Výročí - 25 let Muzea rekordů Pelhřimov

Výročí - 25 let Muzea rekordů Pelhřimov

Výročí - 25 let Muzea rekordů Pelhřimov

Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit slaví čtvrtstoletí

Bylo otevřeno přesně před 25 lety v jedné z pelhřimovských městských bran. Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově je jediným zařízením svého druhu ve střední Evropě. V průběhu 25 let jeho existence došlo k řadě událostí, které možná stojí v souvislosti s kulatými narozeninami instituce, jež mapuje česká NEJ…, za zmínku: - muzeum vzniklo z nadšení lidí kolem tehdejšího klubu Dobrý den, a to nikoliv s ctižádostí vzniku profesionálního muzea či zařízení, které dá přívlastek svému městu (Pelhřimov je znám jako město rekordů). -Celou poslední noc před otevřením expozice pracovalo v jednotlivých patrech věže několik vytrvalců, kteří ještě ve chvíli, kdy první hosté zahajovali svou prohlídku, instalovali o patro výš popisky k některým exponátům. Prvními exponáty se stala např. obří kávová lžička (253 cm), nejmenší motocykl (28 cm, 50 km/hod.) či obří hlavolam – předměty, které měl pisatel těchto řádků do té doby doma v obýváku. -hned první sezónu přišly tisíce lidí a hlavně se začali hlásit další a další rekordmani a tvůrci pozoruhodných exponátů (funkční jízdní kolo celé ze dřeva, největší kartáček na zuby – 305 cm…) -muzeum bylo několikrát osloveno k účasti na zahraničních festivalech, kde reprezentovalo Českou republiku jako zemi nápaditých a zručných lidí -v r. 2005 byla v Pelhřimově otevřena druhá rekordmanská expozice s názvem Zlaté české ručičky-unikáty ze sirek (funkční kytary, housle, mandolíny, vázy, obrazy - vše ze sirek.


Přes 90 exponátů, 571 871 sirek a 248 344 zápalkových hlaviček, 63 310 hodin práce jediného člověka – Tomáše Kordy + desítky další dokladů o rukodělné zručnosti českých rekordmanů) Funkční housle ze sirek Čokoládový zámek Muchova slovan. Epopej 37x25 mm -již za 4 měsíce po otevření však přišla povodeň a Dům dobrých dnů, v níž tato expozice sídlí, protekly tisíce hektolitrů vody a bahna. I tak však Muzeum rekordů a kuriozit, které má otevřeno jako jedna z mála podobných institucí celoročně (včetně všech pondělků a svátků), nepřerušilo svou činnost.  

Povodeň v expozici zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov – 12. září 2005 - po čase byla otevřen další turistický cíl : stezka s názvem „Procházka Českou knihou rekordů“: - přibližně 1,5 km dlouhý okruh centrem Pelhřimova - města rekordů vycházející z Muzea rekordů a kuriozit a končící v Domě dobrých dnů (na Nábřeží rekordů a kuriozit) s expozicí ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY – SVĚTOVÉ UNIKÁTY ZE SIREK s možností prohlédnout si obří exponáty, seznámit se s řadou rekordmanů a na třech zvukových tabulích si dle vlastního výběru zadat a vyposlechnout přes 300 rekordních údajů z České knihy rekordů, a to v několika světových jazycích. - v průběhu let přibývaly další exponáty (kamenné housle, funkční parní stroj ze skla, kostely z 63 tisíc zrnek rýže, největší čokoládový zámek - sošky vyřezané ze špejlí - obří bunda – unikátní motocykl Jawa Pérák vytvořený v měřítku 1:1 z 22 druhů dřeva – dokonalá miniaturizace Muchovy slovanské epopeje (obrazy mají 37x25 mm, ale nic na nich oproti originálům nechybí) – největší třímetrový nerezový příbor vytvořený laserem …) a desítky dalších.    

V Muzeu rekordů a kuriozit je dnes k vidění na pět stovek trojrozměrných předmětů zapsaných v České knize rekordů a rozsáhlá fotodokumentace pozoruhodných výkonů českých lidí. Jawa 250 Pérák z 22 druhů dřeva Nejmenší motorka Funkční jízdní kolo ze dřeva -V mezidobí se mezi rekordmany zapsaly i takové osobnosti, jakými jsou či byli Věra Čáslavská, Karel Gott, manželé Zátopkovi, Martina Sáblíková, divadlo Spejbla a Hurvínka… - Muzeum rekordů a kuriozit si společně s Agenturou Dobrý den vzaly do vínku DĚLAT LIDEM RADOST. Jednak návštěvníkům poodhalením toho, jaké pro ně rekordmani připravili neuvěřitelné pikantnosti, a jednak samotným rekordmanům zápisem do prestižní České knihy rekordů (tedy důstojným oceněním jejich umu). 
 
Smyslem práce Muzea rekordů je hledání mistrů svého oboru, pozitivních vzorů, lidí, kteří jsou jedničkami v tom, co dělají, ale mnohdy se o nich neví… a rekordmanství bývá cestou z bezejmennosti! Dokladem toho může být i samotné město Pelhřimov. Pozoruhodným exponátem Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově, který Vám dnes nabízíme k vyzkoušení, je OBRAZ Z PODVĚDOMÍ (slepený ZE SIREK) aneb spatříte Ježíše Krista? - v tomto případě jde o Michelangelův obraz „Ježíš Kristus“ - - 126 hodin čistého času práce autora Tomáše Kordy – 1 785 sirek a 1 743 zápalkových hlaviček Návod k použití: Po dobu cca 50 vteřin se soustředěně dívejte na střed této zdánlivé abstrakce (stále do jednoho bodu). Poté odvraťte svůj zrak na čistou zeď (světlou jednobarevnou plochu, např. strop apod.). Opět soustředěně upřete svůj pohled do jednoho bodu. Během 3–4 vteřin tam váš mozek začne vytvářet krásný obraz. Poštěstí-li se Vám, uvidíte Ježíše Krista. Když obraz stojí na místě, znamená to s největší pravděpodobností, že se dokážete plně soustředit, což se nepodaří každému. Mnohým se obraz pohybuje a to znamená, že takový člověk má ve svém podvědomí zafixovanou určitou starost či problém, na který sice zrovna teď nemyslí, ale on brání stoprocentnímu soustředění (starosti – zdravotní, finanční, rodinné, pracovní, stress z přepracování…). I Vy buďte NEJ… a dejte nám o tom vědět!