Jak se dělá kouzlo vánoc

Jak se dělá kouzlo vánoc

Jak se dělá kouzlo vánoc

Jak se dělá kouzlo vánoc

Bílé vánoce plné třpytu a křehké krásy jsou snad jednou z nejromantičtějších částí roku. Napadlo vás ale někdy co všechno za výrobou nejrůznějších vánočních dekorací stojí? Kolik úsilí, času a nápadů je třeba, aby vznikla jediná něžná vánoční ozdoba, kterou si pověsíme na vánoční stromeček? Každá z nich má svůj osobní příběh a její výroba začíná téměř rok předtím, než se ve vzduchu objeví první sněhové vločky.

Sklářství jako takové má v českých zemích velmi silnou tradici, ale samotné řemeslo výroby skleněných koulí je poněkud mladší. Dostalo se k nám v 19. století z Německa a čeští skláři jej zdokonalili natolik, že na začátku 20. století už Česko platilo za celosvětovou špičku v tomto oboru. Na té se ostatně české firmy drží dodnes a české foukané vánoční dekorace jsou v zahraničí uznávaným pojmem. Jejich naprostá unikátnost spočívá v tradiční ruční výrobě bez průmyslových strojů. Jednou z takových firem je i společnost GLASSOR s.r.o., která ručně dělané skleněné vánoční ozdoby vyrábí už od roku 1993.


 

„Naše cesta za novými kolekcemi každoročně začíná v německém Frankfurtu nad Mohanem na mezinárodní výstavě Christmasworld, kde prezentujeme nové kolekce na další rok. Celosvětové setkání výrobců vánočních dekorací je nám vždy velkou inspirací a vracíme se z něj se spoustou nápadů, které pak využíváme pro další kolekce. I tento obor má totiž své trendy, módní vlny a novinky,“ vysvětlila Kateřina Tichá, majitelka firmy Glassor, předního výrobce vánočních ozdob u nás.

O vizuální návrh nových baněk se starají designéři a výtvarníci, kteří ve sklářských firmách tvoří vlastní oddělení. Běžná je však i spolupráce s uměleckými školami či externími designéry. Inspirovat se nechávají světem fantazie, přírodou, textilem, filmem, ale i tradičními motivy nebo originálními designovými trendy. Díky nim pak vánoční dekorace dostávají zcela nové tvary, nad kterými žasneme a mnohdy ani nevěříme, že i takhle je lze ozdobit.

 

Když je výtvarný návrh rozkreslený dopodrobna přichází na řadu zručný a zkušený sklář. Tomuto umění se nelze naučit za pár měsíců a trvá i několik let než je obratnost vypilována k dokonalosti. Vyfouknout nahřátou skleněnou tyč do tvaru zvířátka nebo princezny přesně dle nákresu totiž skutečně není jen tak. Vyrobená baňka pak projde procesem stříbření, při kterém získá svůj nádherný třpyt, a když náležitě zaschne, namáčí se ve vybrané barvě a po dalším zaschnutí se každá zvlášť ručně zdobí. Jako poslední je do baňky zasunuta záponka, aby ji bylo možné pověsit na stromeček nebo jinou dekoraci.

Samostatným procesem je i distribuce ozdob. Pokud si je nekoupíte v kamenném obchodě, ale přes eshop musí být vše zabaleno tak, aby po cestě k vám nedošlo k jejich poškození. Rozbalování balíčku s nimi chvíli potrvá, protože každá z baněk má několikero druhů ochrany. Krabička určená na ozdoby se nejprve vystele hedvábným papírem, a to zejména po okrajích, a poté je každičký poklad Vánoc ještě obalen bublinkovou fólií. Nakonec nesmí chybět označení balíčku „křehké“, aby doručovatel jednal se zásilkou s největší opatrností. O to krásnější je doma moment vyjmutí nepoškozené ozdoby a její slavnostní zavěšení na stromeček. V tu chvíli si uvědomíte, že Vánoce už jsou tady!

O firmě Glassor:

GLASSOR s.r.o. je česká firma, která se zabývá designem, technologií výroby, výrobou a prodejem a exportem skleněných vánočních ozdob. České sklo a skleněné ozdoby mají u nás dlouholetou tradici a společnost GLASSOR s.r.o. se ji opět snaží oživit. Přestože byla firma založena v roce 2001 svou činností a druhem výroby navazuje na dlouholetou tradici foukaných a ručně malovaných skleněných vánočních ozdob, která sahá až do 19. století. Firma GLASSOR s.r.o. se zabývá nejen samotnou výrobou vánočních ozdob, ale vytváří na každý rok nové tematické kolekce, které doplňují trendy v interiérovém designu. Tvorba nových kolekcí začíná na začátku roku a to výstavou „Christmasworld“. Firma exportuje do celého světa, největšími odběrateli jsou Německo a Spojené státy, kde společnost vytvořila i svoji vlastní pobočku.