Zombie a Mengele

Zombie a Mengele

Zombie a Mengele

Máme se bát hrozby lidských zombie, která zachvátí svět tak, jak ji známe z hororových filmů? Nebo je to jen bláznivá fantazie několika jedinců? Pojďme se na tuto možnost podívat trošku vědecky. Stejně jako na genetické pokusy na lidech. Je možné, že hrůzy minulosti pokračují dodnes?

Trocha podivné genetiky:

2. 3. 21.05 – Zombie apokalypsa
3. 3. 21.15 – Tajemství Mengeleho dvojčat

Zombie apokalypsa


Většina světa je přesvědčena, že zombie apokalypsa je jen dílem fantazie, ale najdou se i tací, a není jich málo, kteří v zombie apokalypsu věří a jsou na ni připraveni. Když byl v Miami na Floridě v květnu 2012 zastřelen policií muž, který jinému muži ukousával maso z obličeje, začal se širší svět domnívat, že zombiové mohou být skuteční. Ve zprávách se začaly častěji vyskytovat informace o pokousání člověka člověkem a o kanibalismu, čímž se zombiové dostali do oblasti zájmu i vědců z Harvardu. Pro „připravené“ jsou častější zmínky o kanibalismu ve světě známkou, že se zombie apokalypsa blíží, a jsou ve střehu. Vědci začali zkoumat, jak rychle by se pandemie zombie šířila a profesor Daniel Drezner zkoumal, jak by na zombie nákazu reagoval stát a společnost.

Důležitým bodem pro přežití v případě vypuknutí zombie apokalypsy je mít dostatek zásob a úkryt. Připravenost je jedna věc, ale jak rozpoznat, že zombie epidemie už nastala, je druhá věc. „Připravení“ se nedomnívají, že vše začne obživnutím nějaké mrtvoly, ale předpokládají, že to způsobí člověkem vyvinutý vir, nebo droga. V tisku se začaly vyskytovat zprávy, že za kanibalistickými útoky může stát nová syntetická droga, ale to se ukázalo jako nepravděpodobné. Mnoho lidí si myslí, že tajný vládní experiment by mohl uvolnit na obyvatele zombie virus, ale tato teorie není vhodná pro vyvolání celosvětové paniky. Vědci a odborníci se shodují, že pravděpodobně nejnebezpečnější zdroj zombie epidemie je nástup nové virové nemoci. „Připravení“ i vědci se shodují, že k začátku zombie apokalypsy stačí malá chyba v novém biologickém výzkumu.
 
Tajemství Mengeleho dvojčat

Neblaze proslulý doktor Mengele, zvaný Anděl smrti, prováděl v Osvětimi na vězních kruté pokusy, při nichž se pokoušel vytvořit novou, biologicky upravenou panskou rasu, která by ovládla svět. Důležitou součástí jeho snah byl i výzkum dvojčat – co způsobuje, že se místo jednoho plodu v děloze objeví dva. Mengele po válce zmizel do Jižní Ameriky a objevily se dohady, že ve svých výzkumech pokračoval právě tam – konkrétně v malém brazilském městečku Candido Godoi, kde se rodí mimořádný počet dvojčat, často světlovlasých a modrookých. Na 80 rodin žijících na ploše čtyř kilometrů čtverečních zde připadá 44 dvojčat, tedy o 1000 % více než je světový průměr.

K nebývalému nárůstu počtu dvojčat došlo na začátku 60. let, kdy se měl v městečku údajně objevit i Mengele, muž, který poslal do plynu 400 000 lidí. Nepočítal ovšem s tím, že Německo válku prohraje, proto když se blížili spojenci, musel rychle uprchnout i s černým kufříkem, v němž se nalézaly výsledky jeho pokusů. Nejprve se skrýval v Janově, odkud v roce 1949 odplul do Buenos Aires. Jeho život ovšem obklopuje řada mýtů, nic není zcela jisté, ani to, že skutečně – už opět jako lékař, zatímco předtím se vydával za zvěrolékaře – opakovaně zajížděl do Candido Godoi a nabízel pomoc místním ženám, kterým podával i léky a odebíral jim krev. Historik Jorge Camarasa je stoupencem teorie, podle níž se zde Mengele vrátil ke svým pokusům s dvojčaty.

Ovšem existuje i opačný názor, a sice, že množství narozených dvojčat v této oblasti musí mít jinou příčinu. Ověřování této hypotézy se věnuje velká skupina vědců – biologů, geologů, statistiků – z univerzity v brazilském městě Porto Alegro. Jedním z důvodů, proč přichází na svět tolik dvojčat, by mohlo být například složení vody, kterou vědci podrobili analýze, aniž by však cokoli našli. Přitom někteří farmáři tvrdí, že se zde rodí dvojčata i mezi telaty a na svět dokonce přišlo dvouhlavé tele.
 
Když byl konečně vydán k přečtení Mengeleho spis, obsahující zjištění policie, která ho očividně sledovala, vyšlo najevo, že si založil farmaceutickou firmu, zabývající se nejprve dovozem veterinárních přípravků, později i léčiv pro lidi. Mohou tak vzniknout domněnky, že právě přes tuto firmu byl Mengele ve spojení s městečkem Candido Godoi. Ovšem poté, co byl Mossadem dopaden Eichmann, mnoho bývalých nacistů dostalo strach. I Mengele si uvědomoval stálé nebezpečí a uprchl do Paraguaye, odkud se později mohl přemístit právě do tohoto odlehlého brazilského městečka. Existují ovšem pouze nepřímé důkazy, které média přesto horlivě přejala. V roce 1961 byl Mengele málem dopaden v Sao Paulu, nakonec se mu ale opět podařilo zmizet.

Mohl se v té době dostat do Candido Godoi? Při studiu exploze dvojčat v Candido Godoi vyšlo najevo, že jejich počty se dlouhodobě nemění. To jasně hovoří proti teorii, že by matkám mohl Mengele podávat například růstový hormon, který by působil jen v jedné generaci, nikoli v dalších. Skupina z Porto Alegro tedy hledá jiné vysvětlení. Ukazuje se, že původně bylo mezi osadníky Candido Godoi pouze osm německých rodin. Doktorka Matteová, genetička, přičítá četná dvojčata faktu, že v malé izolované populaci existovala i omezená sada genů, charakteristická jen pro ni. Říká se tomu zakladatelský efekt. Ten mohl mít vliv na rození velkého počtu dvojčat. Doktor Steinman se zase zabýval studiem proteinu IGF, jehož hodnoty v krvi matek jsou rozhodující pro výskyt dvojčat. Jak to tedy je?
 

Reprízy:

Zombie apokalypsa Tajemství Mengeleho dvojčat

5. 3. v 16.50 6. 3. v 16.50

9. 3. v 1.20 10. 3. v 1.20

11. 3. ve 12.35 12. 3. ve 12.35

15. 3. ve 4.35 16. 3. ve 4.50

17. 3. v 8.20 18. 3. v 8.15

 

www.prima-zoom.cz – unikátní on-line magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články a ještě něco navíc.