Hanka Kynychová: Domácí násilí si v sobě ponesu celý život!

Hanka Kynychová: Domácí násilí si v sobě ponesu celý život!

Hanka Kynychová: Domácí násilí si v sobě ponesu celý život!

Nejznámější česká cvičitelka se v loňském roce rozhodla odhalit svoji třináctou komnatu, aby pomohla ženám, které stejně jako ona prožily nebo dokonce prožívají domácí násilí. Hanka Kynychová se rozhodla zveřejnit svůj příběh z dávného mládí, kdy jí jeden z jejích partnerů fyzicky týral. Jak sama říká, nebylo jednoduché jít s kůží na trh: „Nebylo to příjemné, ale věděla jsem, že pomáhám dobré věci. Když se mi vybavovaly živé vzpomínky, tak jsem se snažila si stále opakovat, že je světě spousta žen, které jsou na tom daleko hůř, než jsem byla já, a že jim takto mohu alespoň trochu pomoc,“ popisuje svoje pocity cvičitelka, která se rozhodla stát tváří preventivní kampaně Policie ČR Zkus to říct, jenž se již druhým rokem snaží šířit prevenci domácího násilí a násilí uplatňovaného na ženách.

„Trochu se mi podlomila kolena, když jsem se od svých známých dozvěděla, že se mě tehdejší agresor snaží kontaktovat. Snažil se na mě sehnat telefonní číslo. Nebylo mi úplně dobře, ale okamžitě jsem se spojila se zástupci Policie ČR, kteří mají projekt Zkus to říct na starosti. Dozvěděla jsem se, že jsem díky jejich ochraně v bezpečí. Navíc jsem měla stoprocentní podporu a ochranu manžela, takže jsem si promluvila sama se sebou a řekla jsem si, že se nesmím bát, protože to co dělám, má smysl,“ popsala svůj čerstvý zážitek Kynychová, která za několik týdnů vyráží opět do mezi české ženy se svojí cvičební tour Pohyb pomáhá 2, která se koná právě pod záštitou Policie ČR. Ženy a dívky se s Hankou mohou nejen zacvičit, ale také popovídat, a navíc zde najdou i odbornou pomoc a to nejen pro sebe, ale třeba pro kamarádku nebo někoho ve svém okolí, kdo je psychicky nebo fyzicky týraný.

To, že má tato aktivita smysl svědčí i fakt, že tour Pohyb pomáhá v loňském roce pomohla reálně pěti obětem domácího násilí, které si opravdu za Kynychovou přišly pro radu. „Navíc se na mě ve fitku obrátila kamarádka jedné mojí stále klientky, která byla obětí domácího násilí. Společně jsme jí pomohly odejít od partnera. Klientka je nyní šťastná a já mám dobrý pocit, že ten smysl projektu a ta pomoc je opravdu hmatatelná,“ popisuje svoji aktivní pomoc Kynychová, která je pro ní tak trochu satisfakcí za to celé příkoří, které se jí dělo.

„Před více než pětadvaceti lety jsem se zamotala do vztahu, který trval téměř tři roky. Velmi často se stávalo, že mi tehdejší partner zakazoval chodit s kamarádkami na kafe nebo se věnovat věcem, které mám ráda. Bohužel došlo i na facky, několikrát jsem měla vytrhané vlasy a prožila jsem si ošklivé chvíle. Fyzické násilí u nás sice nebylo na denní pořádku, ale myslím si, že muž na ženu nesmí nikdy vztáhnout ruku, proto to co se u nás dělo považuji za domácí násilí,“ vzpomíná Kynychová.

„Policie ČR dlouhodobě působí na poli prevence. Problematika domácího násilí je natolik citlivá a mnohdy utajená, že se komunikace s obětmi těchto útoků přes cvičitelku Hanku Kynychovou jeví jako velmi pozitivní. Ženy, které mají tuto nepříjemnou zkušenost, mnohdy nemají tolik sil a odvahy, aby kontaktovaly přímo Policii ČR a tento způsob svěření se, jim může pomoci v jejich nelehké situaci,“ vysvětluje úlohu Kynychové v tomto projektu pplk. Mgr. Zuzana Pidrmanová z policejního prezidia a dodává: „Evidujeme ročně přibližně 1300 případů vykázání v souvislosti s domácím násilím. Tato problematika je o to více závažná, že se jedná o násilí za zavřenými dveřmi, v soukromí a beze svědků. Následky domácího násilí si mnohdy vyžádají celoživotní psychické nebo zdravotní následky, mnohdy i smrt. Proto prostřednictvím Hanky oslovujeme širokou veřejnost s návrhy, jak je možné situaci řešit, nemlčet a zkusit říct, že se děje něco nepřijatelného.“

Vzhledem k tomu, že zmíněných 1300 případů nezahrnuje všechny reálné případy, ale pouze o ty nahlášené Policii ČR, je toto číslo opravdu alarmující. O to více nebezpečné, že u incidentů jsou téměř v 700 případech ročně přítomny nezletilé děti, které si pak následky takových zážitků nesou celý svůj život. A právě děti byly jedním z dalších důvodů, proč se Kynychová rozhodla tento projekt podpořit. Již deset let aktivně spolupracuje s dětmi z dětských domovů, které ve svých biologických rodinách zažívají násilí zcela běžně. Ženy jsou dospělé a s násilím se přece jen vyrovnají lépe než dítě, které bezmezně důvěřuje svým rodičům a je na nich závislé. Násilí páchané na dětech nebo v přítomnosti dětí je neodpustitelná věc! Příběhy, které Hance občas samy děti vypráví, někdy až mrazí. A to, že se Hanka umí vcítit do jejich kůže je ji jeden z důvodů, proč se rozhodla o děti v dětských domovech starat prostřednictvím svojí nadace a tanečně sportovního projektu Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou. 

O tour Pohyb pomáhá 2

Policie ČR
 pořádá v rámci projektu Zkus to říct cvičební tour ve spolupráci s Hankou KynychovouPohyb pomáhá je příznačný název akce, která podpoří prevenci a osvětu v oblasti domácího násilí a násilí uplatňovaného na ženách. 
 
Hanka Kynychová na nabídku spolupráce na tomto projektu kývla hned a to nejen proto, že  ona sama se setkává se spoustou žen, které jí důvěřují a často se jí s podobnou problematikou svěřují, navíc i Hanka Kynychová na vlastní kůži určitou formu násilí pocítila. Prostřednictvím svých sportovních aktivit, které připravuje primárně pro ženy, by tak Hanka Kynychová mohla prospět v této problematice, informovat veřejnost, jak se zachovat, když se v mém okolí páchá násilí na ženách, anebo informovat samotnou napadanou ženu. Přece jen je pro spoustu žen velkým vzorem. Navíc pohyb působí blahodárně na psychiku každého jedince, proto by se dalo očekávat, že poškozená žena bude vyhledávat aktivity, které jí pomohou na chvíli zapomenout a odreagovat. Jedním z kanálů, kde můžeme najít odreagování je právě cvičení.  

Hanka se s domácím násilím setkala osobně, když jí jeden z jejích bývalých partnerů téměř tři roky fyzicky a psychicky týral. Jak Hanka sama říká, facky, vytrhané vlasy a psychický nátlak, byly součástí jejího života několik let. Dokáže se tak vcítit do role týrané ženy. Ví, jak agresor umí svoji oběť zpracovat. Po násilném útoku přijde usmiřování a tak je to pořád dokola, až má oběť pocit, že takhle to v životě prostě chodí. Hanka sama si naštěstí uvědomila, že to není normální a ze spárů agresora se vymanila. I když měla dlouhá léta psychické následky. Je ale mnoho žen, kterým se to nepodaří. A právě proto se Hanka rozhodla o svém příběhu promluvit a pomoct tak dobré věci!

S domácím násilím se však Hanka setkává i v současné době. Žije sice v harmonické rodině, s manželem vychovávají tři děti, a jak sama říká, mají se doma všichni moc rádi. Ale Hanka má ještě druhou rodinu, kterou jsou dětské domovy, o které se stará prostřednictvím projektu Hejbejte se a zpívejte Nadační fond Hanky Kynychové. Ženy jsou dospělé a s násilím se přece jen vyrovnají lépe než dítě, které bezmezně důvěřuje svým rodičům a je na nich závislé. Násilí páchané na dětech nebo v přítomnosti dětí je neodpustitelná věc! Příběhy, které Hance občas samy děti vypráví, někdy až mrazí. A to, že se Hanka umí vcítit do jejich kůže je ji jeden z důvodů, proč se rozhodla o děti v dětských domovech starat.

Tour POHYB POMÁHÁ se v roce 2016 těšila takové oblibě, že na ni v letošním roce plynule navazuje tour POHYB POMÁHÁ 2, kdy Hanka Kynychová a tým Policie ČR vyrazí celkem do sedmi českých měst!