Zámecké divadlo v Českém Krumlově oslaví 250. výročí novodobou světovou premiérou opery L'Asilo

Zámecké divadlo v Českém Krumlově oslaví 250. výročí novodobou světovou premiérou opery L'Asilo

Zámecké divadlo v Českém Krumlově oslaví 250. výročí novodobou světovou premiérou opery L'Asilo

Zámecké divadlo v Českém Krumlově oslaví 250. výročí novodobou světovou premiérou opery L’Asilo d’Amore 

Antonio Caldara, jeden z nejvýznamnějších skladatelů středoevropského baroka, v roce 1732 zkomponoval na libreto Pietra Metastasia pro Český Krumlov oslavnou operu L’Asilo d’Amore. V důsledku dramatických událostí však premiéra musela být přesunuta do Lince. Na jeviště Zámeckého divadla v Českém Krumlově hrdinové opery poprvé vstoupí až nyní, po 284 letech, při novodobé světové premiéře. Tímto mimořádným kulturním zážitkem vyvrcholí IX. ročník Festivalu barokních umění Český Krumlov, který se koná od 16. do 18. září. Uvedení opery L’Asilo d’Amore je zároveň oslavou 250. výročí otevření Zámeckého divadla v Českém Krumlově (1766), v jehož autentických prostorách se novodobá premiéra uskuteční. Opera L’Asilo d’Amore zazní v podání zkušených sólistů a prvotřídního barokního orchestru Hof-Musici, za řízení cembalisty Ondřeje Macka.

Festival barokních umění Český Krumlov 

Oslavná opera L’Asilo d’Amore (Útočiště Amorovo) vznikla na oslavu narozenin císařovny Alžběty Kristýny (28. srpna). Protože toto datum připadlo na cestu císařského dvora z Karlových Varů a Prahy zpět do Vídně, bylo představení připravováno na zámku císařova přítele a vrchního štolby Adama Františka knížete ze Schwarzenbergu v Českém Krumlově. Bohužel po tragickém skonu knížete ze Schwarzenbergu při lovu u Brandýsa nad Labem, kdy byl postřelen samotným císařem, nepřicházelo oslavné dvorské představení v Krumlově v úvahu. Premiéra se tedy nakonec odehrála v Linci, o čemž zpravuje jak dochovaná rukopisná partitura, tak výtisk libreta.

 

Osobnost Antonia Caldary (cca 1670–1736) připomene mezinárodní muzikologická konference Antonio Caldara v kontextu své doby, na níž zasvěcené referáty přednesou přední hudební badatelé z Rakouska, Itálie, Německa, USA a České republiky. Konference, pořádaná 17. – 18. září Centrem barokní kultury, je volně přístupná všem zájemcům. Na barokní operu jsou zaměřeny i další akce specializovaného Centra barokní kultury, které je součástí projektu Revitalizace areálu klášterů Český Krumlov. Například zářijový Interpretační kurz dobového zpěvu a barokní gestiky nebo Interpretační kurz dobového zpěvu.

 

Program IX. ročníku Festivalu barokních umění Český Krumlov nabídne i další pozoruhodné hudební události, například Madrigaly alžbětinské Anglie v podání brněnského souboru Societas Incognitorum, komorní hudbu francouzského baroka Ve stínu krále Slunce v interpretaci Le Jardin des Arts z Maďarska či Varhanní recitál na unikátním nástroji Nicolause Christeindla a Bernharda Wollerse z roku 1682. Chybět nebude ani oblíbený barokní ohňostroj a barokní iluminace v zámecké zahradě.

Vstupenky na IX. ročník Festivalu barokních umění Český Krumlov jsou v prodeji na www.ckrumlov.cz/opera.
Festival barokních umění pořádají: Festivaly Český Krumlov, o. s., Sdružení barokního souboru Hof-Musici, Občanské sdružení Teatro alla Moda.

IX. Festival barokních umění – Program

16. 9., 19:00, Zámecké divadlo

Antonio Caldara: L’Asilo d’Amore

Sólisté a barokní orchestr Hof-Musici, Zámečtí divadelní mašinisté

16. 9., 20:00, Sloupová síň v budově bývalých koníren na I. zámeckém nádvoří

Madrigaly alžbětinské Anglie

Soubor Societas Incognitorum (Brno)

17. 9., 13:00, Velký sál Konventu u sv. Kláry

Ve stínu krále Slunce – Komorní hudba francouzského baroka

Soubor Le Jardin des Arts (Maďarsko)

17. 9. , 18:00, Zámecké divadlo

Antonio Caldara: L’Asilo d’Amore

Sólisté a barokní orchestr Hof-Musici, Zámečtí divadelní mašinisté

17. 9., 19:00, Křížová chodba Konventu minoritů

Hudební kratochvíle mnichů v klášteře doby baroka

Soubor Ritornello (Praha)

17. 9., 21:00, Letní jízdárna v zámecké zahradě

Barokní ohňostroj a barokní iluminace

Theatrum Pyrotechnicum (Český Krumlov)

18. 9., 11:00, Klášterní kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné

Varhanní recitál na unikátním nástroji Nicolause Christeindla

a Bernharda Wollerse z roku 1682

18. 9., 17:00, Zámecké divadlo

Antonio Caldara: L’Asilo d’Amore

Sólisté a barokní orchestr Hof-Musici, Zámečtí divadelní mašinisté

Změna programu vyhrazena.