Adventní aukce na Žofíne 29.11. se Zděnkem Svěrákem  pomůže i vozíčkářům

Adventní aukce na Žofíne 29.11. se Zděnkem Svěrákem pomůže i vozíčkářům

Adventní aukce na Žofíne 29.11. se Zděnkem Svěrákem pomůže i vozíčkářům

Adventní aukce v Paláci Žofín opět podpoří vozíčkáře. Díla do ní darovali významní čeští umělci, podívat se přijde i Zdeněk Svěrák

Dražbou deseti děl významných umělců, jejíž výtěžek podpoří Centrum Paraple zaměřené na pomoci lidem na vozíku, začne v první adventní neděli 29. listopadu další z řady veřejných aukcí ve Velkém sále pražského Paláce Žofín. Už 75. aukční den zde opět pořádá Galerie Kodl společně s Aukční síní Vltavín, v nabídce bude celkem 473 uměleckých děl od 19. století až po současnost za rekordní vyvolávací cenu přes 100.000.000 korun.

Obě galerie pomohou vozíčkářům už podruhé: na aukci pořádané letos v květnu se pro Centrum Paraple podařilo vydražit díla za více než 800.000 Kč. Jeden ze zakladatelů Centra Paraple Zdeněk Svěrák se přijde opět na Žofín podívat, aby pořadatelům i úspěšným dražitelům charitativní části aukce poděkoval. Začátek akce je ve 13 hodin, vstup pro všechny zájemce o aukční nákup bude volný.

Ales Lamr Vulkany 

Obrazy pro dobrou věc

Aukce ve prospěch Centra Paraple nabídne i tentokrát kvalitní umění od známých českých autorů. „Překvapilo mě a ještě víc potěšilo, že se ihned po první květnové dražbě okamžitě přihlásila řada významných umělců, kteří se rozhodli své dílo do dobročinné aukce věnovat,“ říká galerista Martin Kodl.

Svůj obraz daroval třeba Jan Knap, žák světově proslulého malíře Gerharda Richtera. Knapova vynikající, harmonická a meditativně laděná malba s hlubokým duchovním obsahem bude nabídnuta za vyvolávací cenu 180.000 Kč. Podobně velkorysí byli i Stanislav Kolíbal, Lubomír Typlt, Jan Hísek, Aleš Lamr, Bedřiška Uždilová, Anna Kodešová, Jaroslav Valečka a Petr Nikl. Ti všichni svými díly – obrazy či grafikami - do dobročinné aukce přispěli. Krásný artefakt, plastiku Milenci, poskytla také rodina sochaře Jaroslava Horejce. K dosažené ceně nebude připočítána žádná aukční přirážka, výtěžek tak půjde stoprocentně na potřeby vozíčkářů.

Jaroslav Valecka Horska noc 

Od Piepenhagena po Pištěka

K návštěvě mimořádně rozsáhlé předvánoční aukce lákají další položky: třeba unikátní, znovuobjevená malba Třešňový květ Antonína Procházky, která mistrně reprezentuje výtvarníkův svébytný malířský styl na pomezí světového futurismu a orfismu. Vyvolávat se začíná na 6,5 milionech korun. Jak dále uvádí galerista Martin Kodl, v nabídce bude tentokrát opravdu nevídaně silná kolekce špičkově prezentující českou výtvarnou scénu 19. a 20. století. Ta zabírá šíři od Augusta B. Piepenhagena, přes Václava Brožíka, Antonína Slavíčka, Jakuba Schikanedera, českou modernu v čele s Bohumilem Kubištou, Antonínem Procházkou, Emilem Fillou, Jindřichem Štyrským a Toyen, až po díla zasahující do současnosti v podání Roberta Piesena, Jaroslava Róny a Theodora Pištěka.

Úplnou nabídku benefiční aukce si lze prohlédnout v online katalogu na www.galeriekodl.cz nebo na předaukční výstavě, která je na Národní třídě č. 7 otevřena až do 28. listopadu každý den od 10ti do 18ti hodin.