ZOO Praha: vylíhla se 3 mláďata Orla východního

ZOO Praha: vylíhla se 3 mláďata Orla východního

ZOO Praha: vylíhla se 3 mláďata Orla východního

Zoo Praha se může pochlubit dalším významným chovatelským úspěchem. V současné době se zde daří odchovávat na hnízdě pod rodiči tři mláďata orla východního. Je to vůbec poprvé, kdy je známo, že se tento druh orlů chovaných v lidské péči stará o trojčata. Návštěvníci mohou mláďata s rodiči vidět ve voliéře ve spodní části zoo.

Chovný pár orlů východních v pražské zoo tvoří samec Matyáš a samice Matylda. Od roku 2007 se jim vylíhlo 21 mláďat a z tohoto počtu jich 20 odchovali sami na hnízdě. Patří tak mezi nejúspěšnější rodičovský pár v Evropě. Letos se jim s přispěním chovatelů daří odchovávat dokonce tři mláďata najednou. To je u orlů východních v lidské péči podle správce plemenné knihy doloženo vůbec poprvé. Mláďata se líhla postupně od 21. do 23. března. Chovatelé je však museli na hnízdě u rodičů střídat, aby starší neutlačovala mladší a všem se dostalo přibližně stejného množství potravy. Společně s Matyášem a Matyldou zůstala všechna tři mláďata na hnízdě ve věku přibližně jednoho měsíce.

„V současné době váží malí orlové v rozpětí od 3 kg do 4,5 kg. Krmíme je potkany, králíky, ale pochutnávají si i na sladkovodních rybách,“ sdělil kurátor Antonín Vaidl. Vzácná trojčata s matkou Matyldou a otcem Matyášem mohou návštěvníci pozorovat ve voliéře ve spodní části zoo. Orel východní je mohutný dravý pták s nápadně žlutým zobákem, také bývá označován názvem kamčatský.  Žije v oblasti vlhkých lesů a mokřadů Asie a jeho potravu tvoří nejčastěji ryby. V důsledku likvidace životního prostředí se počty orlů východních v přírodě stále snižují.     

 

Foto 1: V Zoo Praha se daří odchovávat na hnízdě pod rodiči tři mláďata orla východního. Foto Václav Šilha, Zoo Praha.

Foto 2:  Chovatelé museli mláďata na hnízdě střídat.  Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Foto 3: Vzácná trojčata orlů východních mohou návštěvníci vidět ve voliéře ve spodní části zoo. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.