ZOO Praha: nová mláďata největších orlů světa!

ZOO Praha: nová mláďata největších orlů světa!

ZOO Praha: nová mláďata největších orlů světa!

Největším orlům světa se vylíhla dvojčata!

Pražská zoo se může pyšnit nejproduktivnějším párem orlů kamčatských. Impozantní dravci Matyáš a Matylda zasedli koncem ledna na hnízdo - z vajec se nyní vylíhla dvě mláďata.

Orel východní, zvaný též kamčatský, je majestátním dravcem, který na sebe poutá pozornost nejen díky své velikosti, ale i impozantnímu vzezřením. V pražské zoo je zastoupen chovným samcem Matyášem a samicí Matyldou. „Tento orlí pár jsme složili před osmi lety, kdy Matyáš přišel do Prahy po zranění křídla. Vzhledem k jeho hendikepu jsme se spojení s naší samicí Matyldou, která pobývala v Praze od roku 2000, poněkud obávali. Oba si však od první chvíle padli do oka,“ popisuje Antonín Vaidl, kurátor ptáků Zoo Praha. „Později se navíc ukázali jako vzorní rodiče, kteří mají dnes na kontě již více než desítku úspěšně odchovaných mláďat.“ Letošní zahnízdění jednoho z nejúspěšnějších párů orlů východních v Evropě proběhlo s mírným předstihem. Matylda snesla vejce na přelomu ledna a února, následně s Matyášem zasedla na hnízdo. Po 42 dnech inkubační doby se jim vylíhla dvojčata. „Mláďata zůstanou na hnízdě. V péči svých rodičů budou zhruba 3,5 měsíce. Poté začnou vyskakovat na okraj hnízda, až vylétnou ven,“ uvádí Antonín Vaidl. Návštěvníci mohou nahlédnout do soukromí orlího páru a sledovat péči starostlivých rodičů. Voliéry dravců jsou umístěny ve spodní části areálu zoo. Orel východní je ohroženým druhem. V přírodě je jeho populace odhadována na pouhých 5000 jedinců, přičemž počet orlů stále klesá především v důsledku znečišťování a změn prostředí. Na seznamu ohrožených druhů je orel východní zařazen jako zranitelný, každé mládě odchované v zoologické zahradě je posilou pro vytvoření záložní populace.

FOTO 1 – Majestátní Matyáš je jednou z významných osobností Zoo Praha (Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha)

FOTO 2 – Orli východní Matylda a Matyáš jsou úspěšnými rodiči. Od roku 2007 odchovali v Zoo Praha více než desítku mláďat (Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha)