Jiří Macháček a Vojta Dyk k nepoznání!

Jiří Macháček a Vojta Dyk k nepoznání!

Jiří Macháček a Vojta Dyk k nepoznání!

Macháček jako agent FBI. Černočerná komedie inspirovaná paperbackovými kriminálními romány.

 

Dobrodružné pátrání po tajemném vrahovi, který těsně po skončení první světové války začíná řádit v zapomenutém městě kdesi uprostřed Evropy, natočil režisér Tomáš Mašín podle scénáře Marka Epsteina. Film Wilsonov s Jiřím Macháčkem, Vojtěchem Dykem a Táňou Pauhofovou představí dnes jeho tvůrci v Domě ČT v 15:00.

 

Děj detektivní komedie, jejímž koproducentem je Česká televize, zavede diváky do počátku minulého století. První světová válka právě skončila a v jednom městě na Dunaji začíná primátor Dangl snít svůj velký sen. Plánuje připojení města ke Spojeným státům americkým a na počest svého přítele, prezidenta Woodrova Wilsona, přejmenování na Wilsonov.

Vše se zdá býti idylické. Až na jeden problém. Ve městě řádí tajemný vrah. Oběti mají ukousnutý jazyk a hrůzou umírají údajně ještě dříve, než dojde k samotnému napadení. Místní policejní sbor tápe, a tak primátor volá o pomoc za oceán. Prezident Wilson posílá příslušníka FBI Aarona Fooda (Jiří Macháček), muže vychovaného českou kojnou, jenž si jen zřídka sundává klobouk a dlouhý kabát. Food, jenž po celém světě vyřešil již 513 vražd, dostává ve Wilsonově k ruce mladého policejního čekatele Josefa Eisnera (Vojtěch Dyk). Hon za vrahem může začít, i když… „Na životě je nejsmutnější, že poslední slovo v něm maj vždycky idioti!“ tvrdí Food.

 

„Režisérovi Tomášovi Mašínovi se podařilo natočit dynamický a výtvarně dokonalý snímek, jenž je plný slovních přestřelek a zábavných scének. Wilsonov má diváky bavit, a to se mu stoprocentně daří. Nejen vtipnými dialogy, ale i detektivní zápletkou a drzou mystifikací,“ uvádí Helena Uldrichová, vedoucí Filmového centra České televize. Autorem literární předlohy, podle které vznikl i scénář, je Michal Hvorecký. Producentem je společnost FilmBrigade. Film bude představen dnes v Domě ČT, do kin se dostane 1. října.

 

Wilsonov // režie: Tomáš Mašín // scénář: Marek Epstein // ČT Filmové centrum // kamera: Martin Štrba // producent: FilmBrigade // koproducent: Česká televize // hrají: Vojtěch Dyk, Jiří Macháček, Táňa Pauhofová, Jan Kraus, Petr Čtvrtníček