Dokumentární detektivka o životě fotografky

Dokumentární detektivka o životě fotografky

Dokumentární detektivka o životě fotografky

Dokumentární detektivka o životě Zuzany Mináčové. Očima fotografky očima jejího syna.

Dvacáté a jednadvacáté století viděné očima výjimečné fotografky Zuzany Mináčové a zároveň dokumentární detektivka odhalující její tajemství na pozadí tří režimů. Nový snímek Očima fotografky v Domě ČT v Karlových Varech představí dnes za účasti hlavní aktérky Zuzany Mináčové její syn a režisér snímku Matěj Mináč.

 

Zuzana Mináčová je uznávanou profesionálkou, která ovlivnila tváře slovenské i české fotografie. Respekt i obdiv si vydobyla svými uměleckými experimenty, legendární jsou i její fotografie domácích a světových hvězd, které zvěčnila coby dlouholetá spolupracovnice Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Režisér nového dokumentárního snímku Očima fotografky, jehož koproducentem je Česká televize, Matěj Mináč se do všeobecného povědomí diváků dostal s trilogií filmů o siru Nicholasi Wintonovi. O své matce natočil dokumentární film s prvky inscenace. Zuzana Mináčová v něm s humorem sobě vlastním poodhalí výjimečné okamžiky svého života v době nacismu, komunismu i kapitalismu. Kromě toho představí principy své umělecké tvorby a nechá nahlédnout do zákulisí fotografování hvězd.

„Zuzana Mináčová přenáší na filmové plátno svou magickou energii a pozitivního ducha, díky kterému mohla procházet tvrdými nástrahami osudu. Navíc mnohdy s vtipem, který i očividné zlo dokázal najednou transformovat v pouhou absurdní kulisu,“ říká dramaturgyně snímku Věra Krincvajová.

 

Po světové premiéře, která proběhla na MFF v Karlových Varech, bude v Domě ČT na Divadelním náměstí film prezentován hlavní protagonistkou a jeho režisérem.

Dokument Očima fotografky podpořil Státní fond kinematografie a Slovenský audiovizuálný fond.

 

Očima fotografky // scénář a režie: Matěj Mináč // kamera: Jozef Šimončič, Martin Kubala // producenti: W. I. P., Mazl // hudba: Miloš Krkoška // střih: Robert Cuprík // produkce: Matěj Mináč // koproducenti: Česká televize, RWE, Fénix Film, Rozhlas a televízia Slovenska, Trigon Production, Slovenský filmový ústav, Bessel Kok