“ADAM” v očích Pavla Berky.

“ADAM” v očích Pavla Berky.

“ADAM” v očích Pavla Berky.

Pavel Berka – pětadvacetiletý mladý módní návrhář, který letos vybojoval vítězství v prestižní soutěži Top styl designer.

Studuje Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, Ateliér módní tvorby.  Má za sebou stáž ve Francii, spolupracuje na návrzích a realizaci digitálních tisků pro africký brokát.

Jeho módní přehlídka, která proběhla jako součást Prague Pride 2012, sklidila veliký úspěch a já jsem měla tu možnost si s ním popovídat o jeho nové kolekci a plánech do budoucna.

1. Tvoje úspěšná kolekce se jmenuje ADAM a XY. V čem se liší?

Dne 14.08.2012 byly představené dvě moje kolekce:  ADAM a starší kolekce XY,  s kterou jsem obdržel titul TOP STYL DESIGNER pro rok 2012. Jsou to dvě kolekce na první pohled hodně odlišné, ale v podstatě nesou v sobě stejné myšlenkové principy. V první řadě je to jednoduchost a čistota tvaru, přičemž v kolekci XY je to minimalismus, který mi je blízky a ponechávám ho v nejjednodušší formě a využívám různé výtvarné techniky. Pracuji hodně se strukturou materiálu a jeho povrchem.

V kolekci ADAM znova čerpám ze základního BASIC střihu. Zajímá mne využití jednoduchých linií, kterým se snažím dát další podobu, proto používám vrstvení materiálu. Tyto dvě kolekce mají i další společný prvek, potlačují přirozenou ženskou siluetu těla, nevyzdvihují jeho křivky, ale naopak se snažím stavět oděv do volnější formy.

A stejně jako v kolekci XY tak i v kolekci ADAM přenáším prvky z pánského šatníku do toho dámského. Na první pohled se možná může zdát, že tento fakt není příliš viditelný, ale to je mým záměrem. V kolekci XY mi šlo nejvíce o celkový look a v kolekci ADAM se soustřeďuji na malé detaily jako jsou např. límce nebo silueta kalhot, kde pracuji s pasem, který záměrně zdvihám nad jeho přirozenu linii.

2. Jak vnímáš současnou módu? Kdo je tvým vzorem?

Před pár dny mi podobnou otázku položil jeden fotograf a neuměl jsem úplně jednoznačně odpovědět. Myslím, že dnes žijeme ve společnosti, kde je dovolené téměř všechno a jen málokdy nás něco překvapí natolik, abychom jsme nad tím zůstali stát s otevřenými ústy.

Také jsem přemýšlel, jak bude v budoucnosti vnímané období, v kterém se momentálně nacházíme, z hlediska módy. Co nahradí třeba 50. léta a jejich “new look”, květinovou módu ze 70. let či disco styl následujícího období. V podstatě se zdá, že jsme dospěli ke stylu, který není možné přímočaře definovat. Je to jakýsi “ultra styl”, kde je všechno dovolené či je to TO pravé.

Nemám konkrétní vzor. Vždy je to o daném období, snažím se dívat na věci ze širšího hlediska. Mám rád například čistý italský styl, ale i romantičtější francouzský look. Párkrát jsem říkal, že nejsem zarytý minimalista, jak bych se mohlo zdát, ale upřednostňuji linie, tvary a formy.

3.  Co bys´ mi řekl o digitální technice tisku, který používáš u afrického brokátu?

Je to dnes už poměrně často používaná forma tvorby obrazu-dezénu na látce. Má o hodně větší možnost než třeba sítotisk. Princip spočívá ve vytvoření určitého obrazu – fotografie, který se přenese do počítače, kde se upraví do požadovaného tisku a následně se s pomocí tiskového plotru vytiskne na daný materiál. Tímto způsobem je potom možné vytisknout jakýkoliv obraz – dezén, jaký si designér vytvoří.

4. Tvoje přehlídka v Roxy/Nod byla velmi úspěšná – můžeme se v nejbližší době těšit na další?

Říká se, že návrhář nemůže nikdy odpočívat a v podstatě je to pravda. Takže po přípravách a realizaci módní přehlídky v  NoD mě teď čeká asi jen pár dní odpočinku a pak pravděpodobně začnu pracovat na další věci. Co to bude a jaké to bude, si ještě nechám pro sebe. Samozřejmě o další prezentaci budu informovat na mé oficiální FB stránce.

Děkuji, Pavlovi za rozhovor a těším se na další fashion show.

Ukázka z Pavlovy tvorby:

http://youtu.be/RSo1IuJPOxY