NENECHTE SI UJÍT DNY HMYZOŽRAVCŮ V ZOO PRAHA

NENECHTE SI UJÍT DNY HMYZOŽRAVCŮ V ZOO PRAHA

NENECHTE SI UJÍT DNY HMYZOŽRAVCŮ V ZOO PRAHA

O tomto víkendu (22. a 23. července) si na své v Zoo Praha přijdou všichni milovníci netradičních pokrmů. Podávat se zde budou ty nejvybranější pochoutky z hmyzu. Na již tradičních Dnech hmyzožravců budou moci návštěvníci ochutnat třeba šváby na medu
a další delikatesy a zároveň se dozví mnoho zajímavého
o hmyzožravých zvířatech.

„Když jsme před sedmi lety se Dnem hmyzožravců začínali, měli jsme trochu obavy, jak ho návštěvníci přijmou,“ vzpomíná ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a doplňuje: „Dnes už je to tradiční akce, která tentokrát potrvá po oba víkendové dny. Nejde jen o ozvláštnění návštěvy zoo, ale také o upozornění na fakt, že v řadě kultur se hmyz běžně konzumuje a že může být řešením výživy lidstva v budoucnosti.“ Pokrmy, které jsou někde zcela běžnou součástí kuchyně, jsou u nás trochu okrajovou záležitostí. Česko je stejně jako většina evropských zemí spolu s USA a Ruskem pomyslným bílým místem na mapě konzumentů hmyzu. Přesto hmyz stojí za pozornost a ochutnání.

Pokud vás lákají cvrčci v karamelu, sarančata v sezamovém obalu nebo švábi upravení na několik způsobů, rozhodně zamiřte do pražské zoologické zahrady. Všechny tyto hmyzí jednohubky a mnoho dalších budete moci vyzkoušet od 10 do 16 hodin v sobotu i v neděli u Vzdělávacího centra. Zájemci si pak budou moci vybrané recepty odnést domů. Kromě ochutnávky se mohou lidé těšit na setkání s hmyzožravými zvířaty. Už
v 10 hodin proběhne speciální komentované krmení hrabáčů kapských v Africkém domě. V rámci něho návštěvníci uvidí i jeho oblíbenou kaši a jako pochoutku podávané moučné červy.

O hodinu později se již budou moci návštěvníci u Vzdělávacího centra seznámit s dalšími zvířaty živícími se hmyzem. Až do 15 hodin budou k vidění další hmyzožravci, například gekončík noční, ježek bělobřichý, sklípkan a další. Kromě nich lidé uvidí i to, čím a jak se vlastně krmí.

 

Program v sobotu a neděli (22. a 23. 7.) u Vzdělávacího centra:

10.00                                                     Speciální komentované krmení hrabáčů kapskýc (Africký dům)

10.00 – 16.00                              Hmyz na talíři  – ukázky přípravy jídel a možnost ochutnávky

10.00 – 16.00                              Co jedí hmyzožravci  – informační stánek s ukázkou krmiv hmyzožravých druhů

11.00, 12.00, 14.00 a 15.00         Seznámení s hmyzožravými zvířaty – ukázky různých druhů zvířat a jejich komentovaná krmení

Foto 1: Sobota a neděle bude v Zoo Praha patřit hmyzožravcům. Lidé budou moci ochutnat hmyzí delikatesy. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Foto 2: V Zoo Praha se budou o víkendu podávat třeba sarančata v sezamovém trojobalu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Foto 3: Zájem o netradiční hmyzí pochoutky je vždy v Zoo Praha velký. Návštěvníci mohou sledovat i přípravu neobvyklých receptů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.