Vody mají nejen různou kvalitu, ale také jedinečné chutě

Vody mají nejen různou kvalitu, ale také jedinečné chutě

Vody mají nejen různou kvalitu, ale také jedinečné chutě

Vody mají nejen různou kvalitu, ale také jedinečné chutě
Češi pijí čistou vodu pravidelně a rádi, denně po ní sáhnou dvě třetiny lidí (65 %). Každý desátý z nás se pak naopak vodě vyhýbá, hlavně kvůli nevýrazné chuti. A přesto: vody mají různé a jedinečné chutě, stejně jako různou kvalitu. Původ vody, který je u kvalitních vod zásadní, je ale rozhodující jen pro třetinu lidí (31 %). Vyplývá to z průzkumu IPSOS pro společnost Kofola ČeskoSlovensko.
Nasládlá, jemně slaná, nakyslá, nahořklá, i se sirným nádechem, takové chutě může mít voda podle aquasomeliérů. A protože máte vypít kolem dvou litrů tekutin denně, vyberte si takovou, která vám bude chutnat. Pro dvě třetiny lidí je neochucená voda základem každodenního pitného režimu. Mezi vyznavače čisté vody patří zejména ženy, pětina žen (21 %) pije dokonce výhradně vodu. Řadě Čechům ale voda nechutná. Chybí jim výrazná sladká chuť nebo je zláká jiný, ochucený nápoj. Podle odborníků by si však kladný vztah k pití vody měl pěstovat každý. „Základem pitného režimu mají být nekalorické nápoje, nejlépe voda,“ říká MUDr. Petr Hlavatý, diabetolog a endokrinolog, který dále podotýká: „Dostačující a správný pitný režim je pro zdraví velice důležitý.
I mírný nedostatek tekutin může zapříčinit únavu, bolesti hlavy nebo zad či zhoršit schopnost koncentrace.“ 
To, zda vám voda chutná nebo ne, záleží na jejím pH, které určuje míru kyselosti. „Voda může chutnat například slaně po obsažených solích nebo jemně nahořkle kvůli hořčíku,“ vysvětluje Pavel Winter, someliér zabývající se degustací vody, a dále přibližuje, jakou vodu zvolit pro každý den: „K pravidelnému a každodennímu pití doporučuji pramenitou vodu, jakou je například Rajec. Ten má velmi příjemnou, lehce nasládlou, především však svěží a čerstvou chuť s nepatrnou minerální stopou.“ Pramenitou vodu si většina z nás pojí právě se základem pitného režimu a sportem. Šest z deseti Čechů ji má po ruce v práci, 48 % během sportu. „Pramenitá voda se dobře snoubí i s chutí vína či výraznými pokrmy. Proto by na ni gurmáni neměli zapomínat ani v restauracích či při rodinných oslavách,“ podotýká Winter.

Z průzkumu také vyplývá, že by návštěvníci restaurací přivítali možnost dát si čerstvě čepovanou pramenitou vodu z naraženého vychlazeného sudu. Pro nejvyšší kvalitu pramenité vody je zásadní čistota přírody v okolí pramene a složení jeho podloží. Přesto se o původ vody podle průzkumu zajímá jen třetina lidí. „Rajecká dolina si dodnes zachovává panenský ráz. Pro ochranu tohoto unikátního prostředí, odkud pochází pramenitá voda Rajec, realizujeme mnoho aktivit,“ přibližuje Viktor Schäfer, marketingový manažer společnosti Kofola ČeskoSlovensko. „Spolupracujeme kupříkladu s místními zemědělci, kteří přecházejí na BIO zemědělství, nebo se věnujeme pěstování bylin či chovu včel, které mají blahodárný vliv na celý ekosystém,“ uzavírá Schäfer. Průzkum pro společnost Kofola ČeskoSlovensko realizovala společnost Ipsos, sběr dat se uskutečnil v březnu 2020 na reprezentativním vzorku populace ČR ve věku 18-65 let. Celkem se průzkumu zúčastnilo 1100 respondentů.
Skupina Kofola je jeden z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední a východní Evropě s působností na pěti evropských trzích. Do produktového portfolia společnosti v ČeskoSlovensku patří tradiční kolový nápoj s originální recepturou Kofola, pramenitá voda Rajec, minerální voda Kláštorná Kalcia, řada sirupů Jupí, hroznový nápoj Vinea, dětské nápoje Jupík, energetický nápoj Semtex a další tradiční československé značky Chito, Top Topic a Citro Cola. V licenci vyrábí a distribuuje Royal Crown Colu a Orangina. V únoru roku 2013 se Kofola stala výhradním distributorem značek Evian a Badoit pro Českou a Slovenskou republiku a v říjnu 2013 oficiálním distributorem tradiční minerální vody z léčivého zdroje Vincentka pro české maloobchody a gastronomii. Od začátku roku 2015 Kofola exkluzivně distribuuje v České republice a na Slovensku produkty společnosti Rauch. Do skupiny Kofola patří i síť UGO, která v ČeskoSlovensku provozuje 81 UGO FRESHBARŮ a SALATERIÍ, dále pak LEROS, tradiční český výrobce směsí z léčivých rostlin.