Marta Kubišová představila klip ke své Modlitbě!

Marta Kubišová představila klip ke své Modlitbě!

Marta Kubišová představila klip ke své Modlitbě!

Marta Kubišová se konečně dočkala. Svůj velehit Modlitbu pro Martu sice poprvé zazpívala v roce 1968, až nyní ale natočila plnohodnotný videoklip, který v pondělí odpoledne pokřtila v pražské Lu-cerně, kde se již 16. listopadu uskuteční její opravdu poslední koncert v životě, který tématicky pojme-novala Sametová 30.

Když se hit Marty Kubišové Modlitba pro Martu loni umístil v anketě Nejlepší skladba století na první místě, v hlavě jejího manažéra Petra Větrovského vznikl nápad natočit k této písni videoklip, který si zaslouží. Ač-koliv byla Kubišová již v té době v pěveckém důchodu, souhlasila. “Jel jsem k Martě domů řešit nějaké pracovní věci a po cestě jsem přemýšlel, jak ji přemluvit, aby ještě jednou vystoupila. Tak mě napadlo, že bychom mohli udělat videoklip ke skladbě, která vyhrála skladbu století a dosud neměla plnohodnotný vi-deoklip. Svůj nápad jsem sdělil Martě a ta souhlasila. K dokonalostí jsem již potřeboval jenom přesvědčit Dagmar Havlovou, protože pro ni jsem měl malou roli, kterou nemohl ale hrát nikdo jiný,” vysvětlil na křtu videoklipu majitel VDN promo Petr Větrovský, který se zhostil i role scénáristy a režiséra.A ačkoliv se zprvu bál, přemluvit Havlovou nebyl problém. Ta totiž nápad natočit klip k “Modlitbě” kvito-vala. “Byla jsme šťastná, protože je to hymna Sametové revoluce. Vždy, když tu písničku slyším, tak si vzpomenu na tu soudružnost, přátelství, čestnost, hrdost a nadějí, se kterou jsme tam na náměstích a uli-cích stáli. Já jsem si Martiny písničky zpívala od malá a uctívala jsem ji, protože tu pomyslnou fangli dr-žela za nás za všechny, co jsme mohli pracovat,” vyznala se Havlová na křtu, kterého se zhostila herečka Iva Janžurová.

“Modlitba tě proslavila, ale také ti způsobila mnoho neštěstí,” zauvažovala během křtu Janžurová, se kterou ale Kubišová kupodivu nesouhlasila.

“Já to tak nebrala,” oponovala Kubišová, která zavzpomínala i na moment, kdy “Modlitbu” zazpívala před zaplněným Václavským náměstím. “Zavedl mě tam Ondřej Vetchý. On přišel a řekl: Paní Kubišová, on vás Václav Havel potřebuje. Tak jsem tam přišla, byla tam Vlasta Chramostová a spousta kamarádů a char-tistu. Najednou mě Jirka Černý vyšoupl na balkon a řekl, že by to chtělo modlitbičku. Já si řekla: pane-bože, já jsem to skoro 19,5 roků nezpívala. Naštěstí ten zpěv nebyl tak hrozný, jak jsme si myslela,” ro-zesmála všechny svou skromností Kubišová, která Modlitbu bezesporu zazpívá i na svém listopadovém kon-certě v Lucerně, na který zbývají již poslední lístky. A jak sama říká, již doopravdy naposle