Divadlo Spektákl zahájilo spolupráci s bratislavským souborem

Divadlo Spektákl zahájilo spolupráci s bratislavským souborem

Divadlo Spektákl zahájilo spolupráci s bratislavským souborem

Divadlo Spektákl zahájilo spolupráci s bratislavským souborem. V únoru ho přiveze do Prahy

Divadlo Spektákl, které tvoří studenti a nedávní absolventi pražské DAMU, navázalo v novém roce spolupráci s kolegy z Bratislavy. Začínající herci z Divadla DPM se českému publiku představí 22. února ve Studiu Švandova divadla. Na leden a únor chystají reprízy představení také mladí tvůrci ze souboru Divadla Spektákl.

DPM je nově založený soubor absolventů herectví bratislavské VŠMU, obdoby pražské DAMU. Na první inscenaci September 2015 spolupracovali s režisérem Lukášem Brutovským, jehož inscenace sklízejí úspěch i v Čechách. Pro Švandovo divadlo v Praze inscenoval Misantropa, spolupracoval i s Národním divadlem Moravskoslezským, brněnským HaDivadlem či Jihočeským divadlem,“ říká produkční Divadla Spektákl Václav Hodonický.

Divadlo Spektákl působí jako rezidenční soubor ve Studiu Švandova divadla od září loňského roku. Po návštěvě slovenských kolegů v Praze se na jaře chystá i vystoupení pražského souboru v Bratislavě. „Láká nás nejen divadelní, ale i generační spřízněnost a těšíme se na vzájemné předávání zkušeností pro další divadelní působení,“ říká ke spolupráci s Divadlem DPM Hodonický.

Divadlo Spektákl má v současné době na repertoáru čtyři inscenace, další premiéru chystá na jaro. „V lednu, únoru i březnu odehrajeme reprízy naší nejnovější inscenace Chaplinovy děti, reprízovat budeme i oblíbené tituly Maryšo! Evo! Dom! a Zmoudření dona Quijota,“ informuje Hodonický. Podle jeho slov se v jarních měsících Divadlo Spektákl vypraví také na zájezdová představení - 8. a 9. února hostuje v Divadle A. Dvořáka v Příbrami.

Divadlo Spektákl je soubor, jehož cílem je nahlížet na klasická díla optikou nastupující mladé generace, a hledat spojení tradiční činohry a neotřelé moderní obrazivosti. Prostor u nás dostávají mladí začínající umělci, studenti nebo čerství absolventi DAMU,“ dodává umělecký šéf souboru Jan Holec.

Nejbližší představení Divadla Spektákl ve Studiu Švandova divadla:

20. 1. - Maryšo! Evo! Dom!
22. 1. - Zmoudření dona Quijota
6. 2. - Zmoudření dona Quijota
10. 2. - Maryšo! Evo! Dom!
17. 2. - Chaplinovy děti
22. 2. - vystoupení bratislavského Divadla DPM - inscenace September 2015

DIVADLO SPEKTÁKL
Divadelní soubor složený ze studentů a čerstvých absolventů DAMU. Vznikl v roce 2014, několikrát do měsíce vystupuje ve Studiu pražského Švandova divadla. Repertoár souboru aktuálně tvoří čtyři inscenace - Maryšo! Evo! Dom!, Zmoudření dona Quijota, Fraška o Dušanově duši, Chaplinovy děti. Na jaře k nim přibyde nové představení Slečna Julie. Během dosavadního působení se soubor zúčastnil několika divadelních festivalů v ČR i zahraničí (mj. v Bosně a Hercegovině či ve Španělsku). Loni v létě vystoupili mladí umělci v rámci vlastního turné na několika historických a turistických místech v jižních Čechách. Pod širým nebem budou vystupovat také o letních prázdninách 2016.

Umělecké vedení
Jan Holec je studentem 1. ročníku magisterského studia oboru režie činoherního divadla. Věnuje se především klasickým dramatickým textům či námětům, ve kterých se snaží dojít k moderní či současné interpretaci. Mnohdy tak jde cestou adaptace původního dramatického či prozaického díla. Ke spolupráci si pravidelně přibírá dramaturgy Davida Košťáka a Kamilu Krbcovou. Má zkušenosti s realizací scénických skic (Divadlo Letí, Pražský divadelní festival německého jazyka) a v roce 2016 ho čeká první profesionální režie (A Studio Rubín). Ve Spektáklu v současnosti připravuje čtvrtou inscenaci.

Produkce:
Václav Hodonický v průběhu studií divadelní produkce na DAMU absolvoval magisterský studijní program Právnické fakulty UK, ale profesně se věnuje a nadále hodlá věnovat divadelnímu provozu. Vedle práce v Divadle Spektákl má za sebou spolupráci s Divadlem Letí a v současné době je zaměstnán na pozici produkčního ve Švandově divadle, kde do jeho agendy vedle produkce nových inscenací náleží i zahraniční činnost divadla.

Dramaturgie:
Kamila Krbcová, David Košťák

Herci:
Beáta Kaňoková (fashionbloggerka), Kamila Trnková, Adam Vacula, Václav Švarc, Kamila Janovičová (seriál Ulice, pohádky Tajemství staré bambitky, Dvanáct měsíčků), Tereza Terberová, Michal Lurie, Jacob Erftemeijer (herec Švandova divadla), Jana Kotrbatá, Viktor Javořík, Jakub Koudela, Jáchym Kučera, Annette Nesvadbová, Vuk G. Čelebič, Barbora Bočková, Šárka Mikesková, Vladimír Pokorný, Dominik Rybář, Daniela Šišková, Eva Burešová, Lukáš Černoch, Jan Jedlinský