Jarmuschovská zima pokračuje – do kin a na VOD míří sedm filmů kultovního režiséra

Jarmuschovská zima pokračuje – do kin a na VOD míří sedm filmů kultovního režiséra

Jarmuschovská zima pokračuje – do kin a na VOD míří sedm filmů kultovního režiséra

Jarmuschovská zima pokračuje – do kin a na VOD míří sedm filmů kultovního režiséra

 

Ve čtvrtek 19. ledna bude do kin a na VOD uvedena kolekce sedmi filmů krále amerického nezávislého filmu Jima Jarmusche. Filmy, mezi kterými nechybí dnes již kultovní snímky Kafe a cigára, Mrtvý muž či Noc na Zemi, budou v kinech uváděny jak samostatně, tak ve formě ucelených přehlídek. Hned několik Jarmuschových filmů najednou se chystají uvést například pražské kino Aero, brněnský Art, ostravská Luna a další kina po celé České republice. Kolekce bude od stejného dne dostupná ke zhlédnutí také online na VOD portálech Aerovod a Alza Media. Obnovená česká premiéra sedmičky filmů probíhá při příležitosti premiéry Jarmuschova nejnovějšího snímku Paterson, který vstoupil do českých kin 5. ledna a během dvou týdnů v distribuci ho zhlédlo už přes 15 tisíc diváků. 

Kolekce snímků, které budou v kinech a na VOD uvedeny, představuje komplexní průřez Jarmuschovou tvorbou. Nemůže tedy chybět režisérova prvotina Trvalá dovolená (Permanent Vacation, USA, 1980), černobílá epizoda ze života tuláka, který zažívá letmá setkání s dalšími outsidery. Uvedeno bude i minimalistické a cenami ověnčené komediální drama Podivnější než ráj (Stranger Than Paradise, USA/Německo, 1984), sžíravě ironický příběh poameričtěného emigranta, který se dotýká zaběhnutých představ o Americe jako zemi snů, a „neo-beatnická noirová komedie“ s Tomem Waitsem a Roberten Benignim Mimo zákon (Down by Law, USA/Německo 1986).

Diváci nebudou ochuzeni ani o Jarmuschovy povídkové filmy. V programu je zařazena povídková pocta italské a japonské kultuře Tajuplný vlak (Mystery Train, USA/Japonsko, 1989). Ceněný snímek představuje tři příběhy, které se odehrávají stejné noci ve stejném městě, jsou na sobě nezávislé, a přesto spolu humorně komunikují.  Nechybí ani slavná Noc na zemi (Night on Earth, Francie/Německo/USA/Velká Británie/Japonsko, 1991), soubor pěti komediálních příběhů, které probíhají paralelně na různých kontinentech a v různých časových zónách a jazycích.

Ve výběru je zahrnut i oblíbený snímek Kafe a cigára (Coffee and Cigarettes, USA, 2003). Jedenáct černobílých mikropříběhů, ve kterých diskutují jejich protagonisté nad šálkem kávy a za vydatného pokuřování cigaret, točil Jarmusch postupně již od roku 1986 a v roce 2003 z nich poskládal celovečerní film, ve kterém se setkávají významné umělecké osobnosti – Tom Waits, Iggy Pop, Bill Murray a další. Sedmičku filmů završuje dnes již kultovní Mrtvý muž (Dead Man, USA/Německo/Japonsko, 1995). V existenciálním psychedelickém westernu s legendárním soundtrackem od Neila Younga exceluje Johnny Depp, Iggy Pop či John Hurt. 

                            Cate Blanchett ve filmu Kafe a cigára

Nejnovější Jarmuschův snímek Paterson vidělo v českých kinech již 15 000 diváků
Kolekce snímků je v kinech uváděna při příležitosti premiéry Jarmuschova nejnovějšího filmu Paterson. Příběh řidiče autobusu, který se ve volných chvilkách věnuje psaní civilní poezie reflektující každodenní život, je dle režisérových slov „protilékem na současné temné filmy, zaměřené výhradně na dramatické zvraty a akci“. V českých kinech jej za dva týdny zhlédlo 15 000 diváků. Kromě brilantních hereckých výkonů Adama Driver a Golshifteh Farahani čeští diváci oceňují zejména jemný humor a celkové pozitivní vyznění filmu.

Jarmuschovy filmy v kinech

Trvalá dovolená: http://www.aerofilms.cz/filmy/315-Trvala-dovolena/v-kinech/

Podivnější než ráj: http://www.aerofilms.cz/filmy/316-Podivnejsi-nez-raj/v-kinech/

Mimo zákon: http://www.aerofilms.cz/filmy/317-Mimo-zakon/v-kinech/

Tajuplný vlak: http://www.aerofilms.cz/filmy/321-Tajuplny-vlak/v-kinech/

Noc na zemi: http://www.aerofilms.cz/filmy/318-Noc-na-Zemi/v-kinech/

Mrtvý muž: http://www.aerofilms.cz/filmy/319-Mrtvy-muz/v-kinech/

Kafe a cigára: http://www.aerofilms.cz/filmy/320-Kafe-a-cigara/v-kinech/

Paterson: http://www.aerofilms.cz/filmy/305-Paterson/v-kinech/

Kolekce filmů ke zhlédnutí online na: www.aerovod.cz a www.alza.cz/media