Výstava filmových skic, které stojí za shlédnutí.

Výstava filmových skic, které stojí za shlédnutí.

Výstava filmových skic, které stojí za shlédnutí.

Kulturní tip: Z HOTELU DO DÍRY – filmové skici Jana Vlčka v ANTI.KVARIÁTU Dejvického divadla

Dejvické divadlo otevřelo nový prostor, v místě bývalého antikvariátu v těsném sousedství divadla, odtud název DEJVICKÉ DIVADLO – ANTI.KVARIÁT. První výstava, která ANTI.KVARIÁT 14. října oficiálně zpřístupnila veřejnosti, je Z HOTELU DO DÍRYfilmové skici Jana Vlčka. Soubor originálních kreseb připomíná dva společné projekty Dejvického divadla a filmového architekta Jana Vlčka – seriál Čtvrtá hvězda a film Díra u Hanušovic. Jedinečná příležitost znovu si v precizních návrzích Jana Vlčka připomenout a do detailu prostudovat interiéry a exteriéry svérázného hotelu Meteor nebo venkovské chalupy obývané Marunou a její matkou potrvá do 31. prosince.

Architekt a výtvarník Jan Vlček u filmu začínal před více než dvaceti lety jako patinér. V současné době má za sebou spolupráci na několika úspěšných krátkých i celovečerních filmech a TV seriálech. Jeho přístup je v principu odlišný od rutinních postupů většiny kolegů z profese. Všechny návrhy totiž kreslí ručně, nespoléhá na univerzální počítačové programy. „Vyjádření rukou, kresbou považuji za nejjednodušší a nejrychlejší způsob přenosu nápadu z hlavy na papír. Když se něco nepovede, stačí sáhnout po čistém papíru a začít znovu. Kreslím a přitom přemýšlím, kam postavím židle, stůl, kde bude okno…. Počítač by mě zdržoval,“ vysvětluje Jan Vlček.

Výstava Jan Vlček: Z HOTELU DO DÍRY – filmové skici, DEJVICKÉ DIVADLO – ANTI.KVARIÁT, 15. 10. – 31. 12. 2014, otevřeno denně

 

Oficiální stránky Jana Vlčka: www.artdepartment.cz

Viděli jste fil Díra u Hanušovic? Pak se vám jistě tyto záběry zobrazí ...