Výstava bonsají začíná v trojské botanické zahradě již tuto sobotu

Výstava bonsají začíná v trojské botanické zahradě již tuto sobotu

Výstava bonsají začíná v trojské botanické zahradě již tuto sobotu

Unikátní výstava bonsají na pozadí rozkvetlé Japonské zahrady startuje už tuto sobotu.Užijte si dva víkendy plné japonské kultury

Bonsaje v sobě spojují umění a přírodu. Pečlivě tvarované drobné stromy dokonale sladěné s ozdobnou miskou už po staletí vzbuzují obdiv i úžas. Přehlídka těch nejlepších bonsají ze sbírky Botanické zahrady hl. m. Prahy i od dalších soukromých pěstitelů se představí v rámci jedinečné výstavy pod širým nebem. Oba víkendy během jejího konání budou patřit již tradičně japonské kultuře. Program potěší jak malé, tak velké návštěvníky. Nechte se okouzlit uměním meče, pobavit japonským divadlem nebo povznést recitací poezie haiku. Chybět nebude čajový obřad, skládání origami ani speciality japonské kuchyně. Zájemci se dozvědí mnohé o tvarování bonsají, zakoupí odbornou literaturu, nástroje, misky i rostliny. Odvážní si mohou rezervovat večerní provázení expozicí. Nenechte si ujít svátek japonského umění. Výstava bonsají probíhá v Japonské zahradě v jižní části venkovních expozic od 12. 5. do 20. 5. 2018 denně od 9.00 do 20.00 hodin. 

Japonská zahrada na ploše 0,67 ha byla v Botanické zahradě hl. m. Prahy otevřena pro veřejnost v roce 1997. V květnu ji vždy zaplní množství květů rozkvetlých pěnišníků a dalších dřevin i drobných květin. „Jak jinak prezentovat dokonalé bonaje než na pozadí rozkvetlé Japonské zahrady. V letošním roce vystavíme stovku rostlin jak z naší sbírky, tak i od předních pěstitelů z Čech, Moravy a Slovenska,“ zve na výstavu Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Výstava bonsají proběhne pod čestnou záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice a ve spolupráci s Česko-japonskou společností.

Bonsaje mají obvykle budit dojem zmenšeného starého stromu. Nicméně jejich vzhled zdaleka nemusí odpovídat jejich stáří. Proto věk rostliny není při hodnocení bonsají rozhodujícím měřítkem. Nicméně na výstavě bude v letošním roce k vidění i několik exponátů pyšnících se úctyhodnou délkou života. „Mezi nejstarší vystavené rostliny se řadí bonsaje pana Valucha z Bonsai musea Isabelia ve Starém Městě u Uherského Hradiště i stromy ze sbírek botanické zahrady, převážně získané v Číně, z nichž některé jsou staré i přes 100 let,“ uvádí Miroslav Horský, kurátor sbírky bonsají Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Mezi návštěvníky nejvíce obdivované bonsaje patří ty, jež v době výstavy zdobí květy.

„Z kvetoucích bonsají stojí za zmínku Bougainvillea glabra, která získala první cenu na celostátní výstavě České bonsajové asociace v Plzni v roce 2011,“ dodává Horský.

Po celou dobu trvání výstavy bonsají bude možné si na místě zakoupit bonsaje, misky i odbornou literaturu. Poradenství zájemcům poskytne pan Herynek a pan Valuch v prostoru vedle Japonské zahrady.

Doprovodný víkendový program potěší milovníky japonské kultury

O víkendech si zábavu v trojské botanické zahradě najde celá rodina. Dospělí i děti mohou vyzkoušet cvičení tchaj-ťi či skládání origami. Chuťové buňky potěší nabídka japonských specialit z restaurace Miyabi. V sobotu 12. května je připravena dílna výroby štětců z bambusu, psaní japonské kaligrafie a vystoupení brněnského Divadla kjógen. Během nedělního odpoledne 13. května proběhne ukázka tradičního čajového obřadu a předvádění vazeb ikebany i tvarování bonsají. Milovníci romantiky jistě ocení podvečerní čtení poezie haiku. 

V sobotu 19. května se uskuteční ukázka japonského šermu a šurikendžucu a na závěr výstavy v neděli 20. května zazní bubny skupiny Wadaiko yosa-yosa.

Tip na romantické rande – projděte se výstavou po setmění

Noční Japonská zahrada má zvláštní a neopakovatelnou atmosféru. V sobotu 12. a 19. 5. ve 21 hodin se bude konat večerní komentované provázení výstavou bonsají, které představí jak jednotlivé exponáty, tak i umění tvorby japonských zahrad. Věnujte svým blízkým originální dárek a nezapomenutelnou vzpomínku, kterou jistě ocení.  Na tyto speciální prohlídky je nutná rezervace předem na e-mailu: eva.novozamska@botanicka.cz. Cena provázení je 200 Kč za osobu.

Kompletní program výstavy bonsají najdete na www.botanicka.cz.

Změna programu vyhrazena.Kalendář akcí květen – červen 2018

Motýli a rostliny

3. 4. – 20. 5. Fata Morgana úterý–neděle 9.00–18.00
Přemýšlíte, kam vzít svou milou či milého na originální romantické rande? Pozvěte ji/ho do trojské botanické zahrady na setkání s okouzlujícími tropickými motýly. Na tento společný zážitek budete rádi vzpomínat.

Procházky zahradou s odborníkem
vybrané soboty, 14.00 a 16.00  Venkovní expozice
12. 5.   Iveta Bulánková – Dřevité pivoňky              AS
16. 6.   Eduard Chvosta – Kaktusy a sukulenty                   AS
30. 6.   Iveta Bulánková – Denivky, kaly                  AS
(Pozn.: AS – sraz u pokladny z ul. K Pazderkám)

Hudební toulky
Venkovní expozice 6. 5. – 23. 9. každou neděli od 17.00
Klasická hudba pod širým nebem

Workshop Zahrada vůní
Ornamentální zahrada 27. 5., 10. 6., 15. 7., 12. 8. neděle 13.00-18.00
Seznamte se s rostlinnými vůněmi a vytvořte si svou osobní vonnou kompozici. Rezervace nutná na: petra.hlavata@rafaella.cz

Malování s Lucií Crocro
Ornamentální zahrada 26. 5., 9. 6., 14. 7., 11. 8. soboty, 14.00–17.00
Výtvarný seminář pro začátečníky i pokročilé. Rezervace nutná na: crocrolucie@seznam.cz

Fotografický kurz s Topi Pigulou

12. 5., 30. 6. Kurz pro fotoamatéry. Objednání nutné na: www.fotofata.cz

Muškátová burza
25. – 27. 5. 9.00–18.00 Venkovní expozice, Ornamentální zahrada 

Již popáté uspořádají členové specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie burzu, na které si můžete pořídit klasické i nevšední pelargonie. Burza bude v pátek a sobotu doplněna prodejem přebytků ze sbírek botanické zahrady. Chybět nebude ani odborné poradenství.

V sobotu od 14.00 do 18.00 hodin předvede v Ornamentální zahradě florista Ing. Michal Klapka aranžování a ukázku doplní povídáním o rostlinách. Od 10 hodin se také můžete těšit na stánek se zábavnými aktivitami pro děti zaměřenými na rostliny, které připraví Ústav experimentální botaniky.Noc kostelů
25. 5.  18.00–22.00 Kaple sv. Kláry, vinice
Navštivte barokní kapličku sv. Kláry a vychutnejte si genia loci tohoto jedinečného místa. Po celou dobu bude otevřená také Vinotéka sv. Klára, kde si můžete zakoupit víno z naší vinice. Připraven bude pro vás rovněž hudební doprovodný program.

Africké fialky a jejich příbuzní
29. 5. – 10. 6. 9.00–18.00 Fata Morgana

Díky spolupráci se SZO ČZS Saintpaulia uvidíte ve skleníku Fata Morgana přehlídku variet rodů Saintpaulia a Streptocarpus, letos obohacenou o další příbuzné rostliny z čeledi podpětovitých. Výstavu doplní prodej listů, mladých rostlin a poradenská služba.

Muzejní noc
9. 6. 19.00–1.00 Fata Morgana, vinice sv. Kláry

V rámci programu Muzejní noci si můžete zdarma prohlédnout skleník Fata Morgana a posedět u sklenky dobrého vína ve viničním domku na vinici sv. Kláry.
Upozornění: Ostatní části venkovní expozice jsou během pořádání akce pro veřejnost uzavřené.

 

Pražské vinice

9. – 10. 6. 
Během celého víkendu budou pro veřejnost probíhat prohlídky expozice výroby vína.  

Piknik v botanické – pochod Klubu českých turistů
10. 6. Stráň, Ornamentální zahrada
Cílem každoročního pochodu, který vede přes celou Prahu, bude opět botanická zahrada. Návštěvníky čeká piknik, zábava a dobré jídlo.

Výstava afrických soch
19. 6. – 30. 9. Venkovní expozice, Stráň, výstavní sál

Tvorba soch má v Africe dlouhou tradici. Nejtypičtější formou figurálního umění jsou masky a sochy, které jsou součástí rituálů, slouží k uctívání různých božstev či duchů zemřelých. Když před více než padesáti lety začali obyvatelé Rhodesie (dnes Zimbabwe) tvořit svá první díla, jistě nečekali, že jednou budou vystavována v galeriích od Tokia po New York a že odborníci po celém světě budou o nich i o výtvorech řady jejich mladších následovníků hovořit s uznáním. V současné době se sochařskému umění v Zimbabwe věnuje několik stovek autorů.

Během výstavy se můžete těšit také na tematické víkendy: 14. – 15. 7.  African food festival, 4. – 5. 8. Sochařský workshop

Vonná stezka – rozárium
23. 6. 14.00–19.00 Areál Sever

Holdujete vůním a milujete krásné růže? Nenechte si ujít slavnostní otevření druhého zastavení Vonné stezky u našeho malého rozária. Čeká vás odhalení vonné skulptury a bohatý program pro celou rodinu zaměřený na růže.

Kořeny osobností
Dlouhodobý celoroční projekt v celém areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy

Více než osm desítek osobností poctilo v uplynulých devíti letech Botanickou zahradu hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.

Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost na Stezce osobností potkat a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče.

Podrobnosti k akcím a novinkám najdete na www.botanicka.cz.