Vychází nové album MARZU

Vychází nové album MARZU

Vychází nové album MARZU

OD TAJEMNÉHO DĚDICTVÍ PŘEDKŮ AŽ PO PŘÍBĚH SE STYDLIVÝM MILENCEM

SKUPINA MARZ V ČELE S MARKÉTOU ZDEŇKOVU PŘEDSTAVUJE NOVÉ ALBUM

Skupina MarZ v čele se zpěvačkou Markétou Zdeňkovou vydává eponymní album plné silných příběhů. S novým albem představuje videoklip k písni Olymp, v němž hraje hlavní roli přitažlivost, hravost a vášeň. Album pokřtí 16. dubna v pražském klubu Vila Štvanice.

Markéta Zdeňková je mladá zpěvačka, kytaristka, písničkářka a dcera známého jazzového pianisty Zdeňka Zdeňka. Hudbě se věnovala od útlého věku a už ve třinácti letech začala skládat první písně s vlastními českými texty. Její tvorba se pohybuje na pomezí žánrů folku a rocku a nabízí širokou škálu témat od tajemného dědictví předků přes trable se stydlivým milencem až po meditativní plavbu vesmírem. To vše může posluchač najít na nové nahrávce této osobité autorky. Markétiným hlavním tématem jsou vztahy, ať už milostné nebo vztah člověka k sobě samému („Beru si zpátky svoji sílu“). Vydává se také často na průzkum světa snů, světa po životě (například v písni „Linda“).

K novému albu skupina vytvořila i nový klip k písni „Olymp“. Režie a kamery se ujalo osvědčené duo Van & Haus, za kterým stojí David Van a Lukáš Hausenblas.

„Píseň mě napadla při procházce po vrchu v Libni, kterému se přezdívá Olymp. Olymp je mýtickým vrcholem, kde žijí bohové. Místo, kam chceme podvědomě všichni vystoupit nebo se tam nechat vynést, často skrze vztahy a zamilovanost. Ale v tomto případě je to Olymp jen zdánlivý, působí jako oáza, ale brzy z něj spadnete do reality Palmovky,“ popisuje motivy frontmanka kapely Markéta Zdeňková.

Název MarZ vznikl zkrácením jména frontmanky a skupinu pak doplňují přední čeští hudebníci v čele s aranžérem a trombonistou Štěpánem Janouškem, známým také z vokální formace Skety. Po několikaletém období, kdy MarZ působil jako duo Markéty a Štěpána a natočil CD Na rozcestí, vznikla pětičlenná sestava. Další tři výteční muzikanti – basista Miloš Klápště (Aneta Langerová), kytarista Dalibor Hrubeš a bubeníci Jakub Šindler či Vítězlav Patočka – svými neotřelými hudebními nápady a improvizací obohacují Markétiny písně o další rozměr.

Nové album se nahrávalo ve studiu SONO a věrně zachycuje zvuk a náboj kapely při koncertech. Mix a mastering si vzal na starost Adam Karlík. Na obal CD si skupina vybrala obraz od renomovaného malíře Otto Plachta, který čerpá inspiraci z džungle a šamanských rituálů v Peru. Hudba MarZu má daleko k etnické hudbě, ale svým způsobem se dotýká přirozené podstaty člověka.

Zajímavostí je, že kapela vybrala prostředky na větší část nákladné realizace alba na crowdfundingovém serveru Hithit.cz. Podporovatelé tak mohli získat jako odměnu nové album na CD, vstupy na koncerty a limitovanou edici triček, ale i výlet s MarZem do přírody nebo na vesnickou zabijačku, kde zazněla jejich legendární píseň „Řezník“.

Křest alba je naplánován na 16. dubna 2020 v pražském klubu Vila Štvanice, kde se jako host představí přední český hráč na tabla Tomáš Reindl s projektem Omnion. O after party se postará DJ Beat.Cut. Vstupenky jsou v předprodeji sítě GoOut. Album vychazí na domácím labelu Tranzistor v distribuci Supraphonu.