Nový balet Louskáček a Myšák Plyšák spěje ke světové premiéře

Nový balet Louskáček a Myšák Plyšák spěje ke světové premiéře

Nový balet Louskáček a Myšák Plyšák spěje ke světové premiéře

Nový balet Louskáček a Myšák Plyšák spěje ke světové premiéře

Balet Národního divadla připravuje úvodní premiéru sezony 2015/2016 – Louskáček a Myšák Plyšák. Zkoušky nové inscenace choreografa a uměleckého šéfa Baletu Národního divadla Petra Zusky běží naplno, světová premiéra se uskuteční 3. 12. 2015 v Národním divadle.

Legendární vánoční pohádka, jejíž kořeny vyrůstají z magického příběhu E. T. A. Hoffmanna a kterou posléze Marius Petipa přepracoval v baletní libreto, neodmyslitelně patří k vánočnímu programu Baletu Národního divadla. Po jedenácti sezonách uvádění úspěšné verze režiséra a choreografa Youriho Vàmose Petr Zuska se sólisty a členy Baletu ND chystá inscenaci úplně novou. Za tónů krásné, notoricky známé Čajkovského hudby se bude odvíjet příběh plný poetiky, humoru, obrazů a kouzel.

Louskáček a Myšák Plyšák - Petr Strnad a Irina Burduja na zkoušce - Foto Mário Bakuš 

Louskáček je jedním z nejhranějších baletů druhé poloviny dvacátého století i současnosti a zároveň jedním z nejinscenovanějších děl s vánoční tematikou. Vznikl v roce 1892 na popud ředitele Carských divadel Ivana Alexandroviče Vsevoložského, který se po úspěchu Spící krasavice rozhodl objednat u Petra Iljiče Čajkovského pro Mariinské divadlo v Petrohradě další balet. Louskáček se, stejně jako Spící krasavice, zrodil z těsné spolupráce P. I. Čajkovského s baletním mistrem Mariusem Petipou. V průběhu dvacátého století Louskáček prošel řadou dramaturgických a choreografických proměn, vedle čistě klasických, tradičních přístupů se dočkal také mnoha současných, odvážněji pojatých interpretací. Choreograf a umělecký šéf Baletu ND Petr Zuska hledal mix těchto dvou aspektů. Originální pojetí, ale zároveň takové, které bude možno považovat za klasický balet. „Tvůrců, kteří by toto splňovali, je méně než minimum. Určitý vlastní nápad na Louskáčka jsem nosil v hlavě už pěkných pár let a tak jsem si řekl: Je čas,“ vzpomíná Petr Zuska na zrod inscenace Louskáček a Myšák Plyšák.

 

Inspirován původní literární předlohu E. T. A. Hoffmanna Louskáček a Myší král Petr Zuska vymyslel vlastní příběh, jehož základními stavebními kameny jsou Kouzlo, Láska a Humor: „V něčem je tak trochu převrácený, v mnohém dá se říci český. Přičemž respektuji Čajkovského nádhernou muziku, adaptuji se do základních rámů Petipovy zkratky a snažím se tu a tam dotknout symbolů a archetypů Hoffmanových a tím vytvořit příběhu logiku i přesah.“ Svůj choreografický přístup Petr Zuska charakterizuje slovy: „Jsou situace, scény a některé postavy, které se tomu vymykají, ale stěžejní „louskáčkovské“ pasáže jsou opřeny o slovník klasického baletu. To však neznamená, že nějaké choreografie přebírám z dřívějška. Všechno zde bude nové. I v rámci známých pas de deux a variací.“

LOUSKÁČEK A MYŠÁK PLYŠÁK

Hudba: Petr Iljič Čajkovskij

Libreto: Petr Zuska podle E. T. A. Hoffmanna

Choreografie a režie: Petr Zuska

Scéna: Pavel Svoboda

Kostýmy: Alexandra Grusková

Světelný design: Daniel Tesař

Animace: Šimon Koudela a Karel Mařík

Asistenti choreografa: Tereza Podařilová, Alexandre Katsapov, Nelly Danko, Alexej Afanassiev

Dirigent: Václav Zahradník / Sergej Poluektov

Hraje Orchestr Národního divadla

I. premiéra: 3. 12. 2015 v Národním divadle

II. premiéra: 4. 12. 2015 v Národním divadle