Výstava Roberta Vana v kavárně Bílá vrána pomáhá lidem s mentálním postižením

Výstava Roberta Vana v kavárně Bílá vrána pomáhá lidem s mentálním postižením

Výstava Roberta Vana v kavárně Bílá vrána pomáhá lidem s mentálním postižením

Záštitu nad akcí převzali Šárka Táborská, předsedkyně sociálního výboru MČ Praha 1 a Daniel Hodek, pražský radní pro sociální politiku.

Ve čtvrtek 8. března 2018 proběhla v kavárně Bílá vrána (Ve Smečkách 5, Praha 1) benefiční vernisáž fotografií Roberta Vana s názvem Fotka nemusí být ostrá. Slavnostní zahájení výstavy představilo kolekci černobílých fotografií, která bude k vidění v kavárně do 20. května zcela zdarma. Robert Vano osobně na akci vystoupil a vyjádřil svou podporu projektu. Celý výtěžek z akce je určen právě kavárně Bílá vrána, která zaměstnává lidi s mentálním postižením. Kromě výtěžku z benefiční vernisáže má výstava v kavárně podpořit propojení světů lidí s hendikepem i bez.

„Myslím, že dělat dobré skutky je přirozené. Jsem rád, že můžu podpořit smysluplný projekt pomáhající lidem, kteří se bez naší pomoci obejdou jen stěží,“ říká Robert Vano.

#dejsikafe

„Děkujeme Robertu Vanovi, za jeho velkorysou pomoc a jeho umění, které nyní pomáhá kolegům s mentálním postižením zlepšit jejich pracovní podmínky v našem sociálně prospěšném podniku kavárně Bílá vrána,“ uvádí Šárka Petrášová, zástupkyně ředitelky Pohoda, o.p.s., jež je provozovatelem kavárny. „Také chceme poděkovat fotografce a majitelce kreativního studia Astronauts Natalii A. Rollko, bez které by tato výstava ve Vráně vůbec nebyla,“ dodává Šárka Petrášová. Touto výstavou chce Pohoda do Bílé vrány pozvat i lidi, kteří k tam dosud nezavítali a ukázat jim, že kavárnu, kde obsluhují lidé s hendikepem, stojí za to navštívit. Právě svojí návštěvou totiž lidé podpoří práci kolegů s mentálním postižením.


Co je smyslem kavárny Bílá vrána?

Zaměstnanci Bílé vrány jsou lidé s mentálním postižením. Díky práci v kavárně získali stabilní zaměstnání, zkušenosti a dovednosti z reálného pracovního prostředí, kontakt s lidmi a možnost výdělku. Jejich život se tím podobá životu jejich vrstevníků. Vedle práce v kavárně spolu s kolegy zajišťují také catering pro nejrůznější akce neziskových i komerčních organizací. Kavárna Bílá vrána je sociální podnik při organizaci Pohoda – společnost pro normální život lidí s postižením, o.p.s.

Provozovatel: Pohoda – společnost pro normální život lidí s postižením, o.p.s, Roškotova 1737/6, 140 00 Praha 4, IČ: 68380216,

DIČ: CZ68380216, číslo účtu: 2901095579/2010

Ve Smečkách 604/5, 110 00 Praha 1

777 913 414

info@barbilavrana.cz

www.kavarnabilavrana.cz


Záštitu nad akcí převzali Šárka Táborská, předsedkyně sociálního výboru MČ Praha 1 a Daniel Hodek, pražský radní pro sociální politiku

„Fotografie Roberta Vana obdivuji už dlouho, tady ale dostávají ještě úplně jiný rozměr. Když se spojí umění s pomocí potřebným lidem, naplní tím svůj smysl dvojnásobně a zároveň je inspirací pro nás pro všechny,“ říká Daniel Hodek.

„Kavárna Bílá vrána je mimořádným projektem, který se snažím podporovat už dlouho. Je skvělé, že se do pomoci lidem s hendikepem zapojují takoví umělci jako je Robert Vano. Jeho fotografie snad do kavárny přilákají i ty návštěvníky, kteří dosud o existenci tohoto jedinečného prostoru nevěděli,“ popisuje Šárka Táborská.

Co je to POHODA?

POHODA o.p.s. je nezisková organizace, která poskytováním sociálních služeb již 20 let podporuje normální a důstojný život lidí s postižením. POHODA je též zřizovatelem sociálního podniku kavárna Bílá Vrána, Ve Smečkách 5, Praha 1 www.kavarnabilavrana.cz, která zaměstnává lidi s mentálním postižením. Právě díky kavárně se veřejnost dozvídá o sociálních službách, které POHODA provozuje. Jsou jimi chráněné bydlení, denní stacionář, osobní asistence a terénní odlehčovací služba určené dospělý lidem s mentálním a kombinovaným postižením.


O výstavě Fotka nemusí být ostrá

Vnímání ostrosti či neostrosti ve fotografii je zcela subjektivní. I proto existují různé fotografické přístupy. Mnohé z nich se snaží autory a jejich díla zařazovat do kategorií a diktovat pravidla „správné“ fotografie. Ta však ve skutečnosti neexistuje. Jak, Robert Vano říká: „Podstatný je vždy výsledek.“ Obraz, který by měl v člověku zanechat emoci bez ohledu na to, zda je rozmazaný nebo ne.

Pro světoznámého fotografa Roberta Vana je typická neostrost. I díky ní jeho snímky připomínají malby starých mistrů. Není tajemstvím, že jedním z nich chtěl také být. Robert Vano vždy toužil malovat jako Amedeo Modigliani. Nakonec se stal mistrem fotografem, který se svému řemeslu věnuje přes čtyřicet let.

Provozovatel: Pohoda – společnost pro normální život lidí s postižením, o.p.s, Roškotova 1737/6, 140 00 Praha 4, IČ: 68380216,

DIČ: CZ68380216, číslo účtu: 2901095579/2010

Ve Smečkách 604/5, 110 00 Praha 1

777 913 414

info@barbilavrana.cz

www.kavarnabilavrana.cz

Výstava fotografií Roberta Vana Fotka nemusí být ostrá, navazuje na stejnojmennou knižní publikaci. Vychází z autentických rozhovorů fotografa pro časopis Československá fotografie. Ve dvaadvaceti kapitolách se fotograf dělí nejen o své profesní zkušenosti, ale také o své myšlenky o fotografii, životě a lásce.

Černobílá kolekce pětadvaceti fotografií pochází z období roků 1984 až 2015. Diváka seznamuje s rukopisem Roberta Vana, který vyniká nejenom v módní fotografii, ale také ve focení portrétů či zátiší.

Jak už název naznačuje, významná část snímků je záměrně vyfocena neostře. Tato estetická neostrost je jedním z rysů rukopisu Roberta Vana, který odkazuje na neomezené možnosti vnímání fotografie a tvorbu takových světových autorů, jako jsou Sarah Mooon, Richard Avedon, David Hamilton či Lillian Basman.