Vyšla unikátní publikace Martiny Riebauerové Dynastie mozků

Vyšla unikátní publikace Martiny Riebauerové Dynastie mozků

Vyšla unikátní publikace Martiny Riebauerové Dynastie mozků

V nakladatelství Kniha Zlín vyšla unikátní publikace od novinářky Martiny Riebauerové Dynastie mozků (349 Kč). 

Tři generace jedné rodiny věhlasných neurochirurgů, tři generace s jinými technologickými možnostmi při operování mozku se setkávají v jedné knize. Kniha „Dynastie mozků“ (Kniha Zlín, 349 Kč) kombinuje vůbec poprvé publikovaný rozhovor s Vladimírem Benešem nejstarším (1921–2021), průkopníkem neurochirurgie v Česku, rozhovor s Vladimírem Benešem mladším a glosy Vladimíra Beneše nejmladšího.

Prof. MUDr. Vladimír Beneš, někdejší primář oddělení dětské neurochirurgie FN Motol, zemřel ve věku 100 let v červenci 2021. Nad operačním stolem stál naposledy jen o pouhých dvanáct let dříve, když operoval dětského pacienta ve spolupráci se svým synem, prof. MUDr. Vladimírem Benešem, DrSc, nyní emeritním přednostou Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a ÚVN-VFN. K dispozici tehdy nebyl vhodnější specialista pro danou oblast. Ve šlépějích otce a dědečka nyní kráčí i doc. MUDr. Vladimír Beneš, Ph.D., přednosta Neurochirurgické kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol.

Publicistka Martina Riebauerová vzpomíná: „18. července roku 2021 mi zazvonil telefon. Volal Vladimír Beneš. ,Táta dneska umřel, Martino.‘ Jeho hlas byl klidný, vyrovnaný, beze stop smutku. Je-li někomu sto let a už delší dobu má pocit, že na tomhle světě přesluhuje, bývá s koncem své životní pouti srovnaný a stejně tak i jeho okolí, zvlášť je-li to okolí silné, sršící energií, optimismem a obdařené schopností brát věci tak, jak jsou. Existuje-li hezká, přirozená smrt, je to tahle. Všechno je, jak má být, říká se v takovém okamžiku.

A přece nebylo. Vzpomněla jsme si na svůj počítač plný nahrávek rozhovorů s Vladimírem Benešem nejstarším, jedním ze zakladatelů československé chirurgie a ,otcem‘ paraplegiků, mistrem nesmlouvavého ostrovtipu. Co s nedopovídaným rozhovorem?... “

Naštěstí zde jsou ještě syn i vnuk, oba nositelé stejného jména a příjmení, oba neurochirurgové. Spojením zpovědí těchto osobností tak knižní mozaika vykreslující nejen život významného lékaře a mj. vášnivého amatérského sportovce a autora sci-fi novel, ale též kronika mapující vývoj neurochirurgie a konkrétních léčebných možností. Publikace tímto zajímavým způsobem rozkrývá konkrétní témata z různých úhlů pohledu.

PhDr. Martina Riebauerová

Je novinářka působící tč. jako vedoucí dramaturgyně pořadů Události, komentáře a Interview na ČT24 a píše pro magazín Reportér. Přispěla do několika knižních sborníků mapujících osudy významných českých lékařů, je autorkou knihy Podivuhodné osobnosti české psychiatrie a beletristického průvodce Kde se líbat v Praze. Zaslouženou pozornost vzbudil její knižní rozhovor s prof. Josefem Kouteckým Osm múz mého života. Publikovala také knižní rozhovor s Karlem Pacnerem Psaní jako posedlost a s epidemiologem Pavlem Smejkalem Síla viru.