Festival Děti, čtete? zve na dva dny plné zážitků s krásnou literaturou

Festival Děti, čtete? zve na dva dny plné zážitků s krásnou literaturou

Festival Děti, čtete? zve na dva dny plné zážitků s krásnou literaturou

Děti, čtete? Sugestivní otázka v názvu jedinečného kreativního literárně-dramatického festivalu upozorňuje na velké téma – čtenářskou gramotnost dětí. Téma, které nenechává v klidu zodpovědné rodiče ani odborníky. Festival Děti, čtěte! se zrodil v roce 2010 ve snaze zprostředkovat dospělým a dětem společný zážitek čtení jako velkého dobrodružství a také proto, aby připomínal, že u nás stále vznikají kvalitní a inspirativní dětské knížky, které stojí za pozornost. Letošní 9. ročník se koná 1. a 2. červnaMěstské knihovně v Praze na Mariánském náměstí, Werichově vile na Kampě a v knihkupectví s galerií Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan na Malostranském náměstí. Vstup je zdarma.

Festival Děti, čtete? každoročně pořádá Knižní stezka k dětem v tandemu s nakladatelstvím Meander ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a Werichovou vilou na Kampě. Program letošního 9. ročníku je nabitý událostmi pro děti každého věku a „jejich“ dospělé. Dva dny plné čtení, tvoření, setkávání, rozprávění, zábavy i poučení vypuknou 1. června v 9:00 v Městské knihovně v Praze slavnostním zahájením spojeným s vernisáží výstavy Nejlepší knihy dětem 2016/2017. Připravena jsou povídání s autory, třeba o četnými cenami ověnčené knížce Překlep a Škraloup, vystřihovánková dílna pro nejmenší ke knížce Byl jednou jeden domeček i výtvarná dílna pro náctileté s autorkou knihy Jan Wood, chlapec, který zasadil strom nebo třeba loutkové představení Loutek bez hranic s výrobou vlastní loutky. Tradiční součástí festivalu je oblíbená soutěž Nejlepší rukopis, ve které děti samy rozhodují, které knížky nakladatelství Meander vydá – právě takhle se do edičního plánu dostal hit letošního roku, prvotina mladého evolučního vědce Petra Turečka Vlasy se vrací.„Svět se stále zrychluje a stále více vizualizuje. Kvalitní vybroušené texty rychle mizí z časopisů i novin ve prospěch obrázků, knihy pro děti se už řadu let stále zkracují a zjednodušují. Jak z toho ven? Zastavit se. Vzpomenout si na staré dobré knihy, s nimiž celé generace dětí prožily tolik krásných dobrodružství. Vzpomeňme si na časy, kdy jsme v zemi s neprodyšně uzavřenými hranicemi neměli k zábavě jiné možnosti než četbu. A kolik příběhů jsme s literaturou prožili… Každý z nás si představuje hrdiny z knihy, děj i prostředí, v němž se odehrává, úplně jinak podle možností a bujnosti své vlastní fantazie. Příběh z knihy, kterou si přečte 1000 čtenářů je prožíván tisíckrát jinak, a tak je u každého z nás jedinečným prožitkem, protože i každý z nás je originál. Snažme se o to, abychom jedinečnými zůstali i do budoucna. Aby naše děti byly originálními lidmi s bohatou fantazií a kultivovaným jazykem, aby nám místo dopisů nepsaly jen krátké ptydepe zprávy. A hlavně nenechejme zajít na úbytě moderní českou knihu pro děti, která bez svých čtenářů nedojde naplnění a ztrácí tak právo na existenci. A spolu s knihou a literaturou ztratíme kus lidství kultivovaného knihou po tisíciletí. A ztratíme i velký kus toho nejsvobodnějšího a nejcennějšího v každém z nás –  FANTAZII,“
zve Iva Pecháčková, ředitelka festivalu a majitelka nakladatelství Meander.

Program 9. ročníku Festivalu Děti, čtete?

1. června 2018 / Městská knihovna v Praze, Ústřední knihovna

DĚTSKÉ ODDĚLENÍ

09:00–10:30  zahájení+vernisáž

Slavnostní zahájení festivalu za přítomnosti ředitelky festivalu Ing. Ivany Pecháčkové. Zároveň proběhne vernisáž výstavy ilustrací z katalogu Nejlepší knihy dětem 2016/2017, který představí Jana Čeňková.

10:30–11:15  beseda  věk 8+

PŘEKLEP A ŠKRALOUP

Tomáš Končinský a Barbora Klárová, Albatros

Seznamte se se skřítky Překlepem a Škraloupem, kteří mají mnoho co říct stejně jako jejich autoři Tomáš Končinský a Barbora Klárová. Kniha byla za svůj text zapsána na čestnou listinu IBBY 2018 a získala Zlatou stuhu 2017.

11:30–12:15  beseda  věk 8+

EDICE MANAMANA

Iva Pecháčková, Meander

Paní nakladatelka osobně představí novou edici převyprávěných biblických příběhů manamana. Jedinečná výuková série se zaměřuje na toleranci, humanismus a porozumění základům evropské vzdělanosti a pomocí úkolů vysvětluje dětem aktuální otázky dnešního světa. Každá knížečka nese jeden příběh a je ilustrována mladým českým ilustrátorem. Postupně tak převypráví všechny stěžejní příběhy, na kterých stojí evropská kultura. Edice se pak stane výstavní skříní mladé české ilustrace.

Iva Pecháčková

GALERIE PRO MLÁDEŽ

17:00–19:00  výtvarná dílna  věk 14+

JAN WOOD, CHLAPEC, KTERÝ ZASADIL STROM

Iva Vodrážková, Práh

Výtvarná dílna s autorkou. Jan Wood není obyčejný chlapec. Vyřezal ho ze dřeva australský domorodec a chlapec ožil. Akorát ho to stále táhne takzvaně ke kořenům…

DÍLNA

09:00–11:00  výtvarná dílna  věk 3+

BYL JEDNOU JEDEN DOMEČEK

Marcela Konárková, Pop-Pap

Dílna pro malé šikuly. Obkresli, dokresli, vybarvi, vyprávěj, celá kniha poskytuje krom literárního zážitku i ten haptický a doslova burcuje fantazii malých čtenářů i prohlížečů. Tak jaký si váš šikula postaví domeček?

KLUBOVNA

09:00–9:45  beseda+čtení  věk 8+

JAK MARTA ZKROTILA DRAKA

Alena Wagnerová, Argo

Kniha ukazuje, že boj s draky nemusí být jen násilnou mužskou záležitostí. Naopak, když se jej ujme žena, lze obrácení zlého v dobré dosáhnout třeba jen pěknou písničkou.

10:00–10:45  beseda+čtení  věk 12+

OBRÁZKY Z MODERNÍCH ČESKOSLOVENSKÝCH DĚJIN

Lukáš Fibrich, Knižní klub

Čtení a beseda s ilustrátorem. Víte, kdo poprvé vyslovil výraz železná opona? Patřilo Československo mezi první tři země, kde se začaly stavět domy z panelů? V kterých částech Prahy nastupovali lidé do stanic metra Fučíkova, Moskevská, Leninova? To vše odkrývá Jiří Černý ve své knize Obrázky z moderních československých dějin. Ilustrátor Lukáš Fibrich vám ukáže, jaká byla cesta vzniku ilustrací k této knize.

11:00–12:15  soutěž  věk 8+

Vyhlášení soutěže Nejlepší rukopis a čtení z vítězných knih

Výsledky soutěže rukopisů. Děti samotné rozhodují, které knížky nakladatelství Meander vydá v roce 2018. Takto již Meander vydal například senzační novinku Vlasy se vrací Petra Turečka. Chcete hlasovat? Tak šup na http://www.detictete.cz

1. června 2018 / Werichova vila na Kampě

ZAHRADA

09:30–10:00 zahájení+tanec

Zahájení festivalu s tanečním vystoupením folklorního souboru Malučká nivnička z Nivnice a slavnostní otevření celodenní sprejerské dílny.

10:00–15:00 dílna věk ?+

Sprejerská dílna: Svět patří nám!

Sprejerská dílna na chodníku před vilou. Staňte se na den pouličními umělci a zapojte se do kolektivního tvoření!

10:00–10:45 beseda+čtení věk 6+

DOTEKY PŘÍRODY

Václav Chaloupek, Edice ČT

Mistr dětských přírodních večerníčků se zvířátky představuje svou knihou běžnou i vzácnou květenu, ptactvo a zvířata různých biotopů. Vzpomínky na čas toulek se zvířaty doplňují fotografie Taťány Typltové. Kromě zázraků přírody kniha obsahuje skvosty češtinářské, zejména když se zmiňuje o tužebníku jilmovém, netýkavce malokvěté či ďáblíku bahenním.

11:00–11:45 výtvarná dílna věk 9+

VELKÁ INDIÁNSKÁ KNIHA

Lubomír Kupčík, Mladá Fronta

Výtvarná dílna příznivce lesní moudrosti Lubomíra Kupčíka pro všechny dobrodruhy, kteří se nebojí. Snadno si z dostupných materiálů i v dnešní době vyrobíme repliky tradičních indiánských oděvů, obutí, ozdob i některých loveckých potřeb. Autor ví snad vše o indiánských obyčejích!

 

13.00–14:15 divadlo věk: pro všechny

ČTENÁŘ NA JEVIŠTI aneb když se ze čtenáře stane herec

Představení nastudovaná dětmi

Řvi potichu, brácho (divadelní soubor ZŠ Sedlčany)

Kluk na větvi (divadelní soubor ZŠ Lysolaje)

15:00–15:45 beseda+čtení věk 6+

MAJA A KIM

Iva Mrkvičková, Meander

Může být snad něco sladšího než vyrovnané zákusky v pražské cukrárně? Detektivně sladký příběh o malé Maje, která žije jen s otcem a vášnivě ráda maluje (a okusuje přitom pastelky), se odehrává v Praze a postupně rozmotává zašmodrchané rodinné vztahy. Okořeněný je notnou dávkou tajemna a dobrodružství. Součástí besedy bude i sladké překvapení!

16:00–16:45 divadlo věk 3+

VÝLET NA ŘÍP

Loutky bez hranic

Loutkové divadlo, které dětem poodhalí, že to Jirásek s těmi českými dějinami neměl jednoduché.

16:00–16:45 loutková dílna věk ?+

Loutková dílna s Loutkami bez hranic

Vyrobte si vlastní loutku! A kdo ví, třeba přes noc oživne…

PODKROVÍ

11:00–11:45 výtvarná dílna věk 10+

KRTNÍK

Tereza Ščerbová, Host

Výtvarná dílna uznávané výtvarnice a ilustrátorky Terezy Ščerbové k tajemně temné knize Krtník. Ta tajemně evokuje malířská plátna a vypráví příběh Krtníka, Medvěda, všepožírajícího zloducha Zaškvara a mladé návrhářky Madly.

14:00–14:45 výtvarná dílna věk 7+

KORÁB POHÁDEK

Petr Korunka, Munipress

Petr Korunka nově ilustroval Koráb pohádek Eduarda Bassa, jehož 130. výročí narození si letos připomínáme. Přijďte si pod vedením zručného ilustrátora vytvořit svou vlastní pohádkovou postavu. Fantazii se meze nekladou!

14:00–14:45 literární dílna věk 12+

BÍLÍ HAVRANI

Louisa Nováková, Argo

Poznejte s autorkou tajemství, které skrývá říše Kaymeira. Naučte se od autorky mluvit skutečně urozeně a vznosně a používat sofistikované a neotřelé metafory!

15:00–15:45 beseda+čtení věk 10+

A

Pavel Čech, Petrkov

Beseda s Pavlem Čechem, jehož komiks A burcuje a varuje přede všemi formami totality. V autorově podání ji ztělesňuje všudypřítomné a jediné povolené písmeno A. Pavla Čecha se ale můžete ptát na všechno, hezky od A do Z.2. června 2018 / Knihkupectví s galerií Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan na Malostranském náměstí

12:30–13:15 křest+čtení věk 5+

JEZEVEC CHRUJDA PROCHÁZÍ DIVOČINOU

Petr Stančík a Lucie Dvořáková, Meander

Křest a představení nového dobrodružství milovaného Jezevce Chrujdy. Po vynálezu urychlovače následovaným pomaličem, hledání pravé lásečky a natáčení filmu se Chrujda vrhá do divočiny.


Petr Stančík

13:30–14:15 výtvarná dílna věk 5+

JEZEVEC CHRUJDA JE KRÁL!

Lucie Dvořáková, Meander

Následujte nebojácného jezevce do divočiny společně s jeho kamarádkou Lucií Dvořákovou, která ho doprovází na všech jeho odvážných dobrodružstvích.

14:30–15:15 čtení + dílna věk 8+

O DÍŘE Z TRYCHTÝŘE

Petr Stančík, Argo

Petr Stančík umí zhmotnit i to, co neexistuje. A tak vznikla unikátní pohádka O díře z trychtýře. Vidíte ji?

15:30–16:15 opičí dílna věk 5+

Velká opičí dílna Petra Nikla

(pro velké i malé opice)

Nakladatelství Meander představuje knihu opičích kusů Petra Nikla. Přijďte si i vy opičí abecedou vytvořit své vlastní haiku! Legrace a interaktivní opičárny, tak jak to má Petr rád! 


Petr Nikl

Více informací na http://www.detictete.cz

https://www.facebook.com/deti.ctete/

Kontakty

http://www.detictete.cz

https://www.facebook.com/deti.ctete/