V kůži Michala Davida

V kůži Michala Davida

V kůži Michala Davida

V kůži Michala Davida. Nejbizarnější fenomén české hudební scény na ČT art

Česká republika má na počet obyvatel zřejmě nejvíce revivalových kapel ve srovnání s ostatními zeměmi světa. Revivaly jsou přitom tradičním a masovým fenoménem české hudební scény. Na rozdíl od zahraničí, kde tribute bandy mají většinou legendární „mrtvé kapely", u nás fungují revivaly dokonce stále existujících domácích skupin. Tímto fenoménem se zabývá dokument Země revivalů, který odvysílá ČT art v neděli 13. listopadu ve 20.20 hod.

 

Milovat hudbu neznamená mít jenom vlastní repertoár. Revivaly jsou raritním, ale přitom tradičním fenoménem české hudební scény. „Programy různých zábav či plesů jsou plné revivalů skupin a interpretů jako Kabát, Michal David, ale překvapivě i Nightwork nebo PSH. Je totiž snazší pozvat revival Kabátu, než platit skutečné hudební hvězdy. Nižší vstupné naláká více návštěvníků, a ‚zábava‘ přitom zůstává stejná, protože posluchač slyší hity, které zná,“ říká kreativní producentka Kateřina Ondřejková a dodává: „Tuzemský rekord v počtu revivalů drží skupina Kabát. My víme, že jich existuje ke třem desítkám, ale jestli je to číslo konečné, těžko říci.“

 Jan Bartoš

Samotným Kabátům existence revivalů nevadí. „Bohužel z muzikantského hlediska je úroveň některých prachbídná. Je ale dobré, že naše tvorba žije i tímto způsobem,“ říká Ota Váňa, kytarista ze skupiny Kabát. Ne všichni muzikanti nicméně na fenomén revivalů nahlížejí stejně. „Některým to nevadí, jiní mají se svými revivaly velký problém, protože jim berou kšefty. A je to logické, provozovatel klubu na okresním městě si raději pozve revival za desetinu ceny originálu, ale lidi mu přijdou stejně, protože jim jde spíš o ty písničky a celkový zážitek,“ uvádí hudební publicista Pavel Kučera, který se podílel na scénáři dokumentu.

Jan Bartoš

Snímek sleduje pětici nejpozoruhodnějších tuzemských revivalů nejrůznějších žánrů (Kabát, Michal David, Pop Stars - šest revivalů v jednom, Rolling Stones Revival Prague a Velvet Underground Band Praha) a o každém z nich vypráví prostřednictvím komických i emotivních příběhů jejich muzikantů, kteří napodobují své slavné vzory, s nimiž je navíc tvůrci konfrontují. „Má to mnoho odstínů, u někoho jde o fanouškovství, u jiného o víru, někdo jiný zas jenom vydělává. Spektrum motivací k založení revivalu je bezpochyby široké, ale pro nás bylo důležité sledovat lidský element,“ říká režisér Šimon Šafránek a pokračuje: „Ukázalo se, že v případě obou našich hlavních hrdinů je to podobné: jak pro Pavla Seidla alias Pepu Vojtka, tak Honzu Bartoše, který zase zpívá písničky Michala Davida, byla muzika způsobem, jak se vyhrabat z nepříjemné životní situace.“ Každý z protagonistů má svůj vlastní cíl a touhu uspět v téhle branži, každý předkládá svou neopakovatelnou zkušenost, jež dohromady skládá fascinující pohled na nejbizarnější fenomén české hudební scény napříč časem, žánry i popularitou.

režie: Šimon Šafránek // scénář: Pavel Kučera, Šimon Šafránek // kamera: Zbyněk Kunc // dramaturgie: Martin Novosad // vedoucí výroby: Ljuba Pašková // kreativní producentka: Kateřina Ondřejková