Bedřich Smetana v kině. Pražské jaro opouští s Českou televizí koncertní sál.

Bedřich Smetana v kině. Pražské jaro opouští s Českou televizí koncertní sál.

Bedřich Smetana v kině. Pražské jaro opouští s Českou televizí koncertní sál.

Cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany v podání České filharmonie a estonského dirigenta Paavo Järviho rozezvučí ve čtvrtek 12. května Obecní dům i kulturní program ČT art. A nejen to. Poprvé v historii šedesátileté spolupráce České televize a Pražského jara nebude zahajovací koncert přenášen jen na obrazovky, ale také do vybraných českých a slovenských kin, v rámci open air festivalu pak i na pražskou Kampu.

„Pražské jaro letos vstupuje do své osmé dekády, zatímco Česká televize završuje šest desetiletí, kdy festival systematicky zaznamenává. Letos nejenom pravidelnými zpravodajskými minutami Echo Pražského jara, které po pětadvacet večerů přiblíží divákům ty nejzajímavější okamžiky, osobnosti i postřehy z letošního ročníku, ale právě i vysíláním koncertů. Přenos vyráběný Českou televizí převezmou vybraná kina v Česku i na Slovensku,“ avizuje výkonný ředitel programu ČT art Tomáš Motl.

V průběhu jedenasedmdesátého ročníku zazní na padesát koncertů. Představí se 14 orchestrů, 65 sólistů či dirigentů a 19 komorních souborů z celkem třiadvaceti zemí. Diváci Artu uvidí kromě zahajovacího koncertu v premiéře také londýnský Symfonický orchestr BBC s šéfdirigentem Sakarim Oramem.

Zahajovací koncert vysílá živě ČT art ve čtvrtek 12. května od 20 hodin. Premiéru koncertu BBC Symphony Orchestra uvede v pondělí 6. června. Od 11. května až do 4. června přinese ČT art vždy ve 20:18 ty nejzajímavější okamžiky uplynulého festivalového dne.

 

Kam do kina na Smetanu?

Havířov

Kino Centrum Havířov

Hradec Králové

Bio Central

Jablonec nad Nisou

Kino Junior

Kopřivnice

Kino Kopřivnice

Náchod

Kino Vesmír Náchod

Zlín

Golden Apple Cinema

Liptovský Mikuláš, Slovenská republika

Golden Apple Cinema

Velké Přílepy

Kino Velké Přílepy