Chodúr vyměnil filharmonii za slovenskou cimbálovku. Vznikla vánoční píseň Síla mít rád.

Chodúr vyměnil filharmonii za slovenskou cimbálovku. Vznikla vánoční píseň Síla mít rád.

Chodúr vyměnil filharmonii za slovenskou cimbálovku. Vznikla vánoční píseň Síla mít rád.

Ostrava - Český zpěvák Martin Chodúr si pro svoji autorskou píseň Síla mít rád tentokrát přizval multi žánrovou cimbálovku Silband z Košic. Píseň původně napsaná pro šedesáti člennou Janáčkovou filharmonii Ostrava se poprvé objevila na albu Hallelujah vánoční písně a koledy v roce 2018. V novém aranžmá Gabriela Silvaye se píseň harmonicky i svým charakterem obohatila o lidové prvky a vznikla verze písně pro tyto vánoce.

“Píseň Síla mít rád je pro mě věčně otevřená. Psal jsem ji tak, aby mohlo vzniknout nekonečno možností, jak ji harmonicky pojmout a byl bych rád, kdyby i jiní umělci tuto píseň uchopili a pojali po svém. I v původní orchestrální verzi je každá sloka jinak harmonicky zpracovaná a je v jiné tónině a verze s cimbálovkou Silband je pokračováním, které vnáší zase nové prvky, nový pohled, hrají v ní jiné nástroje, ale přitom myšlenka zůstává stejná - každý můžeme přispět k tomu, aby byl svět lepším místem” vysvětluje Martin Chodúr.

K prvotní spolupráci mezi Martinem Chodúrem a cimbálovkou Silband došlo už v roce 2005. Tehdy vznikla nová tango úprava a klip k autorské písni Salome. “Líbí se mi jak Silband pracuje s tradičním zvukem cimbálovky a hlavně, jak dokážou zahrát různé styly a vytvořit netypickými technikami hry nejrůznější zvuky. Byl jsem nadšený naši spolupráci u písně Salome a tak jsem neváhal oslovit je znovu”.

“Když mi Martin poslal nahrávku skladby Síla mít rád s přáním o nové aranžmá a já jsem si ji poslechl v původní orchestrální verzi, dlouho jsem přemýšlel, co se s tím dá udělat více. Nakonec jsem aranžmá upravil po svém v našem pětičlenném provedení, je to jiné a doufáme, že se to bude posluchačům líbit” dodává aranžér písně Gabriel Silvay z kapely Silband.

Píseň doprovází videoklip a nahrávka je k dispozici v internetovém obchodu Supraphonline a na všech streamovacích platformách.