se mimořádně příznivého přijetí u diváků i kritiky. Například Alissa Simon, filmová kritička Variety, jednoho z nejvýznamnějších a nejčtenějších odborných filmových magazínů na světě, označila Normální autistický film za řemeslně dokonalý, zasvěcený a poučný portrét pěti mladých lidí s Aspergerovým syndromem, který rozhodně stojí za zhlédnutí.

Miroslav Janek

Miroslav Janek (1954, Náchod) začínal jako amatérský filmař. V roce 1980 emigroval do USA, kde spolupracoval s řadou dokumentaristů (mj. Godfreym Reggiem). Od poloviny 90. let znovu pracuje ve své vlasti. Velký úspěch měl jeho snímek o fotografujících nevidomých dětech Nespatřené (1996 – Cena za nejlepší dokumentární film ex aequo na MFF KV). Z Jankovy rozsáhlé dokumentární tvorby jmenujme na MFF KV uvedené filmy Bitva o život (2000, s R. Vávrou a V. Janečkem), Nachové plachty (2001), Chačipe (2005), Občan Havel (2008), Zpověď Kateryny K. (2008). Karlovarští diváci měli možnost vidět i jeho portréty Drahomíry Vihanové (Umanutá; 2012), Olgy Havlové (Olga; 2014) či Vratislava Brabence (Evangelium podle Brabence; 2014) a dokument Filmová lázeň (2015), natočený k 50. jubileu MFF KV.

 

Mimesis Film

Mimesis Film je produkční společnost zaměřená na vývoj a výrobu hraných a dokumentárních filmů s mezinárodním přesahem.

Mimesis Film založil na jaře 2012 producent Jan Macola, jehož producentský debut Cesta ven (režie: Petr Václav) byl uveden na MFF Cannes v sekci ACID a získal sedm ocenění České filmové a televizní akademie Český lev, včetně ceny za nejlepší film udělovaný producentům filmu. Druhý film Nikdy nejsme sami (režie: Petr Václav) byl vybrán na festival Berlinale do sekce Forum, kde získal diváckou cenu čtenářů deníku Tagsspiegel za nejlepší film sekce. Dalšími filmy společnosti Mimesis Film jsou Zpověď zmizelého (režie: Petr Václav), Na Sever (režie: Natasha Dudinski) a nejnověji Normální autistický film (režie: Miroslav Janek).

Od března 2016 společnost Mimesis Film provozuje Kino Pilotů v Praze-Vršovicích.