Divadlo Spektákl zve do Švandova divadla na Chaplinovy grotesky i remix Shakespeara

Divadlo Spektákl zve do Švandova divadla na Chaplinovy grotesky i remix Shakespeara

Divadlo Spektákl zve do Švandova divadla na Chaplinovy grotesky i remix Shakespeara

Divadlo Spektákl zve do Švandova divadla na Chaplinovy grotesky i remix Shakespeara

Divadlo Spektákl, které tvoří studenti a čerství absolventi pražské DAMU, uvádí od září letošního roku vlastní inscenace v pražském Švandově divadle. Od svého vzniku loni v červnu mají na repertoáru pět představení, šesté připravují na jaro. Zatím poslední premiéru měla v říjnu komediální improvizace s názvem Chaplinovy děti v režii Jana Holce.

„Divadlo Spektákl je soubor, jehož cílem je nahlížet na klasická díla optikou nastupující mladé generace, a hledat spojení tradiční činohry a neotřelé moderní obrazivosti. Prostor u nás dostávají mladí začínající umělci, studenti nebo čerství absolventi DAMU,“ informuje produkční souboru Václav Hodonický.

Divadlo Spektákl funguje od června 2014, první premiéru odehráli mladí umělci loni v říjnu ve Studiu ALTA. V březnu 2015 se poprvé představili divákům Švandova divadla s inscenací Maryšo! Evo! Dom! kombinující díla Gabriely Preissové a bratří Mrštíků.

„Od letošní sezony působíme ve Studiu Švandova divadla jako rezidenční soubor,“ říká Hodonický. Aktuálně mají za sebou vystoupení v rámci celoevropského happeningu Noc divadel, kdy pro vyprodané hlediště předvedli nejnovější hru Chaplinovy děti. „Toto představení uvedeme také v prosincových a lednových termínech, vstupenky jsou již v prodeji,“ sděluje Hodonický.

 

Druhá inscenace, kterou soubor Divadlo Spektákl odehraje na konci tohoto i na začátku příštího roku, nese název MIX@ŠEJKSPÍR. Jde o první představení, které studenti nastudovali pod hostujícím režisérem - hercem Ondřejem Pavelkou.

„Tím, že volíme klasické tituly, které jsou mnohdy součástí maturitních osnov, máme možnost oslovit středoškolské publikum. Navázali jsme spolupráci s Klubem mladého diváka, Chaplinovy děti a Fraška jsou pak inscenace vhodné i pro dětské publikum. Naše představení doplňují anglické titulky, na své si tedy přijdou i diváci z řad cizinců,“ uvádí Hodonický.

Nejbližší představení Divadla Spektákl ve Studiu Švandova divadla:

4. 12. - Chaplinovy děti

9. 12. - Maryšo! Evo! Dom!

15. 12. - MIX@ŠEJKSPÍR

7. 1. - Chaplinovy děti

20. 1. - Maryšo! Evo! Dom!

22. 1. - Zmoudření dona Quijota

DIVADLO SPEKTÁKL

Divadelní soubor složený ze studentů a čerstvých absolventů DAMU. Vznikl v roce 2014, několikrát do měsíce vystupuje v komorním Studiu pražského Švandova divadla. Repertoár souboru aktuálně tvoří pět inscenací - Maryšo! Evo! Dom!, Zmoudření dona Quijota, Fraška o Dušanově duši, MIX@ŠEJKSPÍR a Chaplinovy děti. Na jaře k nim přibyde nové představení Slečna Julie. Během dosavadního působení se soubor zúčastnil několika divadelních festivalů v ČR i zahraničí (mj. v Bosně a Hercegovině či ve Španělsku). V létě mladí umělci vystoupili v rámci vlastního turné na několika historických a turistických místech v jižních Čechách.

Umělecká stránka:

Jan Holec je studentem 1. ročníku magisterského studia oboru režie činoherního divadla. Věnuje se především klasickým dramatickým textům či námětům, ve kterých se snaží dojít k moderní či současné interpretaci. Mnohdy tak jde cestou adaptace původního dramatického či prozaického díla. Ke spolupráci si pravidelně přibírá dramaturgy Davida Košťáka a Kamilu Krbcovou. Má zkušenosti s realizací scénických čtení (Divadlo Letí, Pražský divadelní festival německého jazyka) a v tomto roce ho čeká první profesionální režie (A Studio Rubín). Ve Spektáklu v současnosti připravuje čtvrtou inscenaci.

Produkce:

Václav Hodonický v průběhu studií druhého ročníku na DAMU absolvoval magisterský studijní program Právnické fakulty UK, ale profesně se věnuje a nadále hodlá věnovat divadelní produkci. Vedle práce ve Spektáklu má za sebou spolupráci s Divadlem Letí a v současné době je zaměstnán na pozici produkčního ve Švandově divadle, kde do jeho agendy vedle produkce nových inscenací náleží i zahraniční činnost divadla.

Dramaturgie:

Kamila Krbcová, David Košťák

Herci:

Beáta Kaňoková (fashionblogerka), Kamila Trnková, Adam Vacula, Václav Švarc, Kamila Janovičová (seriál Ulice, pohádky Tajemství staré bambitky, Dvanáct měsíčků), Tereza Terberová, Michal Lurie, Jacob Erftemeijer (herec Švandova divadla), Jana Kotrbatá, Viktor Javořík, Jakub Koudela, Jáchym Kučera, Annette Nesvadbová, Vuk G. Čelebič, Barbora Bočková, Šárka Mikesková, Vladimír Pokorný, Dominik Rybář, Daniela Šišková, Eva Burešová, Lukáš Černoch, Jan Jedlinský