Víte, jak správně vybrat digestoř a dát tak navždy sbohem zápachu z vaření v bytě?

Víte, jak správně vybrat digestoř a dát tak navždy sbohem zápachu z vaření v bytě?

Víte, jak správně vybrat digestoř a dát tak navždy sbohem zápachu z vaření v bytě?

Odsavače par neboli digestoře jsou nepostradatelnou součástí moderních bytů. Umí nás velmi snadno a účinně zbavit nežádoucích pachů vzniklých při vaření. Dnešní modely jsou výkonné, úsporné, tiché, plné užitečných funkcí a díky svému designovému zpracování i krásné. Vyrábějí se v mnoha variantách a typech, můžete si pořídit ostrůvkovou, komínovou, výsuvnou nebo podstavnou. Pokud si pořizujete digestoř novou, je určitě dobré dát si při výběru pozor na určitá kritéria. Vzhled je sice u digestoře velmi důležitý, ale co naplat, ani ta nejkrásnější digestoř s malým sacím výkonem čistý vzduch v místnosti prostě nezajistí. Pro jaro 2018 připravil Concept v sortimentu digestoří hned několik novinek a zákazníci si tak mohou vybírat z nejrozsáhlejší nabídky odsavačů v historii firmy.

„Z praktického hlediska je nejpodstatnějším parametrem při výběru odsavače sací výkon a hlučnost. Čím větší má totiž digestoř sací výkon, tím lépe si poradí se zápachem a párou. Nejvyšší stupeň sacího výkonu se vždy udává v kombinaci s maximální hlučností a rozhodně tu neplatí úměra, že hlasitější chod znamená větší sací výkon a tím pádem i lepší odsávání,“ řekla Ing. Kamila Trávníčková, Business Development Director české značky elektrospotřebičů Concept.

Pro optimální funkci by měl výkon digestoře odpovídat alespoň desetinásobku objemu místnosti. Převážná většina výrobků na českém trhu nabízí také individuální nastavení stupně výkonu, takže výkon lze regulovat podle aktuální potřeby. Pokud se bavíme o hlučnosti, je něco jako magická hranice hodnota 49 decibelů. Digestoře s touto nebo nižší hodnotou mají extra tichý chod a nebudou provoz domácnosti rušit ani při maximálním výkonu.

Dalším důležitým parametrem je také výška umístění odsavače nad varnou plochu. „Ta se liší podle toho, zda digestoř instalujeme nad elektrickou nebo nad plynovou desku či sporák. Ideální mezera mezi digestoří a elektrickou varnou plochou by měla být minimálně 65 cm, mezi odsavačem a plynovou deskou pak od 68 do 70 cm. V potaz je ale dobré brát i vlastní výšku. Nic tak neznepříjemní vaření, jako když do digestoře pokaždé narazíte hlavou,“ upozornila Ing. Kamila Trávníčková.

Digestoře můžete pořídit s přímým odtahem, tedy odtahem rovnou ven z místnosti, anebo s recirkulací, kde se o pročištění vzduchu od pachů a pohlcení tuků postará uhlíkový a kovový filtr. Zvláště pokud digestoř měníte ve stávající kuchyni, je dobré věnovat tomuto bodu pozornost a vybrat podle technických možností dané kuchyně. U odsavače s odtahem je dobré ověřit, zda je vybavena takzvanou zpětnou klapkou. Ta totiž zamezuje přístupu pachů, studeného vzduchu a podobně do domácnosti, když digestoř nepoužíváte.

Příjemnými technickými vychytávkami jsou pak u digestoří nejrůznější časové programátory, automatická regulace výkonu odsávání, možnost směrového nastavení osvětlení nebo dotykové ovládání. „Počítáme s tím, že každý zákazník má jiný vkus a do každé kuchyně se hodí jiný typ odsavače. Pro mnoho zákazníků je to v kuchyni jakýsi solitér a tomu musí odpovídat nejen technické parametry, ale i vzhled,“ dodala Ing. Kamila Trávníčková, Business Development Director české značky elektrospotřebičů Concept.

Více se o letošních nových digestořích české značky Concept dozvíte v přiloženém dokumentu.

Více o produktech na www.my-concept.cz