Klára Vytisková a Andreya Triana zahájily festival Mladí ladí jazz

Klára Vytisková a Andreya Triana zahájily festival Mladí ladí jazz

Klára Vytisková a Andreya Triana zahájily festival Mladí ladí jazz

V sobotu v Arše startuje festival Mladí ladí jazz; zahájil jej Andreya Triana společně s Klárou Vytiskovou

Její hlas kdysi BBC přirovnalo k Nině Simone či Amy Winehouse. Řeč je o britské zpěvačce Anreye Trianě, která v sobotu zahájila v Divadle Archa 10. ročník mezinárodního festivalu Mladí ladí jazz. Návštěvníci se mohou těšit na originální fúzi soulu, popu a jazzu, ze které srší až nápadně hmatatelná energie. Triana na sebe strhla pozornost na začátku své kariéry už díky spolupráci se zvučnými jmény jako Bonobo či Flying Lotus. Nicméně velmi rychle se vyprofilovala jako sólová zpěvačka s výraznou, sametovou barvou hlasu. V Praze představí naživo mimo jiné novinky z nového alba Life In Colour, které vydává v květnu.

 

Společně s londýnskou divou zahájí festival i další silný ženský hlas - Klára Vytisková. Zpěvačka, která se proslavila s kapelou Toxique, si za své první sólové album Home vysloužila Anděla. Nyní je obklopená elitní sestavou mladých muzikantů ve své vlastní hudební formaci Klara & The Pop.

Mladí ladí jazz během dubna představí muzikanty, kteří odvážně otevírají jazzové škatulky nejrůznějším hudebním žánrům. Vystoupí například Alfa Mist, renomovaný britský multiinstrumentalista a producent, míchající jazz s alternativním hiphopem a soulem, i zcela neortodoxní holandský producent, skladatel a dirigent Jameszoo. Pestré jazzové fúze představí i jazzpunkeři Edi Nulz, zpěvačka s latinskoamerickými kořeny Yarah Bravo či držitel Grammy Oran Etkin, který si přizve na pódium české hudebníky.

 

Festival vyvrcholí velkým open air koncertem na Mezinárodní den jazzu 30. dubna na Karlově náměstí, kde budou hlavní hvězdou norští nu-jazzoví kouzelníci Jaga Jazzist. Dále se představí například bořiči žánrových hranic Moon Hooch, swingová klasika v podání pražského HarmCore Jazz Bandu a čeští minus123minut nebo legendární jazzmani Emil Viklický a Jiří Stivín. Vystoupí také vítězové festivalové hudební soutěže Jazzfruit.

Vedle hlavního města zavítá festival i do regionů a jeho součástí je tradičně program dětských workshopů Mladí ladí dětem, který pořadatelé nabízejí v Praze, Brně, Ostravě a Děčíně. Vstupenky na koncerty jsou k dispozici v předprodeji v síti GoOut, zvýhodněné vstupné pro návštěvníky do 26 let začíná již na 111 Kč. Více informací na www.mladiladijazz.cz. Oficiální festivalový playlist je k dispozici na Spotify - http://bit.ly/mlj2019-Spotify.

Rodačka z Londýna Andreya Triana vsadila na hudbu - svou životní vášeň už jako teenagerka úplně všechno. A vyplatilo se to! Netrvalo příliš dlouho a spolupracovala se zvučnými jmény jako Bonobo či Flying Lotus. To vše stihla ještě než vydala svou první desku, kterou produkoval právě Bonobo, na kultovním labelu Ninja Tune. V pražské Arše představí své v pořadí třetí album Life In Colour, které vychází v květnu na labelu Hi-Tea Records. „Trvalo mi dlouho, abych se sama se sebou cítila dobře,“ říká Andreya Triana o cestě ke své novince. „Je opravdu úžasné, když konečně dosáhnete bodu, kdy máte víc dobrých dnů než těch špatných.Life In Colour je album pro lidi, kteří milují život, je únikem ze současného světa plného chaosu k čisté radosti. První ochutnávkou je singl Woman, což je soulovo-popová hymna zdravé sebelásky. https://www.youtube.com/watch?v=e9zeNq5QYg4

Klara & The Pop to je šarm a energie, jimiž oplývá Klára Vytisková, majitelka Anděla za své první sólové album Home, obklopená elitní sestavou mladých muzikantů. Vytisková a její kapela si svou muzikou a famózním nasazením podmanili diváky na Colours of Ostrava nebo na největším festivalu ve střední Evropě maďarském Szigetu.  Cesta, která začala před lety s úspěšnými Toxique, se přehoupla do další dimenze. Klara & The Pop je důkaz, že dobrá písnička, zahraná s chutí a drajvem, nepotřebuje škatulky, ale jen vnímavé posluchače.

Mezinárodní festival Mladí ladí jazz má na naší i evropské hudební scéně mimořádné postavení. Jeho dramaturgie se zaměřuje zejména na mladé posluchače, tvůrce a interprety. Již deset let neustále vyhledává bez zábran ta nejzajímavější nová jména a představuje umělce, kteří vnáší čerstvý vítr do jazzového světa, překračují hranice stylů a žánrů a udržují tak jazz stále v kontaktu s mladým auditoriem.

6. dubna v Jazz Docku Edi Nulz namixují punk i jazz v zábavné směsi hudební anarchie, kde je všechno jinak než očekáváte. Dada, dekadence, humor. Drama, groteska, nonsens. Tohle trio ukáže, čím umí rakouská tradice v mladých rukou obohatit hudební svět 21. století. O dva dny později, 8. dubna se sem vrací jako na místo činu newyorský věrozvěst fúzí jazzu s hudbami nejrůznější kultur, vynikající klarinetista a držitel Grammy Oran Etkin, aby vystoupil s improvizovaným tělesem, složeným z několika významných českých hudebníků.16. dubna se festival přehoupne do druhé poloviny a přivítá v Paláci Akropolis londýnského hudebníka Alfa Mist. Ten se původně profiloval jako producent v oblasti hip hopu a grimeu. Začal se učit na piano a postupně ho pohltil svět jazzu a filmových soundtracků. V této kombinaci leží kořeny originálního zvuku, ve kterém servíruje melancholicky nadýchaný jazz s alternativním hip-hopem a soulem. Dalším jménem v programu je Jameszoo, hudební producent z Nizozemska, který o své vlastní tvorbě mluví jako o „naivním kompjůtr jazzu“, dodejme ale jedním dechem, že patří k tomu nejzajímavějšímu na současné evropské scéně. Na albu Fool u labelu Brainfeeder populárního producenta Flying Lotuse s ním spolupracovalo 25 vynikajících muzikantů. Jameszoo na ní je dirigentem a aranžérem, který se neřídí absolutně žádnými pravidly. Originální hudební koncept, v němž hektický a neorganizovaný nepořádek nalézá svou vlastní soudržnost a jednotu, jistě zaujme i 24. dubna v MeetFactory. Uhrančivá zpěvačka a rapperka Yarah Bravo, o níž BBC jednou napsala, že z jejích úst by zněl hluboce a procítěně i nákupní seznam, rozproudí krev posluchačům v Jazz Docku 25. dubna. Vyrůstala ve Švédsku jako dítě chilských a brazilských emigrantů, lidské i hudební obzory si odjela rozšířit do NYC, pak do Londýna a nakonec do Berlína. Byla výraznou třetinou projektu One Self u labelu Ninja Tune a své poslední EP Love is The Movement nahrála ve Vídni.

Program festivalu Mladí ladí jazz 2019:

30. 3. / 20:00 - Andreya Triana + support Klara & The Pop, Divadlo Archa

6. 4. / 20.00  - Edi Nulz + support Molotow Moloch Quartet, Jazz Dock
8. 4. / 20.00 - Oran Etkin & Band + support Lost Notion, Jazz Dock
16. 4. / 19.30 - Alfa Mist + support Antonín Dlapa & JeN Hovorka + Tom Holič, Palác Akropolis
24. 4. / 20:30- Jameszoo + support Johannes Benz + Android Asteroid, MeetFactory
25. 4. / 20.00 - Yarah Bravo + support Hard to Frame, Jazz Dock

30. 4. MLADÍ LADÍ JAZZ OPEN-AIR:  Zatím oznámeno - Jaga Jazzist, Moon Hooch, HarmCore Jazz Band, minus123minut, Emil Viklický, Jiří Stivín

Více informací:

Web: www.mladiladijazz.cz
Facebook: www.facebook.com/mladiladijazz/

Youtube kanál: www.youtube.com/channel/UCNkQH82TDFzveqpxZsW5Mrw
Spotify playlist: http://bit.ly/mlj2019-Spotify

Předprodej vstupenek na GoOut: https://goout.net/cs/festivaly/mladi-ladi-jazz-2019/jlcxd/+gwsnl/

Pro mladé do 26 let je vždy několik prvních desítek vstupenek na každý koncert za speciální cenu 111 Kč. Ostatní jsou pak s výhodnými slevami.  

Partneři festivalu: Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo kultury ČR, British Council, British Embassy, Hilton Prague, Divadlo Archa, Jazz Dock, MeetFactory, Palác Akropolis, Magistrát města Brna, Brno – střed, Magistrát města Olomouce, Česko-německý fond budoucnosti, Městská část Praha 1, Městská část Praha 2, Městská část Praha 5, Studio Svárov

Mediální partneři festivalu: Český rozhlas Vltava, Radio 1, Český rozhlas Jazz, Radio Wave, Full Moon Magazine, musicweb.cz