Na Fidlovačce s osamělou Dorou, dcerou Boženy Němcové

Na Fidlovačce s osamělou Dorou, dcerou Boženy Němcové

Na Fidlovačce s osamělou Dorou, dcerou Boženy Němcové

Na Komorní Fidlovačce můžeme trávit osamělé večery s Dorou N.

Divadlo Na Fidlovačce nabízí od října 2014 na scéně Komorní Fidlovačky exkurs do života Boženy Němcové nahlížený očima její jediné dcery Theodory. Intimní inscenace režiséra Adama Skaly Osamělé večery Dory S. tak nabízí ideální scénický dovětek inscenaci Babička podle slavné povídky Boženy Němcové, kterou divadlo uvádí na velké scéně od roku 2012 s Eliškou Balzerovou v hlavní roli.

 

Osud jediné dcery snad nejslavnější české spisovatelky všech dob zaujal autorku textu Milenu Štráfeldovou při práci na rozhlasovém dokumentu o Boženě Němcové, který k 150. výročí jejího úmrtí vysílala stanice Vltava. Sestavila jej především z korespondence B. Němcové, z životopisu Theodory Němcové od V. Úlehly a z monografie M. Pokorné o Josefu Němcovi. Vznikla tak zajímavá výpověď, která zcela mění zažitý pohled na tuto slavnou českou spisovatelku.

...„Musím konečně nakrájet to zelí!“ říká si celý večer Dora N. v podání Marty Falvey Sovové. Dnes se k tomu ale ne a ne dostat! Pod nůž se jí pořád pletou vzpomínky na její matku, Naši Slavnou Spisovatelku. Proč se jim tak dlouho vyhýbala? A proč nesnáší pohled do zrcadla? A jaké to vůbec bylo, žít pod jednou střechou s Boženou Němcovou, ve studeném pokoji, kde vlhkem zplesnivěla i postel? Možná se to ale ani dnes nedozvíme, protože Doře N. zkrátka není do řeči...

Komorní Fidlovačka uvádí inscenaci Osamělé večery Dory N. od 16. října 2014.

 

Autorka: Milena Štráfeldová

Hraje: Marta Sovová

Režie: Adam Skala

Kostým a výprava: Dorota Březinová

Hudba: Petr Macháně

Hlavní postavy: Dora, dcera slavné spisovatelky a Hlávka zelí