V hlavní roli srdce. Další případy Nemocnice Motol

V hlavní roli srdce. Další případy Nemocnice Motol

V hlavní roli srdce. Další případy Nemocnice Motol

V hlavní roli srdce. Další případy Nemocnice Motol

Co vše je v dnešní medicíně možné, komu lékaři za použití nejnovějších metod dokážou pomoci? Skutečný život, skutečné případy, skuteční lékaři, skutečná nemocnice. Ve čtvrtek 24. března v cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě. V centru zájmu lékařů bude tentokrát srdce. Příběhy diváky zavedou na kardiochirurgii i do Dětského kardiocentra.

 Rudolf Tomášek po operaci

Příběh Rudolfa Tomáška začíná na urgentním příjmu FN Motol, kam jej přivážejí se srdečními potížemi. Následně je převezen na kardiologickou kliniku, kde se ukáže kritické zúžení věnčitých tepen. Lékaři se rozhodnou pro operaci bypassu. Pod vedením Milana Horna provedou zákrok, včetně odebrání cévy z nohy, převedení na mimotělní oběh a našití cév místo ucpaných tepen. Pacient se po operaci zotavuje rychle, nemůže se ani vzpamatovat, jak rychle se to všechno seběhlo. „Každý den dnes cvičí oblíbené cviky na záda i sestavu Pět Tibeťanů. A kromě toho znovu studuje na Univerzitě 3. věku obory, na které mu při práci zootechnika nezbyl čas. Ve svých 77 letech se rozhodně nenudí,“ říká o svém pacientovi MUDr. Milan Horn z Kliniky kardiovaskulární chirurgie.

Rudolf Tomášek_operace 

Janičku Mojžíšovou přivezli do Dětského kardiocentra, když jí bylo sedm měsíců. Trpěla vážnou srdeční vadou. Její stav byl zpočátku velice vážný a musela být napojena na přístroje. Postupně se jí začalo dařit dobře, přesto byla s ohledem na diagnózu i předpokládaný vývoj – transplantované srdce má i její tatínek – zařazena na transplantační listinu. Její stav se dále zlepšoval a lékaři rozhodli o jejím propuštění domů, a dokonce i o vyřazení z transplantační listiny.

Janička Mojžíšová s tatínkem a prof. Janouškem

Po několika měsících od natáčení bylo ale Janičce nakonec srdce úspěšně transplantováno, stejně jako kdysi jejímu otci, a dnes se jí daří dobře. „Rozhodování o nejlepším způsobu léčby není někdy ve složitých případech jednoznačné a výsledek léčení může být ovlivněn řadou faktorů, které často nejsme v plném rozsahu schopni rozpoznat ani ovlivnit,“ uvádí profesor Jan Janoušek z Dětského kardiocentra.

Janička Mojžíšová 

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 24. března ve 20.15 na Primě.