Znalci se nově neobejdou bez pojištění profesní odpovědnosti.

Znalci se nově neobejdou bez pojištění profesní odpovědnosti.

Znalci se nově neobejdou bez pojištění profesní odpovědnosti.

Znalci se nově neobejdou bez pojištění profesní odpovědnosti. Slavia pojišťovna reaguje
Praha, 6. ledna 2021
Počátkem letošního roku vstoupil v platnost nový zákon, který má za cíl minimalizovat následky chybovosti znalců. Slavia pojišťovna reaguje a soudním znalcům nabízí adekvátní pojištění profesní odpovědnosti. Doklad o uzavření tohoto pojištění mají nyní povinnost dodat Ministerstvu spravedlnosti jak soudní znalci s minimálním limitem pojistného plnění milion korun, tak také znalecké kanceláře a znalecké ústavy, pro které je minimální limit stanoven na pět milionů korun.
„Chybovat je lidské, a to nejen v soukromém životě. Pokud navíc poskytujete specifické, expertní služby, stává se pro vás pojištění profesní odpovědnosti v podstatě nezbytné. Uzákonění této povinnosti pro znaleckou činnost je tedy velmi logické,“ říká Zbyněk Veselý, obchodní ředitel Slavia pojišťovny.
Ministerstvo spravedlnosti očekává menší chybovost i kvalitnější zpracování
Pojištění odpovědnosti znalců se vztahuje na újmy způsobené vadou poskytnuté dané odborné služby. Kryje tedy zejména finanční škodu z důvodu porušení právní povinnosti spočívající v chybě nebo opomenutí v souvislosti s výkonem znalecké činnosti. Příkladem může být přešlap znalce specializovaného na nemovitosti při posouzení cenového odhadu nebo znalce z oboru stavebnictví, který zase posuzuje vady a poruchy či rozpočtování. K mylným posudkům a mnoha nedopatřením může zkrátka docházet v různých oborech a pro Ministerstvo spravedlnosti je zásadní, aby poškozený své náhrady vždy plně dosáhl.
Jak vybrat správné pojištění profesní odpovědnosti?
V České republice aktuálně působí necelých osm a půl tisíce soudních znalců a nabídka v rámci pojištění jejich profesní odpovědnosti je velmi omezená. Vybrat takové, které bude splňovat všechna očekávání konkrétních soudních znalců, znaleckých kanceláří či ústavů není vůbec jednoduché. „Hrstka pojišťoven nyní nabízí pojištění profesní odpovědnosti znalcům jako předpřipravené balíčky. My jsme se však rozhodli jít jinou cestou a jako vždy nabídnout stávajícím, ale i novým zákazníkům co nejvíce individuální přístup. Pro každého jednotlivce, kancelář nebo ústav tak připravíme pojištění tohoto typu na míru, přičemž je možné rozšířit o pojištění obecné, provozní odpovědnosti a další připojištění v souvislosti s výkonem znalecké činnosti,“ uvádí Zbyněk Veselý a dodává: „Jsme rádi, že Slavia pojišťovna patří mezi těch pár pojišťoven, které tento produkt nabízí. Sjednání je velmi jednoduché a naši klienti jistě ocení i možnost libovolného připojištění.“
O společnosti Slavia pojišťovna a.s.
Slavia pojišťovna, člen skupiny SPGROUP a.s. a expert na neživotní pojištění, staví na dlouholetých zkušenostech z pojišťovnictví, které sahají až do dob rakousko-uherské monarchie, do roku 1868. Je jedinou ryze českou pojišťovnou s tradicí na našem trhu již více než 150 let. Dnes patří mezi Top10 pojišťoven v České republice a patří mezi lídry v oblasti pojištění cizinců. Dlouhodobě se zaměřuje na zodpovědné řidiče, kterým v rámci autopojištění dokáže nabídnout zajímavé podmínky. Své služby poskytuje fyzickým osobám, živnostníkům, malým a středně velkým firmám, velkým korporacím či obcím a městům. Služby poskytuje i personálním agenturám a cestovním kancelářím. Prostřednictvím 17 poboček a více než stovky kontaktní míst obsluhuje více než 250 000 aktivních klientů. Ti mohou pojištění sjednávat, hlásit pojistné události či poskytovat fotodokumentaci k těmto pojistným událostem i plně online, přes webové stránky či on-line aplikace Slavia pojišťovny.